Fot. 123RF/Picsel
Dzisiaj kalafior jest już nie tylko dodatkiem do dań głównych. Kuchnia poszła do przodu, a wykorzystanie warzyw jest dużo bardziej kreatywne, niż kiedyś. Dlatego z kalafiora robi się kotleciki, puree czy nawet steki. Mamy dla was kilka przepisów, które mogą wam się spodobać.
Jak ugotować kalafior, by był przepyszny?
Zanim jednak przejdziemy do przepisów, warto dowiedzieć się, jak ugotować kalafior, by był pyszny i nie śmierdział. Kalafior, tak jak inne warzywa kapustne, zawiera glukozynolany, czyli związki składające się z reszty glukozy i substancji siarkoorganicznych. To one odpowiadają za smak, ale też zapach warzywa. Istnieje kilka sposobów na to, by się go pozbyć. Niektórzy do gotującej się wody dodają łyżeczkę sody oczyszczonej. Inni gotują kalafiora w wodzie z mlekiem. Sprawdzi się także odrobina cukru, która zapobiegnie ciemnieniu warzywa. Kalafiora powinno się gotować do miękkości przez około 15 minut. Należy jednak uważać, by nie był rozgotowany. Można przygotować go również na parze.
Kalafior - przepisy na co dzień
Jeśli uważacie, że kalafior to tylko dodatek do mięsa i ziemniaków, wiele tracicie. Z tego warzywa można wyczarować dużo dobrego - między innymi dlatego stanowi ono istotny element kuchni wegetariańskiej i wegańskiej. Jak w kuchni przyda wam się kalafior? Przepisy, które dla was przygotowaliśmy, pozwolą na zrobienie pełnowartościowych dań, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Nawet niejadkom.
Kotlety z kalafiora - najlepszy pomysł na kotleciki z kalafiora dla każdego
Kotlety z kalafiora to świetny pomysł na obiad lub lunch. Jeśli macie w lodówce zalegającego kalafiora, możecie od razu przejść do działania. Przygotujcie także dwa jajka, dwa ząbki czosnku, bułkę tartą oraz szczypiorek. Kalafior ma bardzo delikatny smak, dlatego kotleciki z kalafiora trzeba dodatkowo przyprawić. Najlepiej do tego nadają się zioła i inne warzywa o bogatym aromacie. Zanim przejdziecie do robienia kotlecików, musicie ugotować kalafiora w osłodzonej i posolonej wodzie. Gdy będzie już gotowy, poczekajcie kilka minut, aż ostygnie. Dopiero wtedy rozdrobnijcie różyczki za pomocą melaksera. Dodajcie sól i pieprz, a także pokrojony drobno czosnek oraz szczypiorek. Do miski następnie wrzućcie jajka oraz trzy łyżki bułki tartej. Zmieszajcie wszystko. Teraz czas na smażenie. Potrzebujecie bułki tartej do obtoczenia kotlecików. Kotlety smażcie z każdej strony na złoto. Po przekrojeniu powinny być miękkie, jednak zwarte. Kotleciki z kalafiora podawajcie z ziemniakami, frytkami czy kaszą.
Sprawdź: Dlaczego warto piec warzywa?
Pieczony kalafior - przekąska idealna
Pieczony kalafior to jedna z tych przekąsek, od których nie można się oderwać. Można zajadać go samego, jednak to z sosem czosnkowym smakuje najlepiej. Do jego przygotowania potrzebujecie tylko kalafiora i kilku przypraw. Mieszankę wybierzcie samodzielnie. My proponujemy słodką paprykę i paprykę wędzoną, kminek, kurkumę oraz odrobinę soli i pieprzu. Kalafior podzielcie w różyczki, odkrawając twarde części i włóżcie go do miseczki. Przyprawy wsypcie do miseczki i zalejcie je czterema łyżkami oliwy. Wymieszajcie dokładnie. Możecie dodać także odrobinę sosu sojowego. Polejcie kalafior przygotowaną marynatą i zmieszajcie tak, by przyprawy dobrze się rozprowadziły. Różyczki połóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kalafior należy piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez około 30 minut. Kalafior lekko się zarumieni, będzie miękki i aromatyczny.
Sałatka z kalafiora w sam raz na lunch
Sałatka z kalafiora to doskonały pomysł na lunch. Jest lekka i pożywna - z pewnością wam zasmakuje. Kalafior podzielcie w różyczki i ugotujcie. Następnie pokrójcie go w drobne kawałki. Najlepiej niechlujnie przetnijcie je nożem, gdy kalafior będzie już ostudzony. Weźcie szczypiorek i pokrójcie do drobno. Dodajcie pół puszki kukurydzy oraz ugotowane jajko pokrojone w kostkę. Do sałatki idealnie pasuje także tuńczyk, jednak jeśli przygotowujecie wersję wegetariańską, nie musicie go dodawać. Aby dodać jej odrobiny świeżości, dodajcie także sparzonego i pokrojonego w drobną kostkę pomidora. Następnie przygotujcie sos jogurtowy. Małe opakowanie jogurtu, dwa ząbki czosnku (wyciśnięte w prasce), sól, pieprz oraz oregano zmieszajcie ze sobą. Następnie sos dodajcie do sałatki i wszystko dokładnie wymieszajcie. Gwarantujemy - będzie pysznie!
Stek z kalafiora z puree z kalafiora i ziemniaków
Podczas przygotowywania steku z kalafiora istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie wykorzystacie całego warzywa. Resztę, która wam pozostanie, dodajcie do puree z kalafiora i ziemniaków, które będzie idealne do tego dania. Jak je przygotować? Tajemnicą pysznego steku z kalafiora są przyprawy. Do miseczki wsypcie łyżeczkę słodkiej papryki, łyżeczkę oregano, pół łyżki tymianku oraz odrobinę soli i pieprzu. Zalejcie przyprawy czterema łyżkami oliwy i zmieszajcie. To marynata do steków. Teraz wykrójcie piękne steki o grubości około dwóch/trzech centymetrów. Natrzyjcie je przyprawami i podsmażcie lekko z jednej i drugiej strony. Następnie połóżcie je na blaszce i włóżcie do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni. Pieczcie steki przez 10 minut. W tym czasie zróbcie puree. Ugotujcie obrane ziemniaki i osobno resztę kalafiora. Połączcie oba warzywa i zblendujcie na gładko, a następnie dodajcie dwie łyżki masła i odrobinę słodkiej śmietany. Dodajcie trochę pieprzu i soli, dokładnie zmieszajcie. Puree będzie doskonale pasować do steków.
Zobacz przepis na pyszny krem z kalafiora:
Krem z kalafiora na pierwsze danie
Krem z kalafiora to pyszna, szybka do zrobienia zupa. Do jej przygotowania potrzebujecie kalafiora, cebuli, czterech ziemniaków, dwóch ząbków czosnku oraz litra bulionu. Cebulę pokrójcie w kostkę i usmażcie na patelni. Kalafiora pokrójcie w drobne różyczki, a ziemniaki obierzcie i pokrójcie w kostkę. Włóżcie warzywa do garnka i zalejcie bulionem, dodajcie także przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy warzywa będą miękkie, odczekajcie chwilę, aż zupa ostygnie. Zblendujcie ją na gładko i doprowadźcie do wrzenia raz jeszcze. Podawajcie krem z kalafiora razem z przysmażoną cebulką.
Pizza z kalafiora - jak zrobić warzywny spód?
Pizza z kalafiora to zdrowsza wersja najbardziej popularnego dania na świecie. Jak przygotować spód do takiej pizzy? Ugotujcie kalafiora dzień wcześniej (lub kilka godzin wcześniej). Do pizzy musi być zimny. Zmiksujcie go dokładnie i dodajcie jajko oraz sól, pieprz i 50 gramów twardego sera. Wymieszajcie składniki, a następnie wyłóżcie masę na papier do pieczenia ułożony na okrągłej blaszce. Spód należy piec w 190 stopniach przez 10 minut. Wyciągnijcie go z piekarnika i dodajcie ulubione składniki - sos pomidorowy, szynkę, mozzarellę, oliwki. Zapiekajcie przez kolejne 10 minut.
Kalafior wcale nie jest nudnym warzywem. Można z niego zrobić prawdziwe przysmaki. Koniecznie sprawdźcie to w swojej kuchni:
Fot. Smaker na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. AnalizaSmaku na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa krem z liści kalafiora
Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Chrupiaca sałatka z kalafiora
Fot. Kasio na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z surowego kalafiora
Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Sałatka z kiszonego kalafiora
Fot. BEATA1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie