Spis treści:
- Jakiego jedzenia unikać w Wielkanoc?
- Jak jeść w Wielkanoc, aby nie przybrać na wadze?
- Dietetyczne dania na Wielkanoc
Duża ilość wędlin, mięsa, majonezowych sałatek oraz świątecznych wypieków to spore obciążenie dla układu trawiennego. Może to odbić się nie tylko na naszej wadze, ale i sprawić, że po Wielkanocy będziemy odczuwać nieprzyjemne skutki przejedzenia. W szczególności tyczy się to osób, które na co dzień borykają się z wysokim cholesterolem, cukrem, nadciśnieniem czy problemami z wątrobą. Oczywiście o zdrową dietę powinniśmy dbać cały rok, a okazje takie jak święta Wielkiej Nocy przeznaczyć na cieszenie się jedzeniem i spędzanie czasu w rodzinnym gronie. Jednak, aby odciążyć nieco swój organizm, możesz sięgnąć po potrawy w nieco zdrowszej wersji. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak przygotować dietetyczne dania na Wielkanoc.
Sprawdź także: Święta coraz droższe! Ile zapłacimy za tegoroczną Wielkanoc?
Jakiego jedzenia unikać w Wielkanoc?
Święta wielkanocne stoją pod znakiem majonezu, wędlin, szynek, białej kiełbasy oraz boczku, który chętnie dodajemy do żurku. Nie można zapomnieć również o słodkościach i świątecznych ciastach, przygotowanych na bazie pszennej mąki, masła, oleju i cukru. Po takiej ilości tłustych i słodkich przysmaków wiele osób może czuć się po prostu źle. Co więcej, dieta bogata w tłuszcze nie jest zalecana dla osób, które borykają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Tłuszcze, jak i węglowodany są niezbędne w naszej diecie. Warto jednak unikać produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe oraz cukry proste. To połączenie przyczynia się do rozwoju chorób serca, miażdżycy, cukrzycy, nadwagi czy otyłości. Aby chociaż trochę odciążyć nasz organizm do klasycznego, ciężkostrawnego, świątecznego jadłospisu, warto przemycić nieco zmian. Jeżeli więc planujesz wielkanocne menu, zamiast tłustych mięs w sosie postaw na drób lub chude ryby, np. pieczone w piekarniku. Wielkanocny żurek przygotuj bez dodatku śmietany. Zwróć także uwagę na to, jakie wędliny lądują w twoim koszyku, wybieraj te z prostym składem, bez konserwantów, barwników, za to z jak największą ilością mięsa. Spośród przepisów na wielkanocne ciasta poszukaj natomiast tych, o obniżonej zawartości tłuszczu i cukru, w naszym serwisie znajdziesz mnóstwo przepisów na tzw. fit wypieki.
Sprawdź także: Te świąteczne smakołyki możesz jeść nawet na diecie! 9 przepisów na zdrowe ciasta
Do niedawna duże kontrowersje budziło także jedzenie jajek, panowało ogólne przekonanie, że podnoszą poziom "złego" cholesterolu we krwi. Obecnie ta opinia uważana jest za mit. Owszem, jajka zawierają cholesterol, jednak mają również mnóstwo cenny substancji odżywczych, w tym również obniżających jego wysoki poziom. Warto jednak mieć na uwadze to, że w ten dzień będziemy jeść nie tylko gotowane jajka z wielkanocnej święconki. Wiele osób przygotowuje także jaja faszerowane oraz jajeczne sałatki. Warto wówczas Jak zwykle kierować się umiarem. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i sylwetkę, na talerzu mogą znaleźć się wszystkie smakołyki, wystarczy, by nie pozsadzać z wielkością porcji. Mówi się, że przeciętna bezpieczna liczba jaj w ciągu tygodnia dla dorosłej osoby to ok. 7 sztuk.
Jak jeść w Wielkanoc, aby nie przybrać na wadze?
Przygotowaliśmy kilka prostych do wdrożenia rad, które pomogą ci zadbać o sylwetkę oraz skutecznie odchudzą twoje wielkanocne dania.
Jedz z umiarem!
Przede wszystkim warto zadbać o to, aby się nie przejadać. Oczywiście nie jest to proste, kiedy na świątecznym stole czeka na nas tyle smakołyków. Należy jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj w święta jemy znacznie częściej, dlatego, jeśli dbasz o linię, porcje powinny się zmniejszyć. Staraj się próbować, a nie najadać do syta. Przecież za moment i tak czeka cię kawałek sernika czy mazurka.
Poszukaj zdrowszych zamienników
Warto również zwrócić uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach. Jeżeli chcemy ograniczyć spożycie kalorii możemy postawić na dietetyczne zamienniki. Dla przykładu, wybierając produkty w wersji o obniżonej zawartości tłuszczu, np. majonez lekki czy ten w wersji wegetariańskiej, która ma dużo mniej kalorii, a smakuje równie dobrze.
Grubo posmarowaną masłem pajdę pszennego chleba, wymień na kromkę chleba żytniego czy razowego z serkiem śmietankowym. Ciemne pieczywo ma więcej błonnika, który na dłużej cię nasyci, wesprze pracę jelit, a dodatkowo ma działanie obniżające cukier i cholesterol we krwi. Serek śmietankowy z dobrym składem będzie miał natomiast znacznie mniej kalorii niż masło. Jako smarowidła do pieczywa możesz również użyć awokado.
Zamiast tłustych ciast z kremem, możesz przyrządzić lekkie owocowe desery. Świetnie sprawdzą się również ciasta w odchudzonej wersji, np. fit serniki czy babki. Dla osób, które chcą unikać cukru w diecie dobrą alternatywą będzie użycie do domowych wypieków zamienników cukru, czyli erytrytolu lub ksylitolu. Natomiast, do obiadu podaj lekką sałatkę bez majonezu i tłustych dressingów, dużo lepiej sprawdzi się oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny.
Nie zapomnij o warzywach i owocach
Warto zadbać o to, aby w wielkanocnym menu znalazło się miejsce na warzywa i owoce. Do wielkanocnego śniadania wybierz świeże pomidory, ogórki zielony czy rzodkiewki, doskonale będą komponować się z rzeżuchą. Do jajek natomiast świetnie pasować będzie awokado, które jest źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Gdzie tylko możesz przemycaj zieleninę! Postaw na kolorowe, wiosenne sałatki na bazie ulubionych sałat, szpinaku oraz kiełków.
Sięgnij także po ćwikłę z chrzanem, buraczki są źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, a na dodatek są niskokaloryczne. Natomiast chrzan to prawdziwy pogromca przeziębienia, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze, na dodatek świetnie podkręci przemianę materii. Dzięki czemu sprzyja odchudzaniu.
Do wielkanocnych mięs dodawaj zioła i przyprawy, zarówno te świeże, jak i suszone. Oregano, tymianek, bazylia, czarny pieprz, kminek, rozmaryn, czy majeranek doskonale wesprą trawienie.
Zadbaj o to, co pijesz!
Nie zapominaj również o piciu wody. Minimalna ilość to osiem szklanek w ciągu dnia, nie tylko będziesz czuć się bardziej nasycony, ale i wesprzesz proces przemiany materii oraz zadbasz o prawidłowe trawienie. Po posiłku warto również sięgnąć po zieloną herbatę lub zioła, takie jak mięta, koper włoski czy rumianek. Doskonale wesprą układ pokarmowy w trawieniu świątecznych smakołyków. Oczywiście wszystkie napoje podawaj w wersji niesłodzonej. Warto również sięgnąć po czarną kawę, nie tylko poprawia trawienie, ale i pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu i cukru we krwi, przyspiesza również przemianę materii.
Ogranicz alkohol!
Warto również zwrócić uwagę na ilość spożywanego alkoholu. Lampka wina do obiadu czy kieliszek domowej nalewki babci nie tylko poprawi twój humor, ale i zadbają o lepsze trawienie. Warto jednak na tym poprzestać, alkohol to tzw. puste kalorie, które z pewnością nie przysłużą się twojej sylwetce. Jeżeli lubisz smak piwa, warto sięgnąć po te bezalkoholowe, nie tylko ma mniej kalorii, ale i świetnie nawadnia. Ma mnóstwo minerałów, takich jak potas, sód i magnez, wspiera również prawidłowy sen.
Rusz się z kanapy!
W święta znajdź również czas na odrobinę ruchu. Zamiast przesiadywać godzinami przed telewizorem, oglądając powtórki filmów, zadaj o aktywność fizyczną. Wcale nie musisz gnać na siłownię, czy katować się morderczymi ćwiczeniami. Wybierz się na rodzinny spacer, a jeśli pogoda dopisze w ogrodzie zorganizuj zabawy z dziećmi. Zagrajcie w berka lub zorganizujcie mecz piłki nożnej, lub siatkowej. W ten sposób nie tylko spalisz nieco kalorii, ale i w ciekawy sposób spędzisz czas z najbliższymi.
Zobacz: Ciasto na białkach z owocami
Dietetyczne dania na Wielkanoc
Co ciekawe, w przypadku wielkanocnego śniadania skomponowanie zdrowego posiłku wcale nie musi być trudne. Oczywiście podstawą są jajka, które same w sobie stanową prawdziwą bombę witamin i minerałów, a także zawierają mnóstwo białka. Dzięki czemu na długo cię nasycą. Możesz podać je na kilka zdrowych sposobów, gotowane, w postaci jajecznej pasty czy sałatki. W wielkanocnych przepisach króluje także twaróg, który jest doskonałym źródłem białka, możesz podać go na śniadanie wraz z rzodkiewkami, szczypiorkiem oraz odrobiną rzeżuchy. Doskonale sprawdza się również w deserach, np. sernikach czy jako baza paschy. Na wielkanocny obiad warto przygotować żurek, który ma działanie probiotyczne oraz jest niskokaloryczne. Pod warunkiem że nie przesadzimy z ilością tłustego mięsa oraz nie dodamy do niego śmietany. Oto kilka naszych propozycji na zdrowe, wielkanocne dania.
Jajka faszerowane awokado
Zdrową przekąską na wielkanocne śniadanie mogą być jajka faszerowane awokado. Będziesz potrzebować jedynie: sześciu jajek, dojrzałego awokado, połówkę czerwonej cebuli, ząbek czosnku, odrobinę soku z cytryny, sól, pieprz i świeży szczypiorek.
Jajka ugotuj na twardo, przekrój na pół i wyjmij z nich żółtka. Umieść je w misce, dodaj awokado i rozgnieć wszystko widelcem na gładką masę. Dodaj drobno posiekaną czerwoną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę, sok z cytryny, sól i pieprz, dokładnie wymieszaj. Masę wyłóż na połówki jajek, udekoruj szczypiorkiem i gotowe!
Ćwikła z chrzanem
Czas na bardzo zdrową i pyszną wielkanocną sałatkę, czyli ćwikłę z chrzanem. Przygotuj: 500 g buraków, pięć łyżek tartego chrzanu, sok z cytryny, sól i pieprz.
Umyj buraki, następnie wrzuć je do osolonej wody i gotuj, aż do miękkości. Kiedy przestygną obierz je, a następnie zetrzyj na tarce. Przełóż starte buraki do miski, dodaj chrzan, sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem. Gotowe!
Wielkanocna fit pascha
Pascha to deser, który bez trudu możesz przygotować w odchudzonej wersji. Będziesz potrzebować następujących składników: 500 g sera twarogowego, 125 g jogurtu naturalnego, jeden banan, 30 g płatków migdałów, 50 g suszonych daktyli, 60 g rodzynek, 40 g skórki pomarańczowej kandyzowanej, 60 g miodu, dwie łyżki soku z pomarańczy, laska wanilii.
Zacznij od zalania rodzynek i daktyli wodą, odstaw je na 10 min, następnie je odsącz. Twaróg zmiel, a następnie dodaj do niego rozgniecionego banana, sok z pomarańczy, jogurt i miód. Wszystko dokładnie zblenduj. Dodaj wanilię, płatki migdałów, kandyzowaną skórkę pomarańczową, pokrojone drobno daktyle oraz rodzynki. Wszystko wymieszaj, przełóż masę na sitko albo na lnianą ściereczkę, tak by ją odsączyć. Przykryć wierz ściereczką, tak by nie wyschła. Odstawić do lodówki, najlepiej na całą noc.
1. Dietetyczny sernik czekoladowy z wiśniami
Zobacz przepisDietetyczny sernik czekoladowy z wiśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Świąteczna ćwikła z chrzanem
Zobacz przepisŚwiąteczna ćwikła z chrzanem/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Fit sernik z jogurtów greckich
Zobacz przepisFit sernik z jogurtów greckich/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Dietetyczny mazurek z płatków
Zobacz przepisDietetyczny mazurek z płatków/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Biała "chuda" kiełbasa
Zobacz przepisBiała "chuda" kiełbasa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Lekka sałatka jarzynowa bez majonezu
Zobacz przepisLekka sałatka jarzynowa bez majonezu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pyszny i zdrowy chleb orkiszowo-żytni
Zobacz przepisPyszny i zdrowy chleb orkiszowo-żytni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »
Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »
Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »