Najlepsze przepisy na ogórki

Domowe maggi bez chemii i polepszaczy. Przestaniesz kupować w sklepie

Maggi, które można kupić w sklepie, zawiera w składzie wzmacniacze smaku. Dużo zdrowiej i smaczniej jest przygotować domowe maggi bez chemii i polepszaczy. Możesz je zrobić m.in. z lubczyku. To skuteczny i tani sposób na więcej aromatów w kuchni. Dowiedz się, jakie właściwości ma lubczyk i jak zrobić z niego pyszną przyprawę.

Lubczyk działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga usunąć toksyny z organizmu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Od lat krąży legenda, że lubczyk to naturalny afrodyzjak, dzięki któremu można rozkochać w sobie wybranego partnera. Niektórzy z kolei sięgają po to ziele nie przez wzgląd na amory, a raczej jego cenne właściwości, korzystnie wpływające na cały organizm. Okazuje się, że zdrowa roślina może stać się głównym składnikiem aromatycznej pasty. Jak zrobić domowe maggi bez chemii? Przepis jest szybki i prosty, a finalny produkt zdecydowanie zdrowszy od tego sklepowego. Przekonaj się, dlaczego.

Sprawdź także: Zupa cebulowa bez wina - przepis, który zawsze wychodzi

Jakie właściwości ma lubczyk?

Lubczyk to popularna przyprawa w polskiej kuchni. Jest niezwykle aromatycznym zielem, które kojarzy się przede wszystkim z pięknie pachnącym rosołem. Jakie właściwości ma lubczyk? Zwiększa ogólną wydolność fizyczną i psychiczną człowieka. Wspiera układ moczowy, wykazując działanie moczopędne. Oczyszcza więc organizm z toksyn i szkodliwych substancji. 

Roślina bogata jest w kumarynę, która działa przeciwzakrzepowo oraz fitosterole, zmniejszające ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych oraz wspierające organizm w walce z miażdżycą. Odpowiada także za podwyższenie libido, ponieważ zawarte w nim olejki eteryczne poprawiają ukrwienie narządów płciowych. 

Co więcej, do właściwości lubczyku należy też łagodzenie dolegliwości związanych z łuszczycą oraz wrzodami żołądka. Może być on również stosowany na suchy i męczący kaszel, ze względu na działanie wykrztuśne, którym się cechuje. 

Lubczyk dodany do ciężkostrawnych potraw ułatwia ich trawienie, łagodzi wzdęcia i poprawia pracę jelit, nie dopuszczając do nadmiernej fermentacji w ich obrębie. 

Domowe maggi bez chemii - przepis

Sklepowe maggi nie cechuje się zbyt dobrym składem. Za to cenne właściwości lubczyku powinny przekonać każdego do tego, że warto przygotować domową pastę lubczykową. Będzie ona rewelacyjnym i przede wszystkim zdrowym zamiennikiem dla kupnej przyprawy. 

Jak zrobić domowe maggi bez chemii? Przepis jest prosty i szybki, co oczywiście jest jego dodatkową zaletą. Wymaga też tylko czterech podstawowych produktów:

Składniki

  • pęczek lubczyku,
  • 3 łyżki oleju,
  • sól,
  • pieprz.

Na początku pęczek lubczyku dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Poszatkuj go wraz z łodygami, ale na większe kawałki. Następnie, tak wstępnie przygotowany, przełóż do blendera. Wlej olej i dodaj sól oraz pieprz (według własnych preferencji). Rozdrobnij wszystkie składniki na jednolitą pastę. Jeśli wyjdzie zbyt gęsta, dodaj trochę więcej oleju. 

Tak przygotowane domowe maggi możesz przechowywać na dwa sposoby. Przełóż je do słoika i zalej łyżką oleju z wierzchu, a następnie włóż do lodówki. Druga, bardziej skuteczna metoda przetrzymywania pasty lubczykowej polega na przełożeniu jej do silikonowej foremki do lodu (najlepiej zamykanej). Wystarczy umieścić ją w zamrażarce, w której wytrzyma naprawdę długo. Wtedy, w celu doprawienia potraw, wystarczy dodawać do nich tylko jedną kostkę.

Pastę lubczykową możesz zamrozić. Wystarczy wrzucić kostkę do dania, aby je doprawić | Fot.123RF/Picsel

 Przekonaj się, jak zrobić domowe maggi bez chemii - przepisy naszych użytkowników są już przetestowane przez tysiące internautów:

Pasta z lubczyku - maggi bez chemii

 Pasta z lubczyku - maggi bez chemii Zobacz przepis

Pasta z lubczyku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowe maggi z lubczyku

 Domowe maggi z lubczyku Zobacz przepis

Domowe maggi z lubczyku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pasta z lubczyku

 Pasta z lubczyku Zobacz przepis

Pasta z lubczyku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Sprawdź patent na twardą kapustę. Liście będą odchodzić od kiści bez trudu »

Częsty błąd podczas przyjmowania witaminy D. Nigdy nie bierz ich razem »

Magda Gessler dorzuca to do masy na mielone. Genialny patent na soczyste kotlety »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 23

>60 min
2
Dania główne "Leczo" z kalarepą

Pyszna potrawa wegetariańska przypominająca leczo. Pełna warzyw i smaków a gł...

Odsłon: 19

30 min
0
Desery lodowy tort norweski

Lodowy tort to taka większa lodowa kanapka. ;) Jest całkiem łatwy w przygotow...

Odsłon: 51

>60 min
3
15 min
11

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26