Dania jednogarnkowe

Każdemu zdarza się trzymać w domu produkty spożywcze po terminie podanym na opakowaniu. Pytanie, które z nich można bez obaw jeść, a które trzeba bezwzględnie wyrzucić?

Często po terminie jemy jogurty, ale bezpieczniej jest tego nie robić! Fot. mossimoinc/Flickr

W skrócie w Polsce sprawa wygląda tak: Mamy dwa rodzaje "terminów" na opakowaniach:

- "należy spożyć do..." - to oznaczenie daty, po której produkt absolutnie nie nadaje się do jedzenia, może być szkodliwy po tym terminie ("termin przydatności do spożycia");

- "najlepiej spożyć przed (końcem)..." - to oznaczenie, które mówi do kiedy produkt spełnia wymogi dotyczące jakości, ale nie staje się szkodliwy ("data minimalnej trwałości").

Obie te daty są wiążące pod warunkiem, że produkty są przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach (np. mrożonki się nie rozmrożą w drodze ze sklepu, mięso będzie trzymane w lodówce). Jeśli tak się nie stanie - produkty mogą nie nadawać się do spożycia (a nawet stać się trujące) lub zmienić właściwości dużo wcześniej.

Na opakowaniach często są zawarte także inne informacje wpływające na przydatność do spożycia. Możemy spotkać się z np.:

- "Należy zużyć w ciągu ... dni od daty otwarcia" - po otwarciu nie patrzymy więc na datę przydatności do spożycia, ale na to, kiedy rozpakowaliśmy produkt;

- „Przechowywać w stanie zamrożonym do daty przydatności do spożycia" - jeśli mrożonka rozmrozi się więc np. w drodze ze sklepu, data przydatności do spożycia nie obowiązuje, trzeba produkt zjeść jak najszybciej, nie mrozi się go ponownie;

- „Przed użyciem dokładnie rozmrozić i zużyć w ciągu 24 godzin" - tutaj przeczytasz o tym, jak rozmrażać poszczególne produkty spożywcze.


Mięso, wędliny i ryby

Wszyscy chyba wiemy, że zjedzenie nieświeżego mięsa wiąże się z ryzykiem bardzo poważnego zatrucia. Jad kiełbasiany może nawet doprowadzić do śmierci! Infekcja listerią także może być groźna dla zdrowia, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym i u kobiet w ciąży. Ta bakteria może się namnażać nawet w niskich temperaturach.

Szczególnie uważać należy przy mięsie mielonym, gdyż może ono zawierać więcej różnych szczepów bakterii - a winne jest temu samo mielenie oraz fakt, że kawałki mogą pochodzić z różnych ubojni. Z badań przeprowadzonych w Niemczech w 2004 roku wynika, że paczkowane mięso mielone stanowi mniejsze zagrożenie niż mięso mielone przez sprzedawcę w sklepie.

Na większości porcji kupowanego przez nas mięsa nie ma jednak daty ważności. Musimy radzić sobie sami i sami obserwować, czy mięso nie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć czy inaczej wyglądać. Świeże mięso nie powinno leżeć w lodówce dłużej niż 1-2 dni, a ryby nie dłużej niż 1 dzień. Tutaj przeczytasz, jak długo można przechowywać poszczególne produkty w zamrażarce.


Pakowane sałaty i kiełki

Wydawać by się mogło, że myte, nawet wielokrotnie, pakowane sałaty nie mogą nam zaszkodzić. Tymczasem mogą się w nich namnażać groźne dla zdrowia bakterie. Wystarczy przypomnieć falę - także śmiertelnych - infekcji z 2011, wywołanych przez bakterię EHEC. Prawdopodobnie źródłem zakażenia były właśnie porcjowane sałaty. Warto zawsze myć warzywa i owoce przed jedzeniem, nawet jeśli są pakowane.


Cała prawda o kiełkach. Kliknij!

Cała prawda o kiełkach. Kliknij!


Jajka

Jajka to produkt, co do którego trzeba zachować ostrożność, szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami tatara czy kogla-mogla. Brytyjska Agencja ds. Żywności stwierdziła jednak, że jeszcze przez 2 dni po upływie terminu ważności można jajka zjeść - pod warunkiem, że ugotuje się je na twardo.


10 faktów o jajkach. Kliknij!

10 faktów o jajkach. Kliknij!


Jogurty i tym podobne

Nabiał to grupa produktów, w której często dochodzi do namnażania się bakterii. Niekoniecznie są one dla nas groźne jak np. salmonella, ale mogą zaszkodzić. Jogurt może wyglądać normalnie, nie mieć uniesionej pokrywki, ale już być niezbyt dobry do spożycia. Lepiej po prostu zwracać uwagę na datę ważności produktów mlecznych - wspomnianych jogurtów, kefirów, masła i serów - i nie dopuszczać do ich przeterminowania.

Uważajmy szczególnie na sery z niepasteryzowanego mleka - na fetę, brie, camemberta czy sery z niebieską pleśnią.

 

Zobacz też: Podrabiany ser | Jak rozpoznać dobrą wędlinę? | Mity o dodatkach do żywności

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Pieczywo Obwarzanki

Obwarzanki to pyszne pieczywo które możemy przygotować w domowym zaciszu i ci...

Odsłon: 202

30 min
3
15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

2
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1