Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zrobić jajka marynowane po japońsku?
- Jak przyrządzić jajka marynowane w occie?
- Jak zrobić jajka marynowane w burakach?
- Jak przyrządzić jajka marynowane w herbacie?
- Jak zrobić jajka marynowane w kurkumie?
- Jak przyrządzić jajka marynowane w curry?
- Jak marynować jajka w słoiku?
- Jak marynować jajka w skorupkach?
Jajka marynowane nie znajdują się na szczycie listy najpopularniejszych przekąsek. Wśród częściej wybieranych imprezowych i świątecznych frykasów znaleźć można jajka faszerowane, pasty jajeczne oraz sałatki z dodatkiem jajek. Wiele osób nie wie jednak, że marynowana wersja to idealna opcja zarówno na samodzielne danie, jak i uzupełnienie rozmaitych potraw, w tym zup. Jak się robi jajka marynowane? Przepisów jest naprawdę mnóstwo!
Sprawdź także: Jajka w sosie chrzanowym. Tani obiad z PRL-u
Jajka marynowane po japońsku, czyli jajka marynowane w sosie sojowym
Jajka marynowane w sosie sojowym idealnie nadadzą się do domowego ramenu. Jakich składników potrzebujesz, aby wyczarować marynatę doskonałą? Na liście zakupów umieść jajka, sos sojowy, mirin, czosnek, imbir oraz miód.
Ugotuj jajka na miękko i odstaw je do ostygnięcia. Następnie z pozostałych składników stwórz marynatę. Obierz jajka ze skorupki i zalej je miksturą. Produkt w tej formie powinien spędzić od sześciu do 12 godzin w lodówce. Pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ jajka mogą nabrać zbyt intensywnego smaku.
Jeśli planujesz przygotować jajka marynowane po japońsku na kilka dni, trzymaj je w szczelnie zamkniętych opakowaniach, ale bez zalewy. Danie to jest również ciekawym dodatkiem do kanapek oraz przystawką do szparagów.
Jajka marynowane (do ramenu)
Zobacz przepisJajka marynowane do ramenu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka marynowane w occie
Gustujesz w bardziej tradycyjnych marynatach? W takim razie koniecznie wypróbuj jajek marynowanych w occie. To potrawa, która sprawdzi się na świątecznym stole jako alternatywa faszerowanego wariantu. Od czego zacząć ich przyrządzanie?
Obierz ugotowane na twardo jajka ze skorupek. Następnie zagotuj ocet z wodą, cukrem, solą, cebulą, czosnkiem i przyprawami. Jeśli jesteś fanem mocniejszych aromatów, wybierz gorczycę, czerwoną paprykę, ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Doprowadź składniki do wrzenia, poczekaj, aż mikstura nieco wystygnie i zalej obrane jajka jeszcze ciepłą marynatą.
Jajka w occie mogą spędzić w lodówce od trzech do czterech tygodni. Staną się one ciekawym uzupełnieniem sałatek i kanapek. Oprócz tego można jeść je solo, oprószone szczyptą czarnuszki. Palce lizać!
Jajka marynowane w burakach
Wielbiciele słodszych smaków z pewnością zainteresują się przepisem na jajka marynowane w burakach. Jest to barwna wersja przystawki, która świetnie sprawdzi się jako komponent zdrowych sałatek, a także jako świąteczna przekąska.
Do wykonania wariantu z buraczaną zalewą potrzebujesz jajek, koncentratu z buraka, wody, octu z białego wina, cukru, tymianku, soli, ziela angielskiego oraz liścia laurowego. Jajka w soku z buraka mogą być trzymane w lodówce przez kolejne dwa do trzech dni. Dzięki temu frykas nabierze o wiele mocniejszego smaku i kolorytu. Jeśli chcesz, aby twoje jajka pięknie prezentowały się na talerzu, obierze je ze skórek przed marynowaniem – dzięki temu nabiorą równomiernego czerwonego odcienia.
Jajka marynowane w herbacie
Jajka marynowane w herbacie to dość nietypowe rozwiązanie kulinarne, pochodzące z Chin. Chcesz cieszyć się ich smakiem, a także niebanalnym, marmurkowym wzorem, który powstaje w wyniku gotowania produktu w herbacianym naparze?
W tym celu wlej wodę do garnka, dodaj herbatę oraz sos sojowy, cukier, cynamon i anyż. Doprowadź miksturę do wrzenia, przykręć gaz i gotuj przez około trzy godziny. Jeśli z garnka wyparuje tyle wody, że jajka zaczną być widoczne, dolej nieco wrzątku oraz małą porcję sosu sojowego.
Tak przygotowane danie można podawać solo lub w towarzystwie wywaru, w którym zostało ugotowane. Przystawka idealnie sprawdzi się zarówno na ciepło, jak i na zimno — prawdziwa uczta dla oczu gwarantowana!
Zobacz: Faszerowane pastą chili "diabelskie jaja"
Jajka marynowane w kurkumie
Jajka to bogate źródło białka, które warto włączyć do codziennej diety. Co powiesz na duet jajka plus kurkuma? Takie połączenie to jeszcze większa bomba cennych mikroelementów! Jak przygotować marynatę, aby nadać produktowi pięknego koloru?
Marynatę wyczarujesz z wody, soli, cukru, kurkumy oraz octu. Podgrzewaj ją, aż do rozpuszczenia przypraw i połączenia się składników. Ugotowane jajka należy umieścić w słoju i zalać marynatą. Na drugi dzień będą gotowe do spożycia.
Jajka marynowane w curry
Jeśli nie masz ochoty na jajka marynowane w kurkumie, może skusisz się na jajka marynowane w curry? Ta wersja przekąski świetnie sprawdzi się w przypadku zabieganych osób, ponieważ nie wymaga długiej obróbki termicznej.
Zalewa powinna składać się z ketchupu, octu, wody, cukru, curry, kminku, pieprzu kolorowego oraz goździków. Przed zalaniem jajek wystudzoną miksturą ułóż je na dnie naczynia razem z pęczkami liści selera, które nadadzą ciekawego aromatu finalnej wersji dania.
Jajka marynowane w winie
Zobacz przepisJak marynować jajka? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka marynowane w słoiku
Jajka marynowane w słoiku to bardzo poręczna metoda konserwacji tej przystawki. Do zalewy można wybrać ulubione zioła oraz przyprawy, które nadadzą jajkom niepowtarzalnego charakteru. Na jakie połączenia warto postawić poza tymi, które wymieniliśmy w niniejszym artykule?
Jeśli jesteś fanem eksperymentów kulinarnych, z pewnością zainteresuje cię przepis na jajka marynowane w occie z hibiskusa i miodzie. Przysmak ten cechuje się słodkawym posmakiem, dlatego stanie się idealnym dodatkiem do sałatek.
Fani ostrych smaków mogą zamarynować jajka w occie z dodatkiem pikantnych składników – imbiru, papryczki pepperoni, chili lub jalapeño. Równie ciekawym wyborem będzie marynata czosnkowa. Zamarynowane składniki świetnie współgrają ze świeżym koperkiem, pietruszką lub szczypiorkiem. Wystarczy przekroić je na pół i posypać wybranym ziołem.
Jajka marynowane w skorupach
Jajka można marynować na dwa sposoby – obrane oraz w skorupkach. Pozostawienie składnika bez obierania nie będzie miało negatywnego wpływu na walory smakowe dania. W większości marynat jako bazę wykorzystuje się ocet, aby poszczególne komponenty – zioła i przyprawy – mogły łatwo wniknąć w głąb skorupki.
Jajka marynowane w skorupach świetnie sprawdzą się również jako dekoracja świątecznego stołu – w szczególności, jeśli zostały zanurzone w mocnym barwniku, np. herbacianym lub buraczanym. Aby upewnić się, że jajka są ugotowane na twardo przed włożeniem do marynaty, warto trzymać je nieco dłużej w gotującej się wodzie.
Jak sprawdzić, czy jajko jest ugotowane na twardo, czy na miękko? Połóż jajko na płaskim talerzu i szybkim ruchem spróbuj wprawić je w ruch obrotowy. Niedogotowane jajko ma delikatny i mało zdecydowany obrót wokół własnej osi, natomiast jajko na twardo obraca się szybko i bez wyhamowywania.
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »