Spis treści:
- Bezpieczne krojenie dyni. Co musisz wiedzieć?
- Jak przygotować dynię do krojenia?
- Obieranie i krojenie dyni. Triki, które minimalizują ryzyko skaleczenia
Sprawdź też: Test o dyniach dla prawdziwych bystrzaków. 7/10 to rewelacyjny wynik
Każdego roku w okresie jesiennym rządzi dynia - niekwestionowana królowa tej pory roku. Na temat jej wszechstronnego zastosowania można by długo opowiadać, bo doskonale sprawdza się nie tylko jako składnik rozmaitych dań i przystawek, ale też deserów, a nawet kompotu. Chociaż może się wydawać, że warzywo to pozbawione jest wad, z pewnością zaliczyć można do nich jego krojenie. Kształt dyni oraz jej twarda skórka sprawiają, że czynność ta potrafi sprawić niemały problem. Podpowiadamy, jak możesz ułatwić sobie to zadanie, zapobiegając częstym i nieprzyjemnym wypadkom podczas pracy.
Bezpieczne krojenie dyni. Co musisz wiedzieć?
Najważniejsze, aby miejsce krojenia było stabilne, a użyte do tego narzędzia właściwie dobrane. Takie kwestie jak zapobieganie przesuwaniu się deski czy dobrze naostrzony nóż to podstawy, które mogą zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom, na przykład w postaci skaleczeń. Najlepiej też unikać zbędnego rozpraszania, skupiając się wyłącznie na jednym zadaniu. Dzięki temu krojenie lub obieranie dyni nie tylko stanie się bezpieczniejsze, ale też szybsze i dokładniejsze. Unikaj też nadmiaru zbędnych przedmiotów dookoła swojego stanowiska - trzymając w dłoni ostre narzędzia nietrudno o wypadek, kiedy przez przypadek coś się rozsypie czy strąci z blatu.
Sprawdź też: Nie tylko na zupę, czyli co zrobić z dynią?
Jak przygotować dynię do krojenia?
Kiedy wybierzesz już dynię doskonałą, należy się nią odpowiednio zająć, zanim przygotujesz z niej ulubione pyszności. Pierwszym krokiem jest umycie warzywa, zaś drugim jej dokładne osuszenie. Dzięki temu dynia nie będzie się ślizgać pod naciskiem noża, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo, chcąc zapewnić sobie stabilność przed przystąpieniem do pracy, możesz też odciąć cienki plasterek skórki od dołu. Kulisty kształt może utrudniać pracę, jednak płaska powierzchnia sprawi, że wygodniej będzie ci pokroić dynię.
Zdarza się też, że dynia posiada wyjątkowo twardą skórkę. Co wtedy? Kiedy ciężko poradzić sobie z warzywem, będąc zaopatrzonym nawet w dobrze naostrzony nóż, warto włożyć dynię na moment do piekarnika. Wystarczy rozgrzać go do temperatury 150 stopni Celsjusza i umieścić warzywo wewnątrz na dosłownie 5-10 minut. Skórka w ten sposób nieco zmięknie, ułatwiając po chwili cały proces krojenia i obierania dyni.
Obieranie i krojenie dyni. Triki, które minimalizują ryzyko skaleczenia
Jeżeli zamierzasz pokroić dynię, pamiętaj o dwóch najważniejszych rzeczach: stabilnym stanowisku pracy i dobrze naostrzonym nożu. Chcąc zapobiegać ślizganiu się dyni, oprócz dokładnego jej osuszenia możesz również podłożyć pod nią delikatnie zwilżoną ścierkę lub wykorzystać w tym celu specjalną matę antypoślizgową. Innym sposobem na zapobieganie skaleczeniom podczas krojenia dyni jest też założenie rękawiczek antyprzecięciowych - ich materiał zatrzyma ostrze, które w razie wypadku ześlizgnie się w okolice dłoni.
Wiedząc jak przygotować dynię do krojenia, cały proces stanie się bezpieczny i szybki /123rf/adatom
Chcąc bezpiecznie obrać dynię ze skórki, zaopatrz się w odpowiednie i dobrze naostrzone noże. Najlepiej do tego celu użyć klasycznego, długiego noża szefa kuchni lub noża do pieczywa, który ma ząbkowane ostrze. W ten sposób sprawnie i bez użycia dużej ilości siły pozbędziesz się twardej skórki. Jeśli jednak mimo to warzywo ciężko się obiera, możesz również wstępnie ją obgotować lub upiec - te triki sprawią, że skórkę łatwo oddzielisz od miąższu.
Dzięki powyższym poradom z pewnością zadbasz o bezpieczeństwo podczas obróbki dyni. Zdecydowanie jest to warzywo, z którego dobroci warto korzystać, kiedy sezon na nie trwa w najlepsze. Korzystając z kilku prostych trików, sprawnie uporasz się z mniej przyjemnymi procesami krojenia i obierania dyni, szybko przechodząc do tych najprzyjemniejszych, bez obaw realizując się w swojej domowej kuchni.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Opracowanie: Joanna Kosińska
Zobacz także:
Złote mleko dyniowe – balsam dla gardła, opatrunek dla żołądka. Jak je zrobić? >>
Jak suszyć pestki dyni? Oto najprostszy sposób >>
Czy skórka dyni jest jadalna? Po te gatunki warto wybrać się do sklepu >>