Do góry

Newsy

Osiem pomysłów na postny obiad

Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Zgodnie z tradycją, w tym dniu obowiązuje ścisły post. Co to oznacza?

Fot. 123RF/Picsel

Jak możemy przeczytać w Kodeksie Prawa Kanoniczego w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że każdy praktykujący katolik powinien w tym dniu powstrzymać się od spożywania dań mięsnych. Co więcej, duchowni wskazują, iż w Środę Popielcową powinno się zjeść tylko trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta. Zasady te obowiązują wszystkich wiernych od 18 do 60 roku życia o ile pozwala na to stan zdrowia.

Jak to kiedyś bywało?

Współcześnie przygotowanie do świąt jest znacznie mniej rygorystyczne niż to bywało dawniej. W przeszłości ścisły post obowiązywał przez całe 40 dni poprzedzające Wielkanoc. Oznaczało to całkowite powstrzymanie się od spożywania mięsa, tłuszczów i alkoholu. Rezygnowano także z jedzenia słodyczy, miodu i jakichkolwiek deserów. Jako produkt odzwierzęcy, z diety eliminowany był również nabiał.

Na stołach najczęściej pojawiały się śledzie i różnego rodzaju postne zupy, spośród których najpopularniejszą stał się bezmięsny żur. Na nieco bardziej urozmaicone menu mogła liczyć szlachta - w ich domach poza śledziami serwowano również karpie, jesiotry i inne ryby.

Jak można się domyślić, tak rygorystyczna dieta nie należała do najprzyjemniejszych, dlatego bardzo często stosowano różnego rodzaju logiczne fortele, mające usprawiedliwić złamanie postu. Do granic możliwości rozszerzono rozumienie słowa "ryby". W ich poczet zaczęto zaliczać niemal wszystkie zwierzęta wodne, w tym także kaczki, bobry i wydry.

Pobierz aplikację smaker

Co jeść w czasie postu?

Współcześnie wiele osób przestrzega podobnych zasad, chociaż wielu wierzących ogranicza się do postu w trakcie Środku Popielcowej. W tym dniu na naszych stołach królują lekkie dania warzywne, mączne oraz rybne. Dopuszczalny jest także nabiał i kasze, co wszystkim osobom gotującym daje sporo pole do popisu

Jeśli nie masz pomysłu na to, co możesz zjeść w tym dniu, skorzystaj z przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Kotlety rybne

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Postny żurek

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


3. Pierogi z kapustą i grzybami

Fot. Kuchniakolorublond na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Placuszki z puree ziemniaczanego

Fot. SlodkoSlodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Śledzie w śmietanie

Fot. Slodko|Slodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


6. Kotleciki z tofu

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Soczewica z grzybami

Fot. Futka Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Kasza gryczana z brokułami

Fot. Maudie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz też: Najbogatsze supermodelki. Niewiarygodne ile zarabiają!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń