Z tego artykułu dowiesz się:
Większość ludzi ma swoje ulubione kombinacje smaków, których nie lubi zmieniać. Wiadomo, że do kotleta schabowego pasują ziemniaki i zasmażana kapusta, a kalafior z bułką tartą świetnie komponuje się w towarzystwie jajka sadzonego.
Mimo wszystko, po pewnym czasie, poszukujemy nowych, ciekawych dań, a co za tym idzie - kolejnych połączeń aromatów. Czasami wystarczy przecież dodać jeden składnik, aby stworzyć całkowicie inną potrawę. Sprawdź, jak łączyć smaki i co to jest foodpairing.
Sprawdź także: Czy można łączyć ogórka z pomidorem?
Foodpairing w domu i restauracji
Na czym tak właściwie polega foodpairing? To sposób łączenia smaków o podobnych lub zupełnie odmiennych cechach, które razem tworzą zgrane kompozycje na talerzu.
Kucharze, wymyślając nowe dania, współpracują z naukowcami, którzy dokonują analizy chemicznej aromatów danego składnika i na podstawie podobieństw lub kontrastów składu chemicznego dobierają idealne pary produktów spożywczych. W ten sposób szefowie kuchni odkrywają niespotykane dotychczas połączenia, które przekładają się na ciekawe potrawy.
Oprócz foodpairingu znane są też m.in. coffeepairing, czyli sztuka łączenia kawy z daniami, winepairing - umiejętność dobierania wina do dań oraz cocktailpairing - serwowanie odpowiednich drinków, dostosowanych do potraw.
Zobacz: Sałatka pomidorowo-morelowa
Historia foodpairingu
Pojęcie foodpairingu pojawiło się całkiem niedawno. Za prekursora tej dziedziny uznaje się szefa kuchni molekularnej Hestona Blumenthala, który poszukiwał niebanalnych aromatów i odkrył niecodzienne połączenie białej czekolady i kawioru. Nie wiedział on jednak, dlaczego te smaki do siebie pasują. Poprosił więc naukowców o analizę składników. Okazało się, że dwa użyte produkty mają w zapachu te same związki chemiczne. Ich zbliżony aromat wskazywał więc na to, że smak również będzie podobny.
Foodpairing jest bardzo skomplikowaną i czasochłonną dziedziną. Inny szef kuchni - Ferran Adrià - zamknął nawet restaurację na pół roku, aby skomponować jedno, niecodzienne danie. Niestety, należy wciąż pamiętać, nie wszystkie słodkie produkty się ze sobą dobrze komponują, a słone tworzą od razu idealne danie. To balans pomiędzy aromatami czyni potrawę najlepszą. Jest to tym trudniejsze, że często smak produktów ulega dodatkowo zmianie pod wpływem obróbki cieplnej. W takim razie, jak łączyć smaki, aby na pewno do siebie pasowały?
Jak łączyć smaki?
Foodpairing w domu odbywa się niemal codziennie. Przygotowując śniadanie, obiad czy kolację decydujesz się na określone produkty. Pewne smaki są ci dobrze znane - nauczyłeś się ich od rodziców czy dziadków albo podpatrzyłeś w książkach, czy serwisach kulinarnych. Takie połączenia jak wino i sery, ryba i cytryna, gruszka i ser pleśniowy, kaczka i jabłka, pomidor i bazylia, ogórek i koperek, czekolada i chilli lub banan i pietruszka są bardziej klasyczne i stosowane w kuchni codziennej.
Istnieje jednak szereg bardziej oryginalnych kombinacji, o których mało kto słyszał. Jak łączyć smaki, aby do siebie pasowały? Możesz wypróbować poniższych zestawień i przekonać się, czy wpisują się w twoje gusta:
- lody waniliowe z oliwą - oliwa wspaniale podkreśla waniliowy smak mrożonego deseru,
- kawa i czosnek - taki napój jest popularny w Gruzji. Czosnek praży się na patelni wraz z ziarnami (jeszcze przed parzeniem), aby wydobyć aromat kawy,
- ogórki i truskawki - połączenie dwóch soczystych składników świetnie sprawdzi się w sałatce lub koktajlu,
- pomidory i truskawki - produkty, które idealnie pasują do sałatek czy zup. Dodaj do nich jeszcze mozzarellę, która uzupełni danie,
- groch i morela - połączenie to znajdziesz np. w świątecznym daniu, czyli białej kapuście z grochem, morelami i rodzynkami,
- imbir i feta - ostry i wyrazisty smak imbiru to rewelacyjny dodatek do słonego sera. Połącz je np. w sałatce z lekko słodkim burakiem lub marchewką,
- marakuja i ostrygi - słodki sos z marakui świetnie przełamuje lekko słony posmak owoców morza,
- szparagi i wiśnie - szparagi w owocowym sosie naprawdę przepysznie smakują - składniki wzajemnie się uzupełniają,
- ser i czekolada - tak właściwie to wyrazisty parmezan i gorzka czekolada. Pasują do siebie ze względu na wspólne, orzechowe aromaty,
- jajka i jogurt - przygotuj jajka po turecku, a dowiesz się, jak smakuje to połączenie. Możesz też spróbować tostów francuskich - zamiast mleka, użyj właśnie mieszanki jajek i jogurtu,
- bekon i masło orzechowe - z tego połączenia powstaje smak umami (jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka), czyli prawdziwa kulinarna rozkosz. W lecie dodaj oba składniki do pancakes lub albo użyj ich w burgerze,
- mandarynki i tymianek - ziołowy aromat pięknie komponuje się ze słodyczą owoców.
Foodpairing, czyli sztuka łączenia smaków, jest naprawdę ciekawa i skomplikowana. Wypróbuj sprawdzone dania naszych użytkowników i przekonaj się, czy ci smakują:
1. Gruszki z serem pleśniowym
Zobacz przepisGruszki z serem pleśniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Koktajl z bananem i natką pietruszki
Zobacz przepisKoktajl z bananem i natką pietruszki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka z truskawkami i szparagami
Zobacz przepisSałatka z truskawkami i szparagami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Prosta sałatka warzywno-owocowa
Zobacz przepisSałatka z mandarynkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z truskawkami i pistacjami
Zobacz przepisSałatka z truskawkami i pistacjami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Sałatka z kurczakiem i truskawkami
Zobacz przepisSałatka z kurczakiem i truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Domowe masło orzechowe z owocami
Zobacz przepisDomowe masło orzechowe z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Kiedy pić wodę? To najlepsza pora dnia »
Orzechówka: Jakie ma właściwości? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »