Spis treści:
- Na czym polega Wielki Post?
- Jak dawniej poszczono?
- Co na obiad w czasie postu? 7 pomysłów na postny obiad
Okres Wielkiego Postu to nie tylko czas refleksji oraz przygotowywania się do świąt wielkanocnych. Możesz także wykorzystać go, aby zadbać o swoje zdrowie, na przykład rezygnując z ciężkostrawnej diety i wysokoprzetworzonych produktów. Sprawdź, jakie dania dawniej jadano w tym okresie oraz, co zrobić na obiad w czasie postu.
Sprawdź także: Wielki Post w kuchni. 5 postnych potraw z różnych części Polski
Na czym polega Wielki Post?
Jak możemy przeczytać w Kodeksie Prawa Kanoniczego w Środę Popielcową obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że każdy praktykujący katolik powinien w tym dniu powstrzymać się od spożywania dań mięsnych. Co więcej, duchowni wskazują, iż w Środę Popielcową powinno się zjeść tylko trzy posiłki, z czego tylko jeden do syta. Zasady te obowiązują wszystkich wiernych od 18 do 60 roku życia, o ile pozwala na to stan zdrowia.
Jak dawniej poszczono?
Współcześnie przygotowanie do świąt jest znacznie mniej rygorystyczne niż to bywało dawniej. W przeszłości ścisły post obowiązywał przez całe 40 dni poprzedzające Wielkanoc. Oznaczało to całkowite powstrzymanie się od spożywania mięsa, tłuszczów i alkoholu. Rezygnowano także z jedzenia słodyczy, miodu i jakichkolwiek deserów. Jako produkt odzwierzęcy, z diety eliminowany był również nabiał.
Na stołach najczęściej pojawiały się śledzie i różnego rodzaju postne zupy, spośród których najpopularniejszą stał się bezmięsny żur. Na nieco bardziej urozmaicone menu mogła liczyć szlachta – w ich domach poza śledziami serwowano również karpie, jesiotry i inne ryby.
Jak można się domyślić, tak rygorystyczna dieta nie należała do najprzyjemniejszych, dlatego bardzo często stosowano różnego rodzaju logiczne fortele, mające usprawiedliwić złamanie postu. Do granic możliwości rozszerzono rozumienie słowa "ryby". W ich poczet zaczęto zaliczać niemal wszystkie zwierzęta wodne, w tym także kaczki, bobry i wydry.
Co na obiad w czasie postu? 7 pomysłów na postny obiad
Poniżej znajdziesz kilka dań, które świetnie sprawdzą się w okresie postnym. Poniżej zamieściliśmy kilka przepisów, które przypadną do gustu miłośników tradycyjnych smaków, oraz tym, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Potrawy w czasie postu powinny być bezmięsne, dzięki czemu będą również dobrą opcją dla osób na diecie wegetariańskiej.
1. Żurek postny z czosnkiem niedźwiedzim
Zobacz przepisŻurek postny z czosnkiem niedźwiedzim/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pierogi z kapustą i grzybami
Zobacz przepisPierogi z kapustą i grzybami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Kotleciki z tofu bezjajeczne
Zobacz przepisKotleciki z tofu bezjajeczne/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Soczewica z grzybami i mascarpone
Zobacz przepisSoczewica z grzybami i mascarpone/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kasza gryczana z brokułami
Zobacz przepisKasza gryczana z brokułami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Placki z gotowanych ziemniaków
Zobacz przepisPlacki z gotowanych ziemniaków/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Materiał został zaktualizowany i uzupełniony o nowe treści.
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »