Po trzech tygodniach spędzonych w Beskidach Ewa wróciła do swojego domu. W 522. odcinku programu gotowała już w krakowskiej kuchni. Na początku pokazała, jak zrobić sałatkę z boczniakami i serem cheddar. Grzyby zastąpiły tu wędlinę. Nie wszyscy wiedzą, że boczniaki są wyjątkowo zdrowe i można je hodować, nawet na balkonie. Zawierają białko, które jest w 70 proc. przyswajalne przez nasz organizm oraz sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto są bogate w witaminy i sole mineralne.
Sałatka z boczniakami i cheddarem według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisSałatka z boczniakami i cheddarem według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na początku prowadząca oczyściła i pokroiła boczniaki na mniejsze kawałki. Oprószyła je mąką kukurydzianą i podsmażyła na mocno rozgrzanym maśle klarowanym. Zarumienione odsączyła z nadmiaru tłuszczu i odstawiła do wystudzenia. Przygotowała bazę przystawki, czyli sałaty - poszarpała liście i ułożyła na półmisku. Na ich wierzchu ułożyła pokrojone na ćwiartki jajka na twardo, przepołowione pomidorki koktajlowe i wcześniej przyrządzone, ostudzone boczniaki. Na końcu dorzuciła jeszcze uprażone orzechy włoskie i posypała obficie serem cheddar, startym na dużych oczkach tarki. Nie zapomniała też o sosie winegret, którym skropiła przekąskę.
Po powrocie z Beskidów, gdzie Ewa Wachowicz nagrywała poprzednie odcinki, odkryła, że rosnące u niej w domu w Krakowie winogrona mają jeszcze owoce i piękne liście. Zdecydowała się to wykorzystać, kisząc liście winogron w słoiku. Autorka programu kulinarnego postanowiła podzielić się z widzami przepisem, jak to zrobić.
Kiszone liście winogron według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisKiszone liście winogron według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Około 50-60 liści winogron trzeba umyć i zblanszować, czyli zanurzyć we wrzątku na 2-3 minuty. Powinny ściemnieć i nabrać brązowawego koloru. W międzyczasie warto zagotować wodę z solą. Teraz należy odsączyć liście, ułożyć jeden na drugim (po 10 sztuk), zwinąć w rulon i pionowo umieścić w wyparzonym słoiku. Należy jeszcze wrzucić gorczycę, czosnek i liście laurowe, pomiędzy zawiniątka z winogron. Trzeba zalać gorącą solanką, obciążyć i docisnąć kokilką (aby liście były całkowicie zanurzone) i odstawić w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Po tym czasie zamknąć naczynie i przechowywać w lodówce. To prosty patent Ewy na przetwory, które przydały jej się do dania głównego.
Potrawą odcinka stały się więc gołąbki w kiszonych liściach winogron, wzorowane na greckich dolmades. Choć helleński przysmak powstaje z dodatkiem ryżu, to farsz autorstwa prowadzącej program był wyłącznie mięsny. Do gołąbków Ewa podała jeszcze sos z brązowych pieczarek. Te grzyby mają mocniejszy kolor i smak niż bardziej popularne, jasne pieczarki. Podobnie jak boczniaki, są cennym źródłem składników mineralnych i witamin.
Gołąbki w liściach winogron według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisGołąbki w liściach winogron według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić takie nietypowe gołąbki? Ewa Wachowicz na początku pokroiła cebule w drobną kostkę i zeszkliła je na maśle. Pomidora sparzyła wrzątkiem, obrała ze skórki i drobno posiekała. Do mięsa przecisnęła czosnek, dodała pomidora. Wbiła też jajko. Dorzuciła pokrojoną miętę. Dodała usmażoną cebulę i bułkę tartą. Przyprawiła jeszcze solą i pieprzem, a na końcu dobrze wyrobiła.
Farsz nałożyła następnie na liście winogron i zwinęła w gołąbki. Ułożyła w naczyniu o grubym dnie, oczywiście wyścielonym liśćmi. Na wierzch też dała kilka liści, aby uniknąć spieczenia. Zalała szklanką rosołu, przykryła i gotowała przez godzinę na wolnym ogniu.
Gołąbki zaserwowała z sosem pieczarkowym. Warto go przygotować, gdy gołąbki się gotują. Na początku cebulę posiekała i zeszkliła na maśle. Wrzuciła pokrojone pieczarki i je usmażyła. Pod koniec dodała posiekany czosnek, posoliła i popieprzyła całość. Zalała śmietaną, dorzuciła posiekany koperek. Wymieszała, aby powstał gęsty i kremowy dodatek.
W programie nie mogło zabraknąć deseru. Tym razem Ewa Wachowicz przyrządziła ciasto cynamonowe z jabłkami, ale znowu w nieco innej, bo bezglutenowej odsłonie. Użyła mąki migdałowej, bezpiecznej dla osób chorujących na celiakię. Cukier wymieniła na słodzik - erytrol, dlatego wypiek nada się też na diecie ketogenicznej.
Ciasto cynamonowe z jabłkami według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisCiasto cynamonowe z jabłkami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto robi się błyskawicznie. Prowadząca wbiła jajka do miski, dorzuciła erytrol i zmiksowała na puszystą masę. Wsypała mąkę migdałową, dodała jogurt, proszek do pieczenia i cynamon. Zmiksowała do połączenia, dodała mąkę kukurydzianą i ponownie zmiksowała. Przelała masę do tortownicy o średnicy 24 cm, wyścielonej papierem do pieczenia. Wyrównała ciasto, a na jego wierzchu ułożyła kawałki jabłek. Oprószyła wszystko cynamonem. Piekła przez 45 minut w temp. 170 st. C. Po wystudzeniu oprószyła jeszcze zmielonym erytrolem.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje”?
Są dostępne na PolsatBoxGo »
Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 522. odcinek
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy