Jak wędzić pierś z kurczaka, by wyszła idealnie?

Na myśl o wędzonej piersi z kurczaka cieknie ci ślinka? Mięso przyrządzone w ten sposób jest bardzo delikatne i soczyste. Chociaż wędzoną pierś z kurczaka można kupić obecnie w prawie każdym sklepie spożywczym, to bezpieczniejszym i smaczniejszym sposobem jest samodzielne wędzenie jej w domu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wędzona pierś z kurczaka – niezwykle smaczna przekąska 

Kurczak jest niezwykle uniwersalnym mięsem, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Można go piec, gotować, smażyć, dusić, grillować, a nawet wędzić. Wędzona pierś z kurczaka to smaczna przekąska sama w sobie, ponieważ jest świetną alternatywą dla tradycyjnej wędliny. Można ją pokroić na kanapkę albo podawać w formie przekąski z serami czy warzywami. Ponadto jest świetnym dodatkiem do dań z makaronem, ryżem czy różnego rodzaju kaszami. Krótko mówiąc, wędzona pierś z kurczaka podbije smak każdego dania.   

Czy wiesz, że wędzenie jest jedną z najstarszych metod przetwarzania żywności, która została wymyślona przez koczownicze plemiona Północnej i Centralnej Europy? Z powodu zimnego klimatu, palenie ognisk służyło nie tylko do wytwarzania ciepła, ale również do gotowania. To właśnie plemiona wędrujące odkryły, że wędzenie jest bardzo praktyczną metodą utrwalania pokarmu. Suszone mięso trzymało się dłużej. Nasi pradziadkowie z kolei doszli do wniosku, że wędzenie nie tylko utrwala żywność, lecz także nadaje wyjątkowy smak i aromat. 

Dzisiaj wędzonego kurczaka można kupić w każdym supermarkecie i sklepie z mięsem. Jednak jakość wybranych produktów nie zawsze jest satysfakcjonująca. Aby mieć pewność, że nasza pierś z kurczaka jest prawidłowo uwędzona, najlepiej zająć się tym samemu. 

Zobacz: Kremowy kurczak z brązowym ryżem

Jak przygotować pierś z kurczaka do wędzenia krok po kroku?

Pierś z kurczaka potrzebuje wstępnego przygotowania przed wędzeniem. W zależności od naszych indywidualnych preferencji filety można wędzić ze skórką lub bez. Przygotowanie piersi do wędzenia składa się z trzech etapów – peklowania, parzenia i suszenia mięsa. Dzięki temu wędzony kurczak będzie soczysty, niesamowicie smaczny i aromatyczny. 

Krok 1. Peklowanie 

Pierś z kurczaka należy dokładnie umyć i przełożyć do naczynia, w którym będziemy peklować. Naczynie musi być wysokie, aby można było zalać kawałki mięsa w całości zalewą. Na początku warto przygotować marynatę. Należy pamiętać, że to ona w dużej mierze będzie stanowić o smaku i aromacie, jaki będzie miała wędzona pierś z kurczaka. Marynata może się składać z wielu różnorodnych składników i przypraw. 

Składniki

Składniki na marynatę (na 6 l wody):

  • 2 główki czosnku w łupinach,
  • 15 ziaren ziela angielskiego,
  • 25 ziaren pieprzu,
  • 15 listków laurowych,
  • 1 łyżka rozmarynu,
  • 1 łyżka tymianku.

Do małego garnka wlej kubek wody i doprowadź do wrzenia. Dodaj wszystkie składniki marynaty. Przykryj pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 15-20 minut. 

Następnie przygotuj solankę, która jest potrzebna do nadania wędzonej piersi z kurczaka odpowiedniego smaku, a sól pełni także funkcje konserwujące. Proporcje zalewy na sześć litrów wody to:

  • 200 g soli (najlepiej używać takiej o jak największej jakości, zawierającej dużo związków mineralnych, np. soli himalajskiej),
  • 150 g peklosoli, czyli soli kuchennej z dodatkiem saletry.  

Do przegotowanej zimnej wody wlej marynatę (koniecznie przez sitko). Całość dokładnie wymieszaj. Przełóż mięso do przygotowanego naczynia i zalej zimną zalewą. Dobrym pomysłem jest również „obstrzykanie” kurczaka zwykłą strzykawką zawierającą solankę. Pierś z kurczaka powinna peklować się minimum 24 godziny. 

Krok 2. Parzenie 

Parzenie mięsa po wędzeniu wykonuje się w celu jego dobrego zakonserwowania oraz uzyskania właściwej soczystości. Warto jednak zaznaczyć, że drób jest wyjątkiem od reguły i najczęściej parzy się go przed wędzeniem, aby skóra kurczaka była miękka. Jeśli jednak są to piersi bez skóry, można traktować je podobnie do innych surowców. 

Co jest potrzebne do parzenia kurczaka?

Składniki

  • 3-4 liście laurowe, 
  • kilka ziaren ziela angielskiego, 
  • obrana marchew, 
  • obrany korzeń pietruszki,
  • kawałek pora i selera.

Peklowane filety z piersi kurczaka wyjmij z zalewy i przepłucz pod bieżącą wodą. Zagotuj wodę z przyprawami i warzywami. Włóż piersi kurczaka i parz je przez 10 minut. Następnie zmniejsz temperaturę, aby w środku mięsa osiągnąć 75 stopni i parz jeszcze przez 30 minut. W tym przypadku idealnie nada się termometr z sondą szpilkową, która wskaże temperaturę wewnątrz kurczaka. Warto zaznaczyć, że mięso nie może się ugotować!  

Krok 3. Suszenie

Pierś z kurczaka wyciągnij z kąpieli i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Następnie podwiąż mięso w przewiewnym miejscu i susz je przez osiem godzin.

Sprawdź także: Pieczeń rzymska. Idealna na obiad wielkanocny

Jak wędzić pierś z kurczaka w domu?

Gdy cały proces przygotowania dobiegnie końca, pozostaje już tylko uwędzić pierś z kurczaka. Nie jest to skomplikowane. Wystarczy kawałki mięsa umieścić w wędzarni rozgrzanej do 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach wędź pierś z kurczaka na otwartym przepływie powietrza przez trzy godziny. Następnie przymknij częściowo odpływ dymu, podnieś temperaturę do 60 stopni Celsjusza i wędź do momentu, aż kawałki mięsa będą złote lub uzyskają pożądany kolor. Przeważnie zajmuje to od jednej do dwóch godziny. Wędzoną pierś z kurczaka spożywaj na gorąco lub po wystudzeniu i delektuj się pysznym smakiem.  

Jak uwędzić pierś z kurczaka bez użycia wędzarki? 

Wiadomo, że do wędzenia mięsa potrzebna jest domowa wędzarnia. Co zrobić, gdy jej nie ma? Wszystko, czego potrzebujesz, to duży garnek, folia aluminiowa i metalowe sitko. Wyłóż dno wysokiego garnka folią, a na niej rozłóż garść zrębków wędzarniczych. Można też stosować rozdrobione na małe kawałki drewno do grilla.

Jakie gatunki drzewa są najlepsze? Aby cieszyć się wspaniałym smakiem i aromatem wędzonej piersi z kurczaka, warto zastanowić się nad rodzajem zrębków wędzarniczych. Dobrze sprawdzą się dębowe lub olchowe, jednak dla lepszych doznań smakowych i zapachowych warto sięgnąć po bardziej aromatyczne gatunki. Na przykład, do drobiu doskonale pasuje wiśnia, która nadaje mięsu słodkawo-kwaśny aromat.   

Nałóż kolejną warstwę folii aluminiowej tak, aby do zrębków wędzarniczych nie dostał się tłuszcz z mięsa. Następnie wstaw metalowe sitko, dociskając je jak najbliżej dna. Rozłóż kawałki kurczaka tak, aby nie stykały się ze sobą. Przykryj garnek pokrywką, owiń folią. Należy pamiętać, im więcej dymu będzie w wędzarce, tym lepsza w smaku będzie pierś z kurczaka. Połóż garnek na dużym ogniu na kilka minut tak, by zrębki zaczęły dymić. Warto również zaznaczyć, że podpalenie samych zrębków wędzarniczych nie jest konieczne – nagrzeją się od ciepła palnika. Ze względu na to, że wędzimy w dymie gorącym, cały ten proces jest znacznie krótszy od tego w tradycyjnej wędzarni. Czas wędzenia piersi z kurczaka to 30-45 minut

1. Wędzony filet z kurczaka

 Wędzony filet z kurczaka Zobacz przepis

Jak wędzić filet z kurczaka? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Filet z kurczaka parzony, wędzony

 Filet z kurczaka parzony, wędzony Zobacz przepis

Filet z kurczaka wędzony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kurczak wędzony

 Kurczak wędzony Zobacz przepis

Kurczak wędzony - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kurczak wędzony (ćwiartki i połówki)

 Kurczak wędzony (ćwiartki i połówki) Zobacz przepis

Kurczak wędzony w domu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Przygotuj układ pokarmowy do świąt. Zioła na detoks wątroby »

Jak zrobić wyśmienity keks? Nie tylko Magda Gessler ma na niego idealny przepis »

Ten napój to złoto! Pij, gdy szwankuje odporność i żołądek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 514

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0