Dania jednogarnkowe

Niektórzy uważają, że przetwory z aronii trudniej przyrządzić, bo owoc po zerwaniu ma nieprzyjemny smak. Właściwości rośliny z pewnością zachęcą jednak do spróbowania przepisu. Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Jest na to bardzo prosty trik, który każdy miłośnik wek powinien poznać.

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Owoce aronii najlepiej zrywać po przymrozkach, bo mają wtedy lepszy smak. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, a ty chcesz już przyrządzić przetwory z aronii, pełne przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, jest na to świetny sposób. Dowiedz się, jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki

Sprawdź także: Na dobre trawienie, zdrową wątrobę i nerki. Jak zrobić domowy ocet śliwkowy, kto powinien go pić?

Jakie właściwości ma sok z aronii?

W 100 g świeżych owoców aronii kryje się ok. 45 - 50 kalorii. Dostarcza ona organizmowi dużą dawkę antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, opóźniają starzenie się komórek i chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, w tym nadciśnieniem (sok z aronii obniża ciśnienie krwi) i cukrzycą (regulując stężenie glukozy we krwi).

Jakie właściwości ma sok z aronii? Jego regularne picie zapobiega rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów w organizmie. Co więcej, dostarcza mu mnóstwa cennych witamin i minerałów, w tym witamin C, E, P, PP, tych z grupy B oraz minerałów takich jak: beta-karoten, cynk, potas, żelazo, wapń, sód i magnez. Dzięki tak bogatemu składowi wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy oraz poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Sok z aronii działa moczopędnie i jest źródłem błonnika pokarmowego, dlatego pobudza jelita do pracy, działa detoksykacyjnie, przyspiesza spalanie tłuszczu, zapewnia uczucie sytości na dłużej i usprawnia procesy trawienne.

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki?

Owoce aronii, zaraz po zerwaniu, są bardzo nieprzyjemne w smaku. Znaleziono jednak sposób na pozbycie się niemiłej goryczki, co umożliwia przyrządzenie pysznych przetworów. Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Po pierwsze, miłośnicy przetworów wskazują też na to, aby dodać do aronii nieco cukru. Niestety nie jest to metoda przeznaczona dla cukrzyków czy osób dbających o linię. Znacznie lepszym sposobem jest zamrożenie owoców przed przetworzeniem. Należy na kilka dni umieścić aronię w zamrażalniku, by schłodziła się w minusowej temperaturze. To pozwoli na pozbycie się cierpkiego smaku.

Jak zrobić sok z aronii?

Pyszny sok z aronii można przyrządzić na dwa sposoby - z wykorzystaniem sokownika lub bez jego udziału. W pierwszym przypadku na samą górę maszyny należy wsypać wcześniej rozmrożone owoce, a w trzecią część wlać wodę. Sok z podgrzewanych owoców spływa do środkowej części sokownika, a za pomocą wężyka jest odprowadzany do pojemnika. 

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Drugim sposobem jest wrzucenie do garnka przemrożonych wcześniej owoców i zalanie ich wodą. Trzeba następnie gotować składniki przez około godzinę, aby aronia oddała sok. Po upływie tego czasu należy odcedzić płyn przez gęste sitko. Warto zapasteryzować przetwory, aby wydłużyć im datę przydatności do spożycia.

Zainspiruj się sprawdzonymi przepisami na naszym serwisie smaker.pl, na to, jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki:

1. Sok z aronii z przepisu babci

 Sok z aronii z przepisu babci Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sok z aronii bez cukru

 Sok z aronii bez cukru Zobacz przepis

Sok z aronii bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sok z aronii z dodatkiem cynamonu i miodu

 Sok z aronii z dodatkiem cynamonu i miodu Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sok z aronii (bez sokownika)

 Sok z aronii (bez sokownika) Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sok z aronii

 Sok z aronii Zobacz przepis

Domowy sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, korabgarden.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tak zrobisz idealny dżem na zimę. Sekret tkwi w rodzaju owoców »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa ogórkowa z ryżem na żołądkach indyczych

Zupa ogórkowa tym razem z ryżem i na pysznych żołądkach indyczych. Zupka deli...

Odsłon: 33

30 min
1
Dania główne Leszcz smażony na patelni

Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...

Odsłon: 9

30 min
0

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

2
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

1
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0