Lody rzemieślnicze – historia i najciekawsze przepisy na domowe lody!

Lody rzemieślnicze to jedna z najsmaczniejszych letnich przekąsek, uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Do jej przygotowania potrzebujesz tylko kilku składników i chwili wolnego czasu. Korzystaj z sezonowych produktów, realizując najciekawsze przepisy na domowe lody.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Lody rzemieślnicze to obecnie jeden z największych trendów w Polsce. Można je spotkać w wielu miastach i delektować się nimi podczas spaceru po starówce, podziwiając piękne zabytki. Ich nazwa oznacza produkt pochodzący z niewielkiej manufaktury, który nie jest wytwarzany w celu masowej sprzedaży. Są one uznawane za lokalne artykuły, przyrządzane według wyjątkowych receptur i przy pomocy niepowtarzalnych składników.  

Do wyczarowania lodów rzemieślniczych współcześnie używa się np. przetworów mlecznych z własnej mleczarni, regionalnych owoców lub piwa albo miodu z domowej pasieki. Dzięki tak dobranym komponentom ich smak jest unikalny i często nie do odtworzenia bez znajomości dokładnego przepisu. 

Skład lodów rzemieślniczych powinien być bardzo krótki i pozbawiony zbędnych konserwantów. Jedynym akceptowalnym elementem są roślinne stabilizatory. Zazwyczaj podczas ich przygotowania wykorzystuje się cukier, jogurt, śmietankę, mleko, a także takie dodatki jak owoce, kawa, karmel oraz czekolada. Dobranie składników zależy od finalnego efektu, jaki chcemy uzyskać.

Sprawdź także: Ciasta na zimno - bez pieczenia i długiego stania w kuchni. Idealne na lato

Lody rzemieślnicze – historia 

Skąd wywodzą się lody rzemieślnicze? Historia tego produktu zaczyna się już około pięciu tysięcy lat temu w Chinach, gdzie świeże owoce serwowano dla ochłody z kostkami lodu. Ich europejską kolebką stały się Włochy, a w szczególności Sycylia, która znana jest z temperatur sięgających zenitu. Co ciekawe, idea tego przysmaku pojawiła się w tej części kontynentu za sprawą arabskiej ludności. 

Sorbetto - ponieważ taką nazwę nosiły pierwsze włoskie lody rzemieślnicze – współcześnie przypominają tradycyjny sorbet, jednak w przeszłości podawane były w formie owoców ze śniegiem, który pozyskiwany był ze zboczy Etny. Na początku wiosny lód topniał i spływał do grot, gdzie - przy pomocy specjalnie opracowanego filcu – dzielono go na mniejsze fragmenty. Po odpowiednim zabezpieczeniu każdego z nich były one sprzedawane do wielu włoskich miast. 

W okresie renesansu odkryto, że połączenie jajka i mleka z lodem ze szczyptą soli obniża temperaturę surowca przed jego zamrożeniem. W ten sposób wymyślono nowy deser, czyli pierwsze lody waniliowe. Do ich przygotowania wykorzystywano również laski wanilii, cukier oraz skórkę z cytryny. Technika ta szybko rozprzestrzeniła się do innych krajów, trafiając wprost do Paryża, gdzie sycylijski cukiernik otworzył lodziarnię pod koniec lat 90. XVII wieku. 

Pierwsza maszyna do wytwarzania lodów została wynaleziona nieco później, bo w 1843 roku w Filadelfii. Jej pomysłodawczynią była Nancy Maria Donaldson, która wkrótce udoskonaliła swoją konstrukcję o mieszadło i korbkę, zapewniające bardziej puszystą teksturę wyrobu. Pierwsza chłodziarka umożliwiająca przechowywanie większej ilości przekąski przyszła na świat w 1870 roku i została opracowana przez Carla Linde.  

To właśnie powyższe wynalazki sprawiły, że w XX wieku lody mogły trafić do produkcji przemysłowej, stając się dostępne w większości sklepów i to na wyciągnięcie ręki. Zanim to jednak nastąpiło, były one serwowane w lodziarniach w tekturowych pudełkach, które zostały następnie zastąpione w 1896 roku przez wafelek do lodów. 

Zobacz: Lody bananowo-krówkowe

Lody domowe – jak zrobić je w domu? 

Jeśli chcesz delektować się lodami rzemieślniczymi bez wychodzenia z domu, wystarczy, że zaopatrzysz się w podstawowe składniki i wybierzesz swoje ulubione dodatki. Daj się ponieść fantazji i testuj nowe receptury oraz połączenia smakowe. Masz ochotę na lody domowe? Jak zrobić je, aby zachwycić gości, nie marnując przy tym komponentów? Odpowiedź znajdziesz poniżej!  

Najciekawsze przepisy na domowe lody 

Domowe lody śmietankowe 

Do wykonania lodów śmietankowych potrzebujesz śmietanki 30 proc. lub 36 proc., mleka oraz cukru lub erytrytolu. Schłodź wszystkie składniki, a następnie umieść połowę śmietanki z cukrem w rondelku i gotuj, aż do pełnego ich połączenia. Przelej gotową masę do docelowego pojemnika, który później odłożysz do zamrażarki.  

Połącz miksturę z pozostałą częścią śmietanki oraz mlekiem i dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie elementy. Włóż je na około 30 minut do zamrażarki, a następnie wyjmij i dokładnie zblenduj. Kontynuuj ten schemat postępowania, miksując deser co pół godziny. Powinno to zająć około trzech-czterech godzin. Po tym czasie lody domowe są gotowe do jedzenia. 

Tak przygotowana przekąska stanowi wyśmienitą bazę dla rozmaitych dodatków. My polecamy połączyć ją ze skórką z cytryny, pistacjami i miętą. Innym pomysłem będzie truskawkowo-jabłkowy mus z cynamonem. Smacznego! 

Domowe lody czekoladowe 

Jeśli nie przepadasz za śmietankowymi deserami, możesz śmiało podać wersję czekoladową. Aby ją wyczarować, zaopatrz się w śmietankę 30 proc. lub 36 proc., tłuste mleko, cukier oraz gorzką i mleczną czekoladę. 

Schłodź wszystkie składniki na kilka godzin wcześniej. Podgrzej śmietankę z cukrem na niewielkim ogniu i poczekaj, aż się ze sobą połączą. Pokrój obie czekolady na niewielkie kawałki i dodawaj porcjami do gotującej się mikstury, cały czas mieszając. Doprowadź ją do wrzenia, a następnie odstaw do ostygnięcia. 

Kiedy masa na lody ochłodzi się umieść ją na pół godziny w zamrażarce. Po tym czasie wrzuć wszystko do kielicha blendera i dokładnie zmiksuj. Włóż miksturę z powrotem do zamrażarki, powtarzając procedurę co 30 minut przez około cztery godziny. Wersja ta doskonale sprawdzi się z różnorodnymi bakaliami, mango oraz kawałkami arbuza.  

Domowe lody truskawkowe 

Domowe lody truskawkowe wykonasz przy pomocy podstawowych składników oraz soku z cytryny i mrożonych lub świeżych owoców. Umyj główny komponent, pozbądź się szypułek i skrop go sokiem z cytrusa. Zblenduj wszystko dokładnie i połącz z zagotowaną i ostygniętą masą na lody. Przepis na śmietankową bazę znajdziesz powyżej. 

Przyrządzona mikstura może zostać umieszczona w maszynce do lodów lub w zamrażarce. Jeśli wybierzesz ten drugi sposób, miksuj ją za pomocą blendera ręcznego lub kielichowego co 30 minut, aż osiągnie jednolitą teksturę. Po około trzech godzinach śmietankowo-truskawkowe lody będą nadawały się do podania. Ich smak świetnie podbije mieszanka mięty, miodu oraz nerkowców.  

Nie jesteś fanem truskawek? W takim razie postaw na inne owoce, np. mango, melon, borówki lub jagody. Możesz do nich także dorzucić takie dodatki jak wiórki kokosowe, mleczna czekolada, kakao lub ulubione bakalie. 

1. Lody waniliowe z czekoladą

 Lody waniliowe z czekoladą Zobacz przepis

Lody waniliowe z czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowe lody z nektarynek

 Domowe lody z nektarynek Zobacz przepis

Domowe lody z nektarynek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Domowe lody bez maszyny

 Domowe lody bez maszyny Zobacz przepis

Domowe lody waniliowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Domowe lody jagodowe

 Domowe lody jagodowe Zobacz przepis

Domowe lody jagodowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Domowe lody truskawkowe

 Domowe lody truskawkowe Zobacz przepis

Domowe lody truskawkowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Domowe lody truskawkowe

 Domowe lody truskawkowe Zobacz przepis

Domowe lody truskawkowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Lody czekoladowe z czereśniami

 Lody czekoladowe z czereśniami Zobacz przepis

Lody czekoladowe z czereśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Najprostsze lody waniliowe

 Najprostsze lody waniliowe Zobacz przepis

Najprostsze lody waniliowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Reklama

Zobacz także:

Cukinia w zalewie musztardowej nie ma sobie równych. Przepis jest banalny »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 304

30 min
5
Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 74

30 min
6
>60 min
15
Wędliny Szynka z galaretką w słoiczku.

Godna polecenia konserwa z szynki wieprzowej z galaretką w słoiczku. Idealna...

Odsłon: 32673

>60 min
62

Polecane artykuły

Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4
Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

7