Dania jednogarnkowe

Ze względu na swoją charakterystyczną czuprynę z różyczek, brokuł wygląda jak zielony król warzyw. Mamy wiele powodów, by go tak nazywać – jest on nie tylko skarbnicą cennych mikroelementów, ale daje również ogromne pole do kulinarnych popisów. Jak go wykorzystać? Podpowiadamy.

Fot. 123RF/Picsel

Brokuł to jedna rodzina z takimi warzywami jak kalafior, kapusta, jarmuż czy rzepa. Wszystkie reprezentują warzywa krzyżowe, które są bardzo zdrowe. Na straganach i w sklepach najczęściej można natknąć się na okrągłe, zielone brokuły, jednak istnieje kilka jego odmian, np. taka, w której różyczki rosną wzdłuż łodygi.

Jak zacząć jeść brokuły? Przepisy dostępne online dają ogromną przestrzeń do eksperymentów. Brokuły można dodawać nie tylko do sałatek i zup jarzynowych, ale również przyrządzać z nich zupy krem i pesto do makaronu, a nawet spożywać na surowo. Jeżeli nie jesteś wielkim fanem brokułów, poeksperymentuj nieco z nimi, a z pewnością znajdziesz prosty sposób na wdrożenie ich do codziennej diety.

Brokuły: dieta dla zdrowia

Należysz do osób, które wprost uwielbiają brokuły? Dieta promująca zdrowe nawyki zawsze zawiera te zielone warzywa na liście niezbędnych produktów. Nic dziwnego, ponieważ brokuły to istne bomby witaminowe. Spożywaj je częściej, a twój organizm szybko ci za to podziękuje.

Jakimi właściwościami charakteryzuje się ta jarzyna? Brokuły działają przeciwnowotworowo, a także pomagają w leczeniu niedoborów żelaza i anemii. W ich różyczkach zaklęta jest moc witamin, które chronią nie tylko twój wzrok, ale również układ krwionośny i sercowo-naczyniowy.

Jadasz regularnie brokuły? Dieta, którą stosujesz, jest bogata we flawonoidy i błonnik, który przeciwdziała zaparciom. Zawarte w warzywie luteina i zeaksantyna zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, a bogactwo sulforafanu udrażnia tętnice i regeneruje naczynia krwionośne.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Gotowanie brokułów: jak dojść do perfekcji?

Gotowanie brokułów wydaje się z pozoru banalnie prostym procesem, jednak wiele osób boryka się z następującymi zagwozdkami: jak gotować brokuły, by byłe idealne i jak sprawić, by zachowały swój świeży, zielony kolor?

Pokrój brokuł w różyczki mniej więcej tej samej wielkości tak, aby równo się ugotowały. Często wyrzucamy łodygę brokułu, a niewiele osób wie, że jest ona jadalna. Można ją pokroić w niewielkie słupki i zjeść surową lub ugotować razem z różyczkami.

Różyczki włóż do miski i zalej je zimną wodą z niewielkim dodatkiem octu. Ocet spowoduje, że pozbędziesz się z warzywa wszelkich nieproszonych gości, którzy mogą w nim żyć. Zagotuj wodę w garnku, wcześniej doprawiając ją nie tylko solą, ale również cukrem.

Wrzuć brokuł do wrzącej wody i gotuj maksymalnie siedem minut - oczywiście licząc od momentu, gdy woda zacznie wrzeć po wrzuceniu do niej warzywa. Ugotowanego zielonego jegomościa wystarczy umieścić w durszlaku, aby pozbyć się gorącej wody, a następnie przełożyć go do miski z bardzo zimną wodą. Pozostaw brokuł na jedną minutę w chłodnej kąpieli, a zachowa swój soczysty kolor - ot, cały sekret gotowania brokułów!

Dodatek do sałatek

Brokuł to warzywo, które po ugotowaniu świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sałatek. Wszechstronność tej zielonej rośliny pozwala na umieszczenie jej w sałatkowych daniach różnej maści. Tak naprawdę masz całkowitą dowolność w kwestii liściastych baz, warzywnych dodatków, bakalii, orzechów, a nawet owoców, takich jak np. ananas.

Sałatka z brokułem

Wyśmienita na pierwsze śniadanie, przekąskę do szkoły lub przystawkę podczas imprezy ze znajomymi, sałatka z brokułem to świetny sposób, aby dostarczyć twojemu organizmowi porządną dawkę pożywnych witamin w smacznej formie. Jak przygotować idealne połączenie?

Najlepiej, jeśli wybierzesz swoje ulubione smaki, do których brokuł łatwo się dostosowuje. Kochasz pestki słonecznika i kukurydzę? Nie ma problemu - weź szpinak, gotowany brokuł i dodaj te dwa składniki. Idealnie pasować do nich będzie również jajko na twardo i koperek.

Wyśmienitym uzupełnieniem brokułowej sałatki będą pomidorki koktajlowe, które dodadzą sałatce z brokułem soczystości. Jeśli jesteś fanem warzyw strączkowych, możesz dodać do niej gotowaną ciecierzycę. Osoby, które nie uznają sałatek bez mięsnego składnika, mogą wzbogacić je o gotowanego kurczaka obtoczonego w przyprawie gyros. Palce lizać!

Sałatka z brokuła i fetą

Sałatka z brokuła i fetą to klasyk sałatkowy. Jeśli za chwilę wpadają do ciebie goście, a ty zupełnie nie masz pomysłu na to, co im zaserwować, wybierz właśnie tę sałatkę. Wystarczy ci zaledwie 20 minut, aby ją wyczarować.

Do jej wykonania potrzebujesz oczywiście brokułu, szynki drobiowej, kukurydzy, sera feta, jajek na twardo, majonezu, jogurtu greckiego, czosnku, pieprzu i soli, a także płatki migdałowe. Te ostatnie dodadzą sałatce z brokuła i fetą ciekawego sznytu i z pewnością przypadną do gustu twoim gościom.

Szynkę drobiową możesz wymienić na kurczaka, a jeżeli lubisz więcej bakalii, możesz do niej dosypać całe migdały, pestki dyni, a nawet rodzynki. Idealnie pasować do niej będzie również gotowana kukurydza, która urozmaici danie kolorystycznie.

Tradycyjna zupa brokułowa a krem z brokułów

Brokuł nada się również do przygotowania zupy. Niezależnie od tego, czy jesteś fanem tradycyjnych zup, czy raczej gustujesz w zupach kremach, brokuł z pewnością sprosta twoim kulinarnym oczekiwaniom.

Zupa brokułowa odznacza się kremowym smakiem i jest bardzo sycąca. Idealnym dodatkiem wieńczącym to danie obiadowe będzie koperek, który jeszcze bardziej podbije mieszankę aromatów. W zupie brokułowej może znaleźć się tak naprawdę dowolna liczba składników. My proponujemy dodać do niej cebulę, pora, marchewkę i czosnek. Dodatek w postaci ziemniaków sprawi, że potrawa ta będzie idealnym dopełnieniem zimowego popołudnia. Możesz ją również nieco urozmaicić, dodając serek śmietanowy.

Krem z brokułów to z kolei wariant dla osób posiadających blender. Zupę przygotowuje się z ulubionych warzyw i króla dania - brokułu - a po wystygnięciu warzywnego wywaru blenduje się wszystkie składniki na idealny krem, który można podać w towarzystwie podpieczonych grzanek lub prażonych pestek dyni albo słonecznika.

Zdrowa pasta: makaron z brokułami

Jeśli uwielbiasz wszelkiego rodzaju makarony, ale chciałbyś wprowadzić więcej różnorodności do swojego codziennego jadłospisu, warto rozważyć smaczny makaron z brokułami. Danie to możesz zaserwować z całymi kawałkami brokułu lub w postaci smakowitego pesto, które delikatnie oblepi makaron i stworzy coś w rodzaju sosu.

Makaron z brokułami można podawać w wersji wegetariańskiej lub z dodatkiem mięsa. Jeżeli gotowany lub smażony kurczak ci się przejadł, danie to będzie smakowało wyśmienicie z dobrej jakości boczkiem lub kiełbasą. Gustujesz w dymnych aromatach? Dodaj do sosu nieco papryki wędzonej, która perfekcyjnie zgra się z wybraną porcją mięsa.

Brokułowy makaron wspaniale komponuje się ze śmietanowymi sosami. Jeśli jednak nie jesteś fanem cięższych dodatków, możesz ten krok całkowicie pominąć i przygotować leciutkie pesto ze szczyptą pietruszki i kropelką oliwy z oliwek. Tak jak w przypadku sałatki, makaron z brokułami świetnie komponuje się z wszelkimi pestkami. Możesz wzbogacić go nie tylko o blanszowane płatki migdałowe, ale również o pestki dyni czy czarnuszkę.

Sprawdź kilka pysznych przepisów - oczywiście z brokułem w roli głównej:

1. Niskokaloryczna zupa krem z brokułów i szpinaku

Niskokaloryczna zupa krem z brokułów

Fot. Anetiss na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Krem z kukurydzy i brokułów

Krem z brokułów i kukurydzy

Fot. MP3-ka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Sałatka z brokułem i kurczakiem

Sałatka z brokułem i kurczakiem

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sałatka z brokułem i ciecierzycą

Sałatka z brokułem i ciecierzycą

Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Tarta brokułowa

Tarta brokułowa

Fot. I_lovelife na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Wegetariańska zapiekanka brokułowa

Wegetariańska zapiekanka brokułowa

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pogoda Interia ze specjalną prognozą dla wędkarzy, biegaczy, alergików i wiele więcej! Wypróbuj teraz nową aplikację pogodową. Pobierz z Google Play »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1084

30 min
8
15 min
21
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 164

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8