Najlepsze przepisy na ogórki

Jak zrobić prawdziwą frittatę?

Wspaniale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Sprawdza się w roli sycącego śniadania, lekkiego obiadu lub wyśmienitej kolacji. Można ją przyrządzić na wiele różnych sposobów. Co zrobić, aby wyszła idealna?

Fot. 123RF/Picsel

Frittata to danie wywodzące się z kuchni włoskiej. Jest niezwykle prosta i szybka do zrobienia. W podstawowej wersji można ją wykonać z zaledwie kilku składników, wykorzystując do tego celu jajka, ser typu parmezan, oliwę oraz przyprawy. W bardziej rozbudowanej wersji warto zadbać o ciekawe dodatki, w tym warzywa, które obecnie macie pod ręką.

Najlepiej komponuje się z wyrazistymi smakami w tym m.in. z oliwkami, suszonymi pomidorami, włoskimi serami oraz listkami świeżych ziół typu bazylia, oregano czy rozmaryn. Dla wielbicieli dań mięsnych warto pokusić się również o dodatek ulubionej wędliny. Dzięki swojej uniwersalności w łączeniu składników danie to stanowi także świetny sposób na wyczyszczenie lodówki z zalegających w niej produktów.

Sposób wypiekania

Nazwa tej potrawy pochodzi od słowa „frittare", czyli smażyć. Przygotowuje się ją na patelni, początkowo smaży na kuchence, a następnie przekłada się ją do piekarnika i piecze jeszcze przez kilka minut aż do wyrośnięcia. Ze względu na specjalny sposób obróbki termicznej do zrobienia prawdziwej frittaty będziecie potrzebowali solidnej patelni o grubym spodzie, bez plastikowych elementów, które mogłyby się stopić pod wpływem wysokiej temperatury.

Jeśli nie posiadacie odpowiednich sprzętów kuchennych, nic straconego. Równie smaczną frittatę zrobicie, korzystając wyłącznie ze zwykłej patelni, lub w przypadku, kiedy zdecydujecie się na lżejszą wersję tego przysmaku, z naczynia żaroodpornego.

Jak zabrać się za jej przygotowanie?

Na sam początek zacznijcie od zeszklenia posiekanej cebuli, następnie można dodawać kolejno pokrojone w kostkę warzywa, typu por, papryka czy ziemniaki. W międzyczasie warto zadbać o nagrzanie piekarnika do temperatury 160 stopni Celsjusza oraz o przygotowanie pozostałych produktów typu jajka, zioła, ser oraz przyprawy. Kiedy wszystkie warzywa są już odpowiednio miękkie, należy ściągnąć je z patelni i połączyć z rozbełtanymi jajkami.

Podczas mieszania nie zapominajcie o energicznych ruchach. Im więcej powietrza dostanie się do naszego dania, tym frittata będzie bardziej puszysta i smaczna. Tak przygotowaną masę jajeczną doprawcie solą i pieprzem, a następnie całość przelejcie z powrotem na patelnie.

W kolejnym kroku możecie zająć się dodatkami typu ser i zioła, które wylądują na patelni jako ostatnie. Po około 5 minutach smażenia z obu stron patelnię z daniem przełóżcie do piekarnika. Frittatę pieczemy przez około 5-10 min do momentu rozpuszczenia się sera. Gotową możecie nakładać na talerze i serwować swoim gościom.

 

1. Frittata z jarmużem

Fot. emes81 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Frittata ze szpinakiem i łososiem

Fot. mimiwiki na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Frittata warzywna z niedźwiedzim czosnkiem

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Frittata ze szparagami

Fot. Fram na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Frittata ziemniaczana z cukinią

Fot. wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Frittata z cukinią, pomidorami i fetą

Fot. Patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Chleb pszenny ekspresowy

Prosty do upieczenia, smaczny, utrzymujący długo świeżość chleb pieczony na s...

Odsłon: 82

30 min
1
Napoje Nalewka z cytryńca chińskiego

Cytryniec chiński to roślina, której właściwości od tysiącleci wykorzystywane...

Odsłon: 691

60 min
0
Sałatki Sałatka z arbuzem i kurczakiem

Całkiem zapomniałem o cudownym połączeniu arbuza i fety. Taki 'deser' w upaln...

Odsłon: 45

15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9