Spaghetti jak od Włocha: 5 najlepszych przepisów na włoskie sosy do makaronu

Bolognese, carbonara, a może napoli? Spaghetti z sosem to pyszne i popularne danie włoskiej kuchni, które na dobre zadomowiło się na polskich stołach. W czym tkwi sekret dobrego sosu do makaronu? Czy oryginalny przepis na carbonarę zawiera śmietankę? Dowiedz się, jak zrobić dobre sosy do spaghetti, których smak przeniesie cię do słonecznych Włoch!

5 najlepszych przepisów na włoskie sosy do makaronu| Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Potrawy kuchni włoskiej to niewątpliwie jedne z ulubionych rodzajów dań Polaków. Kochamy je za prostotę, szybkość przygotowania i niesamowity smak. Często wystarczy tylko kwadrans i kilka podstawowych składników, żeby wyczarować aromatyczny obiad dla całej rodziny. Tak właśnie jest w przypadku popularnego makaronu spaghetti. Przekonaj się, w czym tkwi sekret dobrego sosu do tradycyjnej, włoskiej pasty.

Sprawdź także: Włoskie obiady, które przygotujesz w 15 minut

Skąd pochodzi spaghetti?

Włosi nie wyobrażają sobie życia bez makaronu, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie spaghetti. Historia narodzin tego kulinarnego przysmaku do dziś jest otoczona tajemnicą. Istnieje teoria, że ten długi makaron pochodzi z Chin i został przywieziony do Włoch w XIII wieku przez Marco Polo. Inna teoria mówi o tym, że spaghetti „wymyślono" na Sycylii, jeszcze w czasach starożytnych.

Nazwa „spaghetti" pochodzi od włoskiego słowa „spago" co oznacza sznurek, co nawiązuje do jego specyficznego kształtu. Co ciekawe, w średniowieczu te nitki były o wiele dłuższe, teraz mają około 25-30 cm długości. Makaron spaghetti jest przygotowywany na bazie mąki z pszenicy durum i wody. Ze względu na bardzo zróżnicowane wymagania konsumentów, na rynku włoskim pojawił się makaron w wersji pełnoziarnistej, orkiszowej, a nawet bezglutenowej.

Włoskie sosy do makaronu - znajdź swój idealny smak!

Sosów do spaghetti jest mnóstwo, każdy ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny smak. Mogą być na bazie przecieru pomidorowego albo przygotowane ze śmietanki, mleka i jajek. Dobrze przygotowany sos do makaronu zawiera też zioła, takie jak bazylia, tymianek czy oregano. Aby oszczędzić czas, można sięgnąć po gotowy sos ze sklepu. Ważne, by był bez dodatku konserwantów i sztucznych barwników. Przygotowanie sosu do spaghetti jest łatwe i nie sprawi problemu nawet nastolatkom. Przygotuj raz, a już nigdy nie kupisz gotowego. Przedstawiamy przepisy na domowe sosy do spaghetti, których smak przeniesie w słoneczne rejony Włoch.

Bolognese - oryginalny przepis włoskiej tradycji

 Sos bolognese, czyli ragù alla bolognese lub sos boloński, to prawdziwy klasyk kuchni włoskiej i niewątpliwie jeden z najbardziej znanych włoskich sosów. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z włoskiego miasta Bolonia. Tradycyjnie przygotowuje się go z wielu rodzajów mięs: głównie wołowiny i wieprzowiny, boczku, kiełbas oraz warzyw (typowej włoszczyzny, czyli marchewki, selera i pietruszki). Ważnym składnikiem sosu bolognese jest czerwone wino, które nadaje potrawie fantastyczny aromat.

Co ciekawe, oryginalny włoski przepis nie zawiera czosnku ani oregano. Do sosu dodaje się też mleko, aby dodać mięsu miękkości i złagodzić kwasowość pomidorów. W tradycyjnym przepisie na sos boloński pomidory nie grają roli głównej i nie powinny przeważać w smaku. Można dodać świeże, sparzone i obrane ze skórki, ale sprawdzą się również pomidory puszkowane lub passata, czyli przecier pomidorowy.

Przedstawiamy przepis na prawdziwy sos bolognese, przedstawiony 17 października 1982 roku przez degustację bolońską Włoskiej Akademii Kuchni w Bolońskiej Izbie Handlowej.
Składniki:

  • 300 g wołowiny (najlepiej grubo mielonej),
  • 150 g pancetty,
  • 50 g marchewki,
  • 50 g selera naciowego,
  • 50 g cebuli,
  • 40 g masła,
  • 300 g passaty lub pelati,
  • 200 ml bulionu mięsnego,
  • 100 ml wytrawnego wina,
  • 100 ml mleka,
  • szczypta soli, pieprzu.

Sposób przygotowania:
Cebulę, seler i marchewkę pokrój w drobną, równą kostkę. W nieco większą kostkę pokrój pancettę. Wrzuć pokrojone warzywa i pancettę na patelnię z rozgrzanym masłem. Smaż przez 4-5 minut na średnim ogniu, regularnie mieszając. Dodaj mielone mięso i smaż do momentu, aż zacznie się rumienić. Wlej wino, by zdeglasować patelnię. Gotuj wszystko przez trzy minuty, aż alkohol całkowicie wyparuje.

Dodaj passatę lub pelati, dopraw solą i pieprzem oraz gotuj przez pięć, sześć minut. Następnie dodaj tyle bulionu, by przykrył wszystkie składniki. Gotuj pod przykryciem przez dwie godziny, mieszając co kilka minut. Jeśli w trakcie gotowania sos zrobi się zbyt gęsty, dodaj trochę bulionu. Pod koniec gotowania wlej mleko i gotuj od siedmiu do dziesięciu minut. Tradycyjny sos bolognese jest gotowy!

Sos boloński spaghetti bolognese

 Sos boloński spaghetti bolognese Zobacz przepis

Sos boloński spaghetti bolognese/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sekret idealnego sosu carbonara

Kremowy sos carbonara pochodzi z Rzymu i został opracowany przez alianckich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Oryginalna receptura bazuje się na surowych żółtkach. Należy pamiętać, że wbrew większości polskich przepisów na carbonarę, do sosu nie dodaje się śmietanki! Za kremową konsystencję odpowiadają połączone ze sobą jajka i tarty ser.

Warto również zaznaczyć, że we Włoszech najczęściej do zrobienia spaghetti carbonara wykorzystuje się guanciale, czyli intensywnie przyprawione, suszone podgardle wieprzowe. Czasem zastępowane jest pancettą - dojrzewającym boczkiem wieprzowym.
Do przygotowania sosu carbonara Włosi tradycyjnie używają sera Pecorino Romano albo Parmigiano Reggiano, zwanego potocznie parmezanem. Ponadto, w oryginalnym przepisie pojawia się tylko jeden ząbek czosnku. Jego zadaniem nie jest bowiem nadanie mocnego smaku, lecz tylko podkręcenie aromatu boczku.
Składniki:

  • 200 g spaghetti,
  • 100 g pancetty lub guanciale,
  • 2 żółtka,
  • 40 g startego parmezanu,
  • 1 ząbek czosnku,
  • pieprz.

Sposób przygotowania:
Obierz ząbek czosnku i rozgnieć go nożem na desce. W misce rozmieszaj starty parmezan i żółtka. Pancettę pokrój w kostkę i wrzuć na patelnię. Po chwili dodaj czosnek i smaż około trzech, czterech minut. Wyjmij czosnek z patelni.

Ugotuj makaron, aby był al dente. Odejmij pół szklanki wody z gotowania makaronu. Odcedź spaghetti i wrzuć na patelnię. Dokładnie wymieszaj, by makaron wchłonął smak pancetty. Zdejmij patelnię z ognia. Wlej trochę wody z gotowania spaghetti i dodaj masę serowa-jajeczną. Dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby dolej wody z gotowania, aż całość będzie aksamitnie gładka i kremowa. Spaghetti carbonara podawaj posypane świeżo zmielonym pieprzem i startym parmezanem. Smacznego!

Spaghetti Carbonara

 Spaghetti Carbonara Zobacz przepis

Spaghetti Carbonara/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Napoli - przepis na klasyczny prosty sos do spaghettiSpaghetti napoli to klasyczne danie kuchni włoskiej, które wywodzi się z Neapolu. Oryginalny przepis na sos składa się z dojrzałych pomidorów, oliwy, czosnku i bazylii. To pomidorowe danie zawiera w sobie wszystkie smaki, które kojarzą nam się z Włochami. Sos napoli jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu.
Składniki:

  • 4 pomidory,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 1 łyżeczka bazylii,
  • 1 łyżeczka oregano,
  • 1 łyżeczka tymianku,
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:
Posiekaj drobno cebulę i czosnek, a następnie podsmaż na patelni z rozgrzaną oliwą. Dodaj pomidory obrane ze skórki i bez gniazd nasiennych (można również użyć pomidorów z puszki). Duś na małym ogniu przez kilka minut. Na koniec bodaj bazylię, oregano i tymianek oraz dopraw solą i pieprzem. Tak przygotowany sos napoli podawaj z makaronem i startym parmezanem.

Pomidorowy sos do makaronu – przepis podstawowy

 Pomidorowy sos do makaronu – przepis podstawowy Zobacz przepis

Pomidorowy sos do makaronu/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Puttanesca, czyli pikantny sos do spaghetti


Sos puttanesca to klasyczny sos neapolitański. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa „puttana", czyli „kobieta lekkich obyczajów", prawdopodobnie z powodu jego ostrego, pikantnego smaku. Sos puttanesca jest bardzo szybki i łatwy w przygotowaniu.

