Czy kolor jajka ma znaczenie?

Dokonując zakupu jajek, z pewnością nie raz sugerowaliście się ich klasą, wielkością oraz pochodzeniem. Podczas wyboru oprócz sprawdzenia, czy któreś z nich nie jest pęknięte, wiele osób patrzy również na kolor skorupki. Jaka jest najbardziej odpowiednia? Brązowa, biała, a może nakrapiana? Czy ten szczegół ma istotne znaczenie na jakość wybieranego produktu?

Fot. 123RF/Picsel

Największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się jajka z brązową skorupką. Panuje przeświadczenie, że są one o wiele zdrowsze i posiadają więcej cennych właściwości. Przez wielu są kojarzone z naturalną hodowlą kur na wsi w sprzyjających, bezstresowych warunkach. Jajka z jasną skorupką są oceniane jako gorszy sort, obarczony modyfikacjami. Kojarzone głównie z hodowlą przemysłową. Czy przepuszczenia te są rzeczywiście słuszne?

Co wpływa na kolor skorupki jajka?

Kupując jajka w sklepach lub na targowiskach można zauważyć różnicę w cenach między jajkami z brązową skorupką, a tymi z białą. Te ciemniejsze są niemal zawsze droższe od jasnych. Czy wyższa cena w tym przypadku idzie w parze z jakością?
Mimo rozpowszechnionych opinii i panujących stereotypów, okazuje się, że kolor jajka nie ma większego znaczenia. To, jaki ma odcień, zależy od upierzenia, genów i rodzaju kury, która je znosi, a także od proporcji barwników. Rasa Plymouth Rock czy Karmazyn znosi jajka z brązową skorupką, natomiast Leghorn z białą. Nie są to jedyne kolory, z jakimi możemy się spotkać. Araucana, Ameraucana, Dongxiang czy Lushi znoszą jajka w odcieniach zieleni i niebieskiego.
Skąd ta rozbieżność? Za te kolory odpowiadają trzy rodzaje barwników: protoporfiryna, która nadaje brązową barwę i wszystkie jej odcienie oraz biliwerdyna i jej chelat z cynkiem, odpowiedzialne za niebieską oraz zieloną barwę skorupki. Białe jajka są natomiast całkowicie pozbawione pigmentu. O wiele mniejszy wpływ na kolor skorupki jajka mają takie czynniki jak: pokarm, czy warunki panujące w hodowli.

Reklama

Wartości odżywcze

Każdy rodzaj jajka ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nie liczy się ich kolor czy rozmiar. Każde z nich dostarcza do ludzkiego organizmu niezbędne minerały, m.in. miedź, żelazo, cynk i selen oraz witaminy: A, B, D i K. Dzięki posiadanym wartościom odżywczym są często wykorzystywane w dietach sportowców i osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Stanowią źródło zdrowych tłuszczy i pełnowartościowego białka, które jest niezwykle łatwo przyswajalne przez każdego z nas.

A co z mitem, mówiącym o tym, że częste jedzenie jajek podnosi poziom cholesterolu? Faktem jest, że jajka zawierają go sporo bo aż 200 mg. Jednak nie powinniśmy się tym bardzo przejmować. Cholesterol zawarty w jajkach nie ma dużego wpływu na jego ogólny poziom w naszym organizmie. Badania wskazują, że u większości osób nawet zjadanie kilku jajek tygodniowo nie wpływa negatywnie na poziom cholesterolu we krwi, ani nie zwiększa ryzyka wystąpienia zawału serca. Co więcej, naukowcy udowodnili, że jedząc jaja możemy wspomóc i uregulować pracę wątroby oraz podnieść poziom dobrego cholesterolu (HDL), chroniącego nas m.in. przed chorobami serca i udarem mózgu.

Co można z nich przygotować?

Cudownie smakują solo, często są również wykorzystywane jako składnik deserów, dań głównych oraz przekąsek. Dla wielu osób to nieodzowny element śniadania. Jak przygotować prosty i smaczny posiłek z jajkami w roli głównej? Poznajcie sprawdzone przepisy naszych użytkowników.

 

1. Jajeczne chmurki

Fot. Mechanik79 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

2. Babeczki jajeczne

Fot. Bibimini na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

3. Gotowana jajecznica

Fot. tasty-and-fit Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

4. Pasta jajeczna

Fot. Agnes72 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

5. Sałatka jajeczna

Fot. Insignificant na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj


6. Jajka faszerowane

Fot. Tolerancja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj


7. Jajka sadzone

Fot. Bryssska na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

8. Zapiekanka jajeczna

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

9. Jajeczna pizza

Fot. Mechanik79 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

10. Omlet wiedeński

Fot. Wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj

 

Kiedy mówię Interia, myślę Smaker na INTERIA.TV.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deserek kokosowa krówka

Polecam Wam szybki deserek kokosowa krówka, który przygotujecie w 30 minut. D...

Odsłon: 1528

30 min
12
Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 512

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

1
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4