Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Dzisiejszy świat zdominowany jest przez diety i pęd po szczupłą sylwetkę. Poradniki internetowe wręcz roją się od planów żywieniowych, które nierzadko wiążą się z dużymi wyrzeczeniami. Jednym z nich jest właśnie dieta 1000 kalorii, która wciąż cieszy się dużą popularnością. Jakie są jej główne założenia?

Fot. 123RF/Picsel

Osiągnięcie wymarzonej sylwetki to niekiedy duże wyzwanie, zwłaszcza dla osób, którym brakuje cierpliwości i determinacji. Chcąc ułatwić sobie zadanie, często decydują się na restrykcyjne rozwiązania, które przyniosą im jak najszybsze efekty.

Dieta 1000 kcal, która polega na znacznym ograniczaniu jedzenia, wciąż cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród nastolatek. Choć pierwsze spadki wagi można zauważyć już po tygodniu, przeważnie niewiele ma to wspólnego ze zdrowym odchudzaniem.

Na czym polega dieta 1000 kcal i jak bezpiecznie przez nią przebrnąć? Dla kogo jest wskazana, a kto powinien się jej wystrzegać? Poznaj najważniejsze założenia tego modelu odżywiania oraz potencjalne zagrożenia, jakie na ciebie czyhają w trakcie zrzucania nadprogramowych kilogramów.

Dieta 1000 kcal - zasady stosowania

Zastanawiasz, jak w praktyce wygląda dieta 1000 kcal? Zasady jej stosowania są dość przejrzyste, choć dla niektórych trudne do wprowadzenia w życie. Największą trudnością jest wytrwanie przez dłuższy czas na mocno zaniżonym deficycie kalorycznym

Jako że dieta 1000 kcal jest dość restrykcyjna, przy komponowaniu posiłków nie musisz skupiać całej uwagi na makroskładnikach. Ważne, aby twoje menu było jak najbardziej urozmaicone i oparte na wartościowych pod względem odżywczych produktach. Oto składniki, których nie powinno w niej zabraknąć:

  • warzywa,
  • owoce,
  • chude mięso,
  • ryby i owoce morza,
  • chudy nabiał,
  • rośliny strączkowe,
  • jajka,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • zdrowe tłuszcze (orzechy, oliwa z oliwek).

 

Aby jak w najmniejszym stopniu narazić się na niedobory witamin i minerałów, warto zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów, zwłaszcza fast foodów, sklepowych słodyczy i słodkich napojów. Już samo ograniczenie cukru przynosi mnóstwo korzyści i to nie tylko w przypadku diety 1000 kcal.

Przez pierwsze tygodnie stosowania diety możesz odczuwać dokuczliwy głód. Aby go zniwelować, sięgaj po produkty bogate w błonnik i nie żałuj sobie warzyw. Szczególnie polecane są surowe warzywa, które zawierają niewiele kalorii i potrafią sycić na bardzo długo.

W przypadku niemal każdej diety niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Staraj się pić około dwóch litrów czystej wody dziennie - woda nie tylko zapełni twój żołądek, ale również uchroni cię przed bólami głowy, które często pojawią się na pierwszym etapie diety.

Jako że 1000 kcal to naprawdę niewiele, próbuj oszczędzać kalorie, właściwie dobierając produkty i poddając je odpowiedniej obróbce termicznej. Unikaj potraw panierowanych i smażonych na głębokim tłuszczu - lepszym rozwiązaniem będzie przyrządzanie ich na grillu, na parze lub w piekarniku.

Dużym utrudnieniem w przestrzeganiu diety 1000 kcal jest nie tylko niska podaż kalorii, ale również konieczność ich dokładnego liczenia. Aby móc w 100% trzymać się jej zasad, zaopatrz się w wagę kuchenną i zapisuj wartość energetyczną produktów, które spożywasz.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Dieta 1000 kcal - efekty w szybkim tempie

Dieta 1000 kcal przynosi dość szybkie efekty, zwłaszcza na początku jej stosowania. Pierwsze spadki można zauważyć już po siedmiu dniach i zazwyczaj wynoszą one około jednego lub dwóch kilogramów. Pamiętaj jednak, że jest to w głównej mierze utrata wody, a nie niechcianej tkanki tłuszczowej.

Ile kilogramów możesz zrzucić w ciągu miesiąca? Tempo odchudzania zależy przede wszystkim od wagi wyjściowej, przestrzegania diety oraz kondycji zdrowotnej. Jeśli rzadko zdarzają ci się odstępstwa, powinieneś zgubić nawet od sześciu do ośmiu kilogramów.

Uważasz, że najlepszym wyborem dla ciebie jest właśnie dieta 1000 kcal? Efekty zauważysz dość szybko, ale pamiętaj, że nie są one zbyt trwałe. W pewnym momencie twój organizm może się zbuntować, a waga nagle zatrzymać w miejscu, co sprawi, że ponowne „ruszenie machiny" będzie wiązało się z jeszcze większymi wyrzeczeniami. To w konsekwencji może cię zniechęcić i odbić się na twoim samopoczuciu.

Dieta 1000 kcal - zagrożenia, jakie czyhają na ciebie w trakcie jej stosowania

Z jakimi niebezpiecznymi konsekwencjami wiąże się dieta 1000 kcal? Zagrożenia, które na ciebie czyhają, są dość liczne, dlatego warto wziąć je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wdrażaniu tak rygorystycznego planu żywieniowego.

Dieta 1000 kcal może negatywnie wpłynąć na twój układ hormonalny, a także zaburzyć pracę twojej tarczycy. Absolutnie nie powinieneś się na nią decydować, jeśli zmagasz się z niedoczynnością lub chorobą o podłożu autoimmunologicznym.

Jak już wiadomo, przestrzeganie niskokalorycznej diety wiąże się nie tylko ze znacznym niedoborem cennych witamin i minerałów, ale także makroelementów, zwłaszcza białka i tłuszczów. Jeśli na co dzień jesteś aktywny fizyczny, twoje mięśnie i kondycja z pewnością na tym ucierpią.

Stosowanie diety 1000 kcal to szybka droga do osłabienia, anemii, częstych infekcji, a także spowolnienia tempa przemiany materii, czego każda odchudzająca się osoba chce za wszelką cenę uniknąć. Nawet jeśli wytrwasz w swoich postanowieniach i zrzucisz zbędny balast, efekt jo-jo może dopaść cię szybciej, niż się tego spodziewasz.

Zobacz: Smoothie grejpfrutowe z kardamonem

Dieta 1000 kcal - jadłospis na jeden dzień

Zanim zaczniesz komponować swój dzienny jadłospis, zastanów się, w jaki sposób rozłożyć 1000 kcal na pięć posiłków. Najbardziej kalorycznym daniem powinien być obiad, choć warto postawić również na w miarę sycące śniadanie. Wartość energetyczna twoich potraw może rozkładać się w następujący sposób:

Śniadanie: 250 kcal

II śniadanie: 150 kcal

Obiad: 350 kcal

Podwieczorek: 100 kcal

Kolacja: 150 kcal

 

Jak wygląda właściwie rozpisana dieta 1000 kcal? Jadłospis na dwa dni może zawierać m.in. następujące posiłki:

DZIEŃ 1

Śniadanie: kromka razowego pieczywa z odrobiną masła, twarogiem i pomidorem

II śniadanie: jogurt naturalny z kawałkami kiwi

Obiad: pstrąg grillowany (100 g) z sałatką warzywną i łyżeczką oliwy z oliwek

Podwieczorek: mały banan

Kolacja: sałatka z tuńczykiem, cebulą, pomidorami i ogórkiem

 

DZIEŃ 2

Śniadanie: gotowane jajko z kromką razowego chleba i pomidorem

II śniadanie: pomarańcza

Obiad: ciemny makaron z dwiema łyżkami twarogu, ogórkiem i papryką

Podwieczorek: serek wiejski o niskiej zawartości tłuszczu

Kolacja: kromka razowego pieczywa z chudą wędliną, sałatą i rzodkiewką.

Zainspiruj się poniższymi przepisami:

1. Twarożek śniadaniowy

Twarożek śniadaniowy

Fot. Smakowisko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dieta 1000 kc: Twarożek śniadaniowy

 

2. Sałatka z tuńczykiem

Sałatka z tuńczykiem

Fot. FitSweet na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dieta 1000 kc: Sałatka z tuńczykiem

 

3. Razowy makaron z soją i warzywami

Razowy makaron z soją i warzywami

Fot. Anetaa26 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dieta 1000 kc: Razowy makaron z soją i warzywami

 

4. Grillowany pstrąg z pietruszką i tymiankiem

Grillowany pstrąg z pietruszką i tymiankiem

Fot. Mimiwiki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dieta 1000 kc: Grillowany pstrąg

 

5. Serek wiejski z pomidorami i pietruszką

Serek wiejski z pomidorami i pietruszką

Fot. Nemezja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dieta 1000 kc: Serek wiejski z warzywami

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Naleśniki na świąteczne krokiety

Dzisiaj naleśniki przygotowane na świąteczne krokiety z kapustą i grzybami. P...

Odsłon: 7

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

0
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

5
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5