Mówi się, że jego kompozycja pochodzi od „ladacznic", niechcących tracić czasu na stanie godzinami przy garnkach, by mieć go więcej dla klientów, zwiększając tym samym swą wydajność. Głównymi składnikami sosu są pomidory, oliwki, a także fileciki anchois, które odpowiadają za pikantny smak. Jak przygotować włoski sos puttanesca?
Składniki:

  • 500 g passaty pomidorowej,
  • 1 puszka anchois (mała, ok. 8 filetów),
  • 1 papryczka chili,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 2 łyżki kaparów,
  • 100 g czarnych oliwek,
  • 4 łyżki natki pietruszki,
  • 10 łyżek oliwy,
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:
Do głębokiej patelni wlej oliwę. Dodaj rozgnieciony nożem czosnek, posiekaną papryczkę chili i fileciki anchois. Następnie dodaj kapary i podsmaż wszystko na średnim ogniu przez pięć minut, często mieszając. Wlej passatę pomidorową, wymieszaj, doprowadź do zagotowania. Zmniejsz ogień do minimum i gotuj przez kolejne 10 minut.

Gdy sos będzie gotowy, usuń ząbki czosnku i dodaj pokrojone na plasterki oliwki. Dopraw posiekaną świeżą pietruszką, solą i pieprzem. Sos puttanesca doskonale nadaje się nie tylko do spaghetti, ale także dobrze pasuje do ziemniaków czy fasoli.

Sos puttanesca

 Sos puttanesca Zobacz przepis

Sos puttanesca/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Arrabiata - jak zrobić dobry sos do spaghetti?

Arrabiata to chyba najprostszy, ale jednocześnie jeden z najpyszniejszych sosów do makaronu, który pochodzi z regionu Lacjum, okolic Rzymu. Słowo „arrabiata" oznacza po włosku „zły" lub „wściekły". Swoją nazwę sos zawdzięcza obecności ostrej papryki oraz czosnku. Najprawdopodobniej potrawa została wymyślona przez mieszkańców biedniejszych dzielnic Rzymu. Ostry smak miał dodawać robotnikom siły i krzepy do pracy.
Składniki:

  • 1 puszka pomidorów bez skórki,
  • 2 łyżki oliwy,
  • 1 cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 papryczka chili,
  • 1 łyżka cukru trzcinowego,
  • 1 łyżka suszonej bazylii,
  • sól, pieprz.

Sposób przygotowania:

Cebulę, czosnek i papryczkę chili drobno posiekaj. Wrzuć do rondla z rozgrzaną oliwą i smaż przez minutę, a następnie dodaj pomidory z puszki (lub świeże pomidory wyparzone, obrane ze skórki i posiekane). Dodaj cukier, bazylię, sól i pieprz. Sos gotuj około siedmiu minut, aż zgęstnieje. Sos arrabiata idealnie nadaje się do makaronów, kanapek, burgerów czy tortilli. Smacznego!

Szybki sos a'la arrabiata

 Szybki sos a'la arrabiata Zobacz przepis

Szybki sos a'la arrabiata/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Na co pomoże wywar z lubczyku? »

Magda Gessler ostrzega! Tego nie dodawaj do sałatki jarzynowej »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Roladki z chleba

Jeśli szukasz odmiany od kanapek z szynką i serem albo masz chęć na kolacje n...

Odsłon: 4307

30 min
5
Przekąski Paluszki serowe

Paluszki serowe to hit każdej imprezy. Zawsze cieszą się ogromnym powodzeniem...

Odsłon: 971

15 min
6
Sałatki Sałatka z buraczków i marchewki

Sałatka z buraczków i marchewki to idealny dodatek do obiadu i kolacji na cie...

Odsłon: 2232

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przywołuje smaki dzieciństwa. Jest niskokaloryczna, ale najzdrowiej jeść ją z jajkiem

Zupa szczawiowa to dla wielu osób smak z dzieciństwa. Jedni wspominają ją nostalgią, inni najchętniej zapomnieliby o jej istnieniu. Dziś spróbujemy...

0
Informacje Napój kolagenowy to hit. W stawach przestanie trzeszczeć, skóra odzyska dawny blask

Regularne picie napojów kolagenowych odżywia skórę, włosy i paznokcie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu. Odkryj, jak działają t...

3
Informacje Dlaczego kotlety mielone rozpadają się podczas smażenia? Wystarczy zastosować prostą zasadę

Choć niemal we wszystkich polskich domach to często przyrządzana potrawa, nie każdy wie, jak smażyć mielone, żeby wyszły miękkie i soczyste. Dla ni...

1
Informacje Kruszarka do lodu dla zastosowań gastronomicznych – jaką wybrać?

Kruszarka do lodu to jedno z bardziej niepozornych urządzeń, które jednocześnie jest koniecznym wyposażeniem każdego profesjonalnego baru, restaura...

0