Spis treści:
- Co ma więcej wartości odżywczych: ryż czy ziemniaki?
- Czy ziemniaki można jeść na diecie?
- Ryż na diecie odchudzającej – tak czy nie?
- Ryż i ziemniaki na odchudzanie – przepisy
Od zawsze zadajesz sobie pytanie, co jest lepsze na odchudzanie: ryż czy ziemniaki? Wiedz, że jest to dylemat, który dotyka wielu osób. Trudno się temu dziwić – dotąd ziemniaki należały do grupy najbardziej demonizowanych pokarmów, a tymczasem okazuje się, że mogą być one cennym elementem diety redukcyjnej. Co ma więcej wartości odżywczych: ryż czy ziemniaki? I jak kształtuje się kaloryczność obydwu produktów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Sprawdź także: Odchudzający kapuśniak oczyszczający jelita. Jak go zrobić, żeby był najzdrowszy?
Co ma więcej wartości odżywczych: ryż czy ziemniaki?
Jeśli chodzi o ryż, kształtują się one następująco (wersja gotowana, 100 g):
- Białko: 2,36 g;
- Tłuszcze: 0,19 g;
- Węglowodany: 28,7 g;
- Błonnik: 0 g;
- Witamina B1: 0,16 mg;
- Witamina B2: 0,02 mg;
- Witamina B3: 1,49 mg;
- Witamina B5: 0,40 mg;
- Witamina B6: 0,06 mg;
- Witamina B9: 59,0 µg;
- Magnez: 8,00 mg;
- Żelazo: 1,46 mg;
- Wapń: 1,00 mg;
- Potas: 26,0 mg;
- Fosfor: 33,0 mg;
- Miedź: 0,07 mg;
- Mangan: 0,36 mg;
- Cynk: 0,40 mg.
W przypadku ziemniaków rozkład makroskładników i substancji odżywczych wygląda następująco (wersja gotowana, 100 g):
- Białko: 1,71 g;
- Tłuszcze: 0,19 g;
- Węglowodany: 20,0 g;
- Błonnik: 2,00 g;
- Witamina B1: 0,10 mg;
- Witamina B2: 0,02 mg;
- Witamina B3: 1,31 mg;
- Witamina B5: 0,51 mg;
- Witamina B6: 0,27 mg;
- Witamina B9: 9,00 µg;
- Magnez: 20,0 mg;
- Żelazo: 0,31 mg;
- Wapń: 8,00 mg;
- Potas: 328 mg;
- Fosfor: 40,0 mg;
- Miedź: 0,17 mg;
- Mangan: 0,14 mg;
- Cynk: 0,27 mg.
Co ma więcej wartości odżywczych: ryż czy ziemniaki? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ pod niektórymi względami ziemniaki mają przewagę nad ryżem – i na odwrót. Te pierwsze mogą poszczycić się większą zawartością błonnika, podczas gdy ryż zawiera nieco więcej białka. Ziemniaki królują także pod względem ilości potasu i magnezu, z kolei ryż wysuwa się na prowadzenie, jeśli chodzi o cynk i witaminę B9. Obydwa produkty są do siebie zbliżone pod względem różnorodności substancji odżywczych, jednak znaczną różnicę można dostrzec w ich kaloryczności. 100 g gotowanych ziemniaków dostarcza nam zaledwie ok. 80 kcal, natomiast w przypadku ryżu wartość kaloryczna jest wyższa i wynosi ok. 120 kcal.
Czy ziemniaki można jeść na diecie?
Zastanawiasz się, czy ziemniaki można jeść na diecie? Odpowiedź brzmi tak, jednak wszystko zależy od sposobu ich podania. Regularne sięganie po ziemniaki obficie polane sosem nie jest najlepszym pomysłem, jednak te w gotowanej wersji – z samą solą lub bez – mogą być wartościowym elementem diety redukcyjnej i to nie tylko ze względu na niską kaloryczność. Warto mieć świadomość, że warzywa te posiadają wysoki indeks sytości, a to oznacza, że na dłużej tłumią uczucie głodu. Na uwagę zasługuje również fakt, że są one lekkostrawne i wyróżniają się dużą uniwersalnością – wbrew pozorom nie nadają się one jedynie do gotowania. Równie dobrze możesz je upiec z dodatkiem swoich ulubionych przypraw, np. granulowanego czosnku i słodkiej mielonej papryki. Jedną z ich wad jest natomiast wysoki indeks glikemiczny – możesz jednak go obniżyć, schładzając ziemniaki po obróbce termicznej, aby wytworzyła się w nich skrobia oporna.
Ryż na diecie odchudzającej – tak czy nie?
Czy można spożywać ryż na diecie odchudzającej? Podobnie jak w przypadku ziemniaków wszystko zależy od dodatków, z jakimi go zaserwujesz. Sam ryż jest wartościowym elementem redukcyjnego jadłospisu, ponieważ zawiera niewiele kalorii, a do tego jest lekkostrawny i dość sycący. Co więcej, po schłodzeniu również zamienia się w źródło skrobi opornej, która obniża jego indeks glikemiczny i korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Jeśli chcesz dopiąć swoją dietę na ostatni guzik, rozważ wprowadzenie do swoich posiłków ryżu brązowego, który zawiera znacznie więcej błonnika i cennych związków od białego, a do tego charakteryzuje się niższym indeksem glikemicznym.
Co jest lepsze na odchudzanie: ryż czy ziemniaki? Opinie specjalistów ds. żywienia
Warto sprawdzić, co na ten temat mówią specjaliści. Według specjalisty ds. żywienia Artura Topolskiego „Racjonalne dobranie ilości ziemniaków czy ryżu i uzupełnienie dania o pozostałe składniki pozwala na włączenie obu produktów do menu”. W artykule autorstwa mgr technologii żywności Łukasza Domerackiego z kolei czytamy, że warto wprowadzić obydwa składniki do jadłospisu, pamiętając przede wszystkim o urozmaiceniu. To oznacza, że opinie specjalistów są zgodne i obydwa produkty mogą być wartościowym elementem diety redukcyjnej, o ile spożywa się je w odpowiedni sposób.
Ryż i ziemniaki na odchudzanie – przepisy
Planujesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale zwykły gotowany ryż i ziemniaki już dawno ci się znudziły? Wiedz, że nie musisz spożywać ich jedynie w towarzystwie piersi z kurczaka i brokułów. Poniżej znajdziesz kilka przepisów z ich zastosowaniem, dzięki którym odkryjesz ich nowe ciekawe oblicze, nie obawiając się o dodatkowe centymetry w talii.
Ryż z tuńczykiem i kukurydzą
Warto wiedzieć, że ryż świetnie komponuje się nie tylko z mięsem, ale również z rybą, np. tuńczykiem w oliwie z oliwek. Aby skomponować takie danie, poza dwoma wspomnianymi produktami musisz mieć pod ręką kukurydzę z puszki, cebulę, pieprz, sól, olej do smażenia oraz bazylię. Przygotowanie potrawy w tym wydaniu jest niezwykle proste – jedyne, co musisz zrobić, to ugotować ryż z dodatkiem soli i pieprzu, zeszklić cebulę na patelni, a następnie połączyć obydwa składniki z tuńczykiem, bazylią i kukurydzą.
Risotto z kurczakiem i szpinakiem
Jeśli ryż i kurczak to twój ulubiony duet, wcale nie musisz z niego rezygnować – wystarczy, że zaserwujesz go w innej formie niż dotychczas, np. w postaci risotto. Aby je wyczarować, musisz zaopatrzyć się w pierś z kurczaka, ryż, świeży szpinak, masło, cebulę, sól, pieprz, mleko, czosnek granulowany oraz kolendrę. Zeszklij cebulę na odrobinie masła, a następnie dodaj do niej kawałki piersi z kurczaka i wymieszaj. Wlej szklankę wody i duś całość przez ok. 10 minut. Dorzuć szpinak i zaczekaj, aż wystarczająco się poddusi. Dolej mleko i kolejną porcję wody, wsyp sól i pieprz, po czym kontynuuj obróbkę termiczną do momentu, aż cały płyn się wchłonie. Gdy tak się stanie, przełóż całość do formy, aby nadać risotto odpowiedni kształt.
Pieczone ziemniaki z suszonymi pomidorami
Zwykłe pieczone ziemniaki już ci się znudziły? Zatem podaj je z dodatkami, np. suszonymi pomidorami, bazylią, rukolą oraz oliwą z oliwek. Wystarczy, że pokroisz je w plasterki, skropisz oliwą i upieczesz aż do miękkości. Na koniec ułóż je na półmisku i posyp posiekanymi suszonymi pomidorami, bazylią i rukolą.
Zupa krem z ziemniaków
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ziemniaki to idealna baza do smacznej i pożywnej zupy krem. Poza ziemniakami warto uwzględnić w niej marchewkę, cebulę oraz takie przyprawy jak: pieprz, sól, imbir oraz ostra papryka. Ponadto przyda ci się odrobina masła klarowanego. Na początek zeszklij cebulę w garnku na maśle, a następnie wsyp do niej przyprawy i zalej wodą. W kolejnym kroku dodaj obrane i pokrojone na kawałki ziemniaki i marchewkę – gotuj je aż do miękkości. Na koniec zmiksuj całość na gładką masę i podawaj z grzankami.
Źródło: zywienie.abczdrowie.pl, vitapedia.pl, arturtopolski.pl, sfd.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Stare przypalenia usuniesz bez szorowania. Dwa składniki i pasta gotowa »
Umiesz wymienić "witaminy życia"? To właśnie ich organizm potrzebuje najbardziej »
Najlepszy sposób na czystą zmywarkę. Żaden detergent tak nie zadziała »