Fot. 123RF/Picsel
Dla Włochów makaron to prawdziwa świętość, a receptura według której jest przygotowywany, w wielu rodzinach stanowi tajemnicę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przygotowanie makaronu to już niemal rytuał, wokół którego narosło już wiele mitów. Warto wiedzieć, które z nich są prawdziwe, dzięki czemu przygotowywane przez nas potrawy będą tak smaczne jak w słonecznej Italii.
Jak przygotować domowy makaron?
Podstawowy przepis na makaron zawiera w sobie mąkę, jajka, wodę i ewentualnie oliwę. W tym wypadku ogromną rolę odgrywa jakość składników - im lepsze, tym lepszy produkt końcowy. W przypadku makaronów jajecznych, najczęściej stosuje się przepis, gdzie na 100 gram mąki przypada jedno jajko. W kwestii zagniatania makaronu wiele zależy od wprawy kucharza, jednak po kilku próbach, każdy z nas odkryje własną metodę, które pozwoli mu przygotować idealny makaron.
Jeśli lubicie eksperymentować możecie przygotować również kolorowe makarony. Czarny uzyskacie, dodając do jajek sepii z kałamarnicy, zielony ma w swoim składzie zmielony szpinak lub zioła, natomiast czerwony przygotowujemy z dodatkiem puree z pomidorów lub soku z buraków.
Jaki rodzaj makaronu wybrać?
We Włoszech produkuje się ponad 300 rodzajów makaronu. Czym powinniśmy się kierować, wybierając go do naszych dań? Jak się okazuje jego kształt to nie tylko kwestia estetyki - ma zasadniczy wpływ na sposób łączenia się makaronu z sosami, a tym samym na finalny smak potrawy.
Przyjmuje się, że makarony długie, takie jak np. popularne spaghetti, powinniśmy podawać z płynnymi sosami na bazie warzyw, ryb i owoców morza. Natomiast krótkie pasty, w tym penne, farfale lub orecchiette, serwujemy z gęstymi i treściwymi sosami.
Kupując makaron koniecznie zwróćcie uwagę na jego wygląd. Powinien mieć jednolitą barwę, być cały i niepołamany. Niekoniecznie musi mieć jaskrawożółty kolor - może to sugerować dodatek barwników. Warto zwracać uwagę na etykiety i wybierać te produkty, które w swoim składzie mają jaja i pszenicę durum.
Czy makaron jest zdrowy?
Statystyczny Polak zjada około 5 kilogramów makaronu rocznie, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób wpływa on na nasze zdrowie. Wiele osób uważa, że jak ognia powinny unikać go wszystkie osoby na diecie. Wynika to z powszechnego mniemania, że jest to potrawa niezwykle tucząca. Jak się okazuje, wcale tak nie jest. Dobrze ugotowany makaron, podany ze zdrowym, lekkim sosem, w żaden sposób nie zaszkodzi naszej sylwetce. Mało tego! Dzięki niemu możemy dostarczyć naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim między innymi: potas, fosfor, żelazo, miedź, cynk oraz mangan. Ponadto, makaron jest źródłem witamin B1 i B3 - odpowiedzialnych za poprawę pamięci i wspomaganie układu nerwowego - a także witaminy PP, która poprawia metabolizm oraz stan włosów i paznokci.
Aby przygotowane przez nas danie miało jeszcze mniej kalorii, możemy wykorzystać w nim makaron razowy lub ryżowy. Powinniśmy również zrezygnować z sosów tworzonych na bazie masła lub śmietany. Smaczną alternatywą dla nich będzie prosty sos pomidorowy, pesto lub świeże warzywa.
Zanim zaczniecie gotować, koniecznie zapoznajcie się ze sprawdzonymi przepisami naszych użytkowników. Znajdziecie wśród nich zarówno wskazówki, które pomogą wam przygotować domowy makaron, jak i kilka interesujących pomysłów na proste i szybkie sosy.
1. Podstawowy przepis na makaron
Fot. Kuchniakolorublond na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Poporstupycha na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Justa_Kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Vagant na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Granita na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
6. Tagliatelle z pesto bazyliowo-rozmarynowym
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. HabibiChi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.
Fot. Anka1803 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.