Karob - czym jest i jak go używać?

Pokochają go nie tylko miłośnicy kakao i kawy. Świetnie smakuje, ma różnorakie zastosowanie oraz jest istną bombą witaminową. Ta śródziemnomorska roślina jest znana jako szarańczyn strąkowy lub ceratonia. Sprawdźcie, dlaczego warto włączyć ją do diety.

Fot. 123RF/Picsel

Drzewo karobowe osiąga 15 metrów wysokości, a jego strąki nazywane są chlebem świętojańskim. Poprzez zmielenie nasion (znajdujących się w strąkach) można uzyskać proszek, sok, mączkę oraz melasę. Proszek łudząco przypomina kakao, jest jednakże od niego słodszy, zawiera mniej tłuszczu, a jego skład jest bogatszy w substancje odżywcze. Sok, czyli tzw. kaftan używany jest jako syrop do konserw owocowych oraz dodatek do napojów alkoholowych. Z mączki uzyskuje się gumę karobową, stosowaną głównie w formie substancji zagęszczającej, oznaczonej symbolem E410. Przez to, że jest to substancja pochodzenia naturalnego, nie wywołuje skutków ubocznych. Melasa zaś to ciemnobrązowy syrop, którym można zastąpić cukier.

Co ciekawe, ziarenka karobu posiadają taki sam rozmiar i masę - niespełna 200 mg. Ze względu na to, dawniej posługiwano się nimi jako jednostkami masy. Stąd też pochodzi dzisiejsza nazwa karat - od greckiego słowa keration, oznaczającego właśnie karob.

Za co powinniśmy cenić karob?

Karob jest bogaty w naturalnie występujące sole mineralne oraz witaminy z grupy B, a także A, E oraz D. Jest również doskonałym źródłem cennych pierwiastków: magnezu, żelaza, wapnia i fosforu. Poprzez występowanie dużej ilości pektyn i garbników, korzystnie wpływa na układ pokarmowy.

Regularne spożywanie karobu bezsprzecznie wpływa na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Jest silnym przeciwutleniaczem - usuwa wolne rodniki. Dodatkowo, obniża poziom cholesterolu, a przez to, że nie posiada kofeiny, jest świetną alternatywą kawy dla osób z nadciśnieniem. Ze względu na wysoką zawartość magnezu i żelaza, sprawdza się w walce z przewlekłym stresem, anemią i przemęczeniem. Wapń zaś pomaga przy leczeniu