Ewa_Gotuje

Jakie właściwości ma chmiel? Przygotujesz z niego leczniczy napar, dodasz do sałatek i zaczynu na chleb

Chmiel to roślina pnąca należąca do rodziny konopiowatych. Większość osób kojarzy go z produkcją piwa. Jednak okazuje się, że ma on o wiele więcej zastosowań w świecie kulinariów. Jakie właściwości ma chmiel, kiedy go zbierać i jak suszyć jego szyszki? Poznaj zastosowanie chmielu w kuchni.

Co zrobić z chmielu? Zastosowanie w kuchni tej rośliny na pewno cię zaskoczy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chmiel to roślina pnąca, którą większość osób kojarzy z produkcją piwa. Okazuje się jednak, że jego ekstrakt uznawany jest za bardzo skuteczny nutraceutyk niosący ulgę przy wielu dolegliwościach. Złagodzi on łupież, wyciszy symptomy menopauzy, a także ukoi twoje nerwy przed snem, umożliwiając ci spokojny sen. Co ciekawe, w świecie kosmetyki jest on ceniony jako skuteczny spowalniacz procesów starzenia. Oprócz tego warto również zapoznać się z jego zastosowaniem w kuchni. Do czego można go wykorzystać i jakie właściwości ma chmiel?

Chmiel - zbiór, suszenie i przechowywanie

Chmiel - zbiór, suszenie i przechowywanie tego surowca to podstawowe tajniki, które pozwolą ci na swobodne korzystanie z niego w swoich kulinarnych eksperymentach. Najlepszą porą na zbieranie jego szyszek jest koniec sierpnia i początek września. O ich dojrzałości świadczy brązowawy kolor oraz to, że zaczynają się one lekko otwierać. Podczas powyższego przedsięwzięcia warto zadbać o założenie specjalnych rękawiczek, dzięki którym unikniesz ubrudzenia się żywicą. Jej charakterystyczną cechą jest to, że bardzo ciężko usunąć ją z ubrania.

Szyszek chmielu po zbiorze nie należy myć, ponieważ stracą one to, co mają najcenniejsze do zaoferowania, a mianowicie wspomnianą żywicę i olejki eteryczne. Te dwa elementy bardzo łatwo się utleniają, przez co mogą stracić swoje lecznicze własności. Suszenie chmielu najlepiej wykonywać przy pomocy suszarki do owoców. Jeśli jednak nie dysponujesz tak specjalistycznym sprzętem, wystarczy umieścić szyszki w piekarniku. Korzystasz z tego pierwszego? Wobec tego ustaw termostat na temperaturę oscylującą w okolicach 45-50 stopni.

Gdy zebrane szyszki chmielu są już wysuszone, przychodzi czas na odpowiednie zabezpieczenie ich na zimę. Najlepiej włożyć je do lnianego lub papierowego woreczka, który umieścisz w suchym i chłodnym miejscu. Dobrym pomysłem jest również wcześniejsze przygotowanie niewielkich kartonów. Dlaczego należy unikać pozostawiania chmielu w wilgotnym pomieszczeniu? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jak już wspomniano, zawarte w nim substancje aktywne są niestabilne. Wysoka wilgoć, światło i ciepło przyspieszą utlenianie kwasów goryczkowych i rozwój drobnoustrojów.

Sprawdź także: Gdy połączą siły, nie mają sobie równych. Rozprawią się z oponką na brzuchu, wysokim cholesterolem i cukrem

Jakie właściwości ma chmiel?

W szyszkach chmielu kryje się ogromna lecznicza moc. Substancje aktywne, które można w nich znaleźć, wykazują bardzo szerokie własności. Koją one stany lękowe, wyciszają uczucie napięcia, niwelują skutki przewlekłego stresu, a także wspierają pracę układu moczowego. Przyjmowanie ekstraktu na ich bazie jest również zalecane kobietom przechodzącym menopauzę. Można go także bardzo często znaleźć w środkach rekomendowanych w przebiegu zapalenia płuc.

Na jakie inne działanie chmielu możesz liczyć? Na przykład na wsparcie pracy układu pokarmowego. Przyjdzie ci on z pomocą, jeśli borykasz się z zaparciami, wzdęciami i nadmiernymi gazami. Świetnie sprawdzi się on również podczas zatrucia pokarmowego. A to wszystko za sprawą jego antyseptycznego i przeciwwirusowego potencjału. Jakie właściwości jeszcze ma chmiel? Co ciekawe, jego stosowanie zalecane jest także przy infekcjach bakteryjnych.

Doniesienia ze świata nauki wskazują, że chmiel cechują własności przeciwnowotworowe. Ponadto może on stanowić cenne wsparcie w profilaktyce chorób na tle zapalnym. Nie sposób nie wspomnieć również o jego właściwościach rozkurczowych. Warto jednak pamiętać, że powinien on być uzupełnieniem zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety.

Chmiel - zastosowanie w kuchni

Chcesz zacząć wykorzystywać w swoich zmaganiach kulinarnych chmiel? Zastosowanie w kuchni tego półproduktu daje naprawdę ogromne pole do popisu. W tym celu możesz sięgać nie tylko po szyszki, ale także młode pędy i liście.

Jednym z pomysłów na chmiel jest wykonanie sałatki na bazie młodych pędów. Wystarczy, że doprawisz je podstawowymi przyprawami, na przykład solą i pieprzem, i zalejesz octem jabłkowym. W tej formie doskonale sprawdzą się one jako uzupełnienie rozmaitych składników. Z czym je połączyć? Postaw na czerwoną cebulę, szynkę z indyka, jajka na twardo, szczypiorek, cytrynę oraz oliwę z oliwek.

Kolejną ciekawą odsłoną z chmielem w roli głównej jest syrop domowej roboty. W celu jego przyrządzenia zalej szyszki chmielu wodą i odstaw je na co najmniej 12 godzin. Jeszcze lepiej, jeśli na tę czynność możesz poświęcić aż 24 godziny. Na każde 30 dkg powinien przypadać jeden litr wody. Gdy etap namaczania jest już zakończony, odciśnij surowiec, a pozostałą wodę zagotuj i dosłódź miodem i cukrem. Następnie rozlej ją do butelek i przechowuj w suchym i chłodnym miejscu. 

Innym pomysłem na zagospodarowanie chmielu jest wyczarowanie przepysznej nalewki, której smak zaskoczy twoich gości. Przepis ten jest niezwykle prosty, ponieważ do jego wykonania potrzebujesz wyłącznie szyszek chmielu i spirytusu. Fani słodkich alkoholi mogą pokusić się o wzbogacenie go o cukier, korzenne przyprawy, na przykład cynamon, anyż, goździki, a nawet imbir.

Miłośnicy domowych przetworów z pewnością ucieszą się na wieść, że szyszki chmielu można również zamarynować w occie. Aby zrealizować tę opcję, potrzebujesz świeżo zebranych pędów, kopru, korzenia chrzanu, czosnku, cukru, bluszczyku kurdybanka, wody, soli kamiennej oraz takich przypraw jak lubczyk, liść laurowy, oregano, estragon i koper.

Od czego rozpocząć wykonanie powyższej receptury? Po zebraniu świeżych pędów chmielu wyparz słoiki i ułóż w nich pędy, zawijając je bardzo delikatnie. Pokrój chrzan w cienkie słupki, obierz czosnek z łupinek oraz umyj bluszczyk i koperek. Ułóż je w każdym ze słoiczków. Podanych wyżej składników użyj do zagotowania zalewy, którą następnie zalejesz to, co znajduje się w naczyniach. Na samym końcu postaw słoiczki do góry nogami i odstaw do ostygnięcia. 

Suszony chmiel możesz wykorzystać również do przyrządzenia prozdrowotnego smoothie. Wystarczy, że sięgniesz po swoje ulubione składniki, które zblendujesz razem z omawianym surowcem. Jako baza świetnie sprawdzi się woda, jogurt oraz mleko krowie lub roślinne. Innymi składnikami, które możesz śmiało dołożyć do powyższej receptury, są banany, szpinak, orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona chia, wiórki kokosowe czy ocet jabłkowy. Tego typu koktajl sprawdzi się zarówno na śniadanie, jak i na kolację.

1. Nalewka z szyszek chmielu

 Nalewka z szyszek chmielu Zobacz przepis

Nalewka z szyszek chmielu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Podpiwek - polska cola

 Podpiwek - polska cola Zobacz przepis

Chmiel - zastosowanie w kuchni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Herbata z chmielu na dobry sen

 Herbata z chmielu na dobry sen Zobacz przepis

Napar z chmielu na dobry sen / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: Smaker.pl, healthline.com, webmd.com, gemini.pl 

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Lepszy niż oliwa i olej rzepakowy. Działa ochronnie na serce, wspomaga odporność »

Co miesiąc urodzenia mówi o twoim zdrowiu? Data urodzenia a podatność na choroby »

Tych grzybów szukaj w polskich lasach. Oto lista najzdrowszych i najsmaczniejszych gatunków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 89

30 min
4
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 723

30 min
15
15 min
3
Desery Metrowiec z kremem karpatkowym

Metrowiec z moim ulubionym kremem. Klasyczne ciasto w innej odsłonie.

Odsłon: 8075

>60 min
12

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0