Podwyższone ciśnienie oraz cholesterol, są najczęstszymi przyczynami zawałów serca wśród Polaków. Niestety, tylko 1/3 osób, mających zbyt wysoki poziom cholesterolu, robi cokolwiek, aby zmienić ten stan rzeczy. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeżeli poziom cholesterolu w naszej krwi wynosi ponad 280 mg/dl, ryzyko śmiertelnego zawału zwiększa się aż czterokrotnie. Może się on odkładać w naszych żyłach przez długie lata, prowadząc do ich zwężenia, a tym samym zaburzeń pracy serca. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji warto jest zadbać o odpowiednią dietę. Jak się okazuje, poziom cholesterolu we krwi możemy obniżyć, wprowadzając do naszej diety kilka bardzo smacznych produktów. Dzięki nim, bez większych wyrzeczeń, pomożemy naszemu organizmowi.
Rośliny strączkowe
Dosyć powszechnie wiadomo, że wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe takie jak fasola, groszek czy też ciecierzyca, zawierają bardzo dużo błonnika, który kojarzony jest przede wszystkim jako substancja ułatwiająca trawienie. Ale czy wiedzieliście, że pomaga on także obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Spośród wszystkich roślin strączkowych, najwięcej błonnika znajdziemy w fasoli, dlatego też warto zadbać, aby właśnie ta roślina pojawiła się w naszej diecie. Badania wykazały, że osób jedzących codziennie pół filiżanki gotowanej fasoli, w krótkim czasie poziom złego cholesterolu obniżył się aż o 7%.
Zobacz też: Tego nie wiesz o błonniku!
Oleje bardzo często kojarzymy z niezdrową żywnością, jednak nie dotyczy to wszystkich tłuszczy. Bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma między innymi oliwa z oliwek. Wiele osób uznaje ją za jeden z najistotniejszych składników zdrowej diety śródziemnomorskiej. Naszym rodzimym odpowiednikiem oliwy z oliwek jest olej rzepakowy, który także posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Zarówno w oliwie, jak i oleju rzepakowym znajdziemy jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Warto pamiętać, iż najzdrowiej jest spożywać je na surowo np. jako element dressingu sałatek. Wówczas mają najbardziej pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Zobacz też: Oliwa czyni cuda
Płatki owsiane, podobnie jak warzywa strączkowe, posiadają bardzo dużo cennego błonnika, który znacząco pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Istnieje wiele sposobów na włączenie ich do naszej codziennej diety. Będą doskonale smakować jako dodatek do jogurtu i owoców lub podstawa zdrowych ciastek owsianych. Z płatków możemy również przygotować pożywne i sycące śniadanie - czasem wystarczy kilka ciekawych składników, aby pozornie nudna owsianka, stała się naprawdę ekscytującym posiłkiem.
Zobacz też: Najsmaczniejsze przepisy na owisankę
Wszyscy wiemy, że chcąc poprawić pamięć i koncentrację powinniśmy sięgać po orzechy. Ale czy wiedzieliście, że dzięki nim obniżamy także poziom cholesterolu we krwi? Zjadana codziennie garść pistacji, migdałów lub orzechów włoskich, doskonale wpływa na pracę naszego serca. Badania wykazują, że regularne jedzenie różnego rodzaju orzechów może obniżyć poziom złego cholesterolu nawet o 5%. Ponadto, dzięki nim możemy również obniżyć ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych.
Zobacz też: Które orzechy są dobre dla naszego zdrowia?
Ze względu na fakt, iż zawiera dużo tłuszczu, niektórzy uznają awokado za niezbyt zdrowy owoc. Nic bardziej mylnego! Tłuszcze w nim zawarte są niezwykle zdrowe i zawierają w sobie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które doskonale wpływają na kondycję naszego organizmu. Jednym z efektów częstego spożywania potraw, które zawierają awokado, jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Zobacz też: Tajemnica awokado
Winogrona są nie tylko bardzo smaczne, ale także niezwykle zdrowe. Zawierają w sobie flawonoidy oraz szereg antyoksydantów, które zbawiennie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Najwięcej tych wartościowych substancji znajdziemy w skórkach i pestkach winogron. Dlatego warto sięgać m.in. po soki wyciskane z tych owoców, gdyż podczas zgniatania winogron, substancje zawarte w skórce i pestkach, przenikają do soku. Szczególnie zdrowy jest sok z ciemnych winogron. Dzięki niemu możemy w prosty i przyjemny sposób obniżyć poziom złego cholesterolu, a podnieść poziom tego dobrego.
Zobacz też: Wino najlepszym lekiem na...
O prozdrowotnych właściwościach grzybów mówi się bardzo mało, a co gorsza w naszym społeczeństwie pokutuje mit, iż nie posiadają one niemal żadnych właściwości odżywczych. Tymczasem także i one mogą okazać się pomocne w walce z cholesterolem. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że dzięki nim w ciągu niespełna miesiąca, poziom tej substancji we krwi może obniżyć się nawet o 30%!
Zobacz też: Pieczarki - sposób na raka, cholesterol i nadwagę
Prozdrowotne właściwości tych niepozornych ziarenek mogą was bardzo zaskoczyć. Doskonale wpływają na układ trawienny oraz kondycje naszych włosów i paznokci. Jednak to nie wszystko. Zawierają w sobie także bardzo dużo kwasu linolenowego oraz kwasy omega-3, które bardzo skutecznie pomagają nam walczyć ze zbędnym cholesterolem. Ponadto, zawierają także dużo błonnika, przez co nie tylko pomagają zredukować poziom tej substancji we krwi, ale także zrzucić zbędne kilogramy.
Zobacz też: Siemię lniane - ziarno o wielu właściwościach
Nie tylko jedzenie, ale także napoje mogą pomóc nam obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Naukowcy udowodnili, iż obecne w czarnej herbacie teaflawiny, mogą znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wspomóc nas w walce z cholesterolem. Niemniej pozytywny wpływ na nasz organizm zielona herbata. Jej regularne picie sprawia, że znacząco obniża się poziom złego cholesterolu w naszym organizmie.
Zobacz też: Zielona herbata a odchudzanie
Zarówno w jabłku jak i w marchewce znajdziemy bardzo dużo pektyn i flawonoidów, które doskonale wspomagają walkę ze zbyt wysokim cholesterolem. Wystarczy, że będziemy codziennie zjadać dwie marchewki lub jabłka, a poziom cholesterolu w naszej krwi w ciągu miesiąca może obniżyć się nawet o 10%. Co ważne, jedzenie jabłek i marchwi może również znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca oraz zawałów w podeszłym wieku.
Zobacz też: Piękno i smak – niedoceniana marchew
Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl