Najlepsze przepisy na ogórki

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie w czasie jazdy na rowerze?

Podczas wytężonego wysiłku fizycznego nasz organizm zużywa sporą dawkę energii, a tym samym zwiększa zapotrzebowanie na płyny. Jeśli chcemy bez przeszkód pokonać trasę, jaką sobie zaplanowaliśmy, przed pójściem na rower zatroszczmy się o przygotowanie odpowiednich izotoników.

Fot. 123RF/Picsel

Człowiek składa się z 60-70% z wody. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdy z nas powinien przyjmować średnio 2,5 litra wody dziennie. Wszystko zależy jednak od wagi, płci, temperatury na zewnątrz oraz naszej aktywności.

Podczas intensywnego treningu zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Wraz z wykonywaniem ćwiczeń produkujemy coraz więcej ciepła, a co za tym idzie, doprowadzamy do utraty wody oraz cennych substancji tj. soli mineralnych, witamin, białka oraz aminokwasów. Chcąc zachować dobrą kondycję, należy uzupełniać płyny, zanim poczujemy pragnienie. Praktykowanie tej prostej metody sprawi, że zapobiegniemy odwodnieniu i zadbamy o odpowiednią dawkę niezbędnych substancji umożliwiających pokonanie dalszej trasy.

Co pić w czasie jazdy?

Przy niewielkim wysiłku woda zaspokoi nasze pragnienie, ale podczas dłuższej trasy z pewnością nam nie wystarczy. Wybierając się na wycieczkę trwającą powyżej dwóch godzin, nasz organizm będzie się domagał uzupełnienia elektrolitów znajdujących się m.in. w owocach i warzywach oraz w napojach izotonicznych. Przed takim dystansem warto sięgnąć po dwie szklanki wody mineralnej oraz przygotować odżywczy napój na drogę. Minerały tj. sód, chlor, wapń, magnez i potas dostarczane wraz z napojami zapobiegają skurczom mięśni, odpowiadają za odpowiedni poziom nawodnienia oraz pomagają zachować kondycję fizyczną na odpowiednim poziomie.

Jak często powinniśmy sięgać po napój?

Idealnym rozwiązaniem jest robienie sobie przerwy na picie średnio 3-4 razy na godzinę. W tym czasie powinniśmy przyjąć minimum pół litra płynów. U każdego człowieka zapotrzebowanie może się nieco różnić. Ważne jest, aby nie dopuścić do momentu pragnienia. Jest to pierwsza oznaka odwodnienia naszego organizmu. Nie stosując się do tych zaleceń, możemy nabawić się niemałych problemów zdrowotnych, począwszy od zasłabnięcia, utraty przytomności, prowadząc w skrajnych sytuacjach nawet do uszkodzenia nerek.

Co zabrać w trasę?

Oprócz wody warto zabrać ze sobą napój z wysoką zawartością substancji odżywczych. Zamiast szukać ich na półkach w sklepie i analizować skład widoczny na etykiecie, warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ich samodzielnie. To rozwiązanie jest nie tylko o wiele prostsze, ale również korzystne dla naszego portfela. Najprostszy napój izotoniczny można zrobić z wody, łyżki miodu, wyciśniętego soku z cytryny oraz odrobiny soli. Składniki wystarczy przelać do bidonu i odpowiednio wstrząsnąć. Tak przygotowany napój nie tylko ugasi pragnienie, ale również doda energii i chęci do pokonywania kolejnych kilometrów.

 

1. Orzeźwiający napój cytrynowy

Fot. Bryssska na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Lemoniada rabarbarowa

Fot. tunacooking na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Izotonik arbuzowy

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Magiczna lemoniada

Fot. Foodsafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Domowy izotonik

Fot. maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 


Jeszcze więce w ramach akcji "Korba na rower":

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? >>>

Fizjo-rowerownia, czyli jak zdrowo jeździć na rowerze >>>

Rower na receptę. Dwukołowy lek na cywilizacyjną pandemię >>>

Advertisement

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Kanapki śniadaniowe

Proste kanapki które zapewnią nam dużo energii na cały dzień, są pożywne smac...

Odsłon: 64

15 min
4
>60 min
3
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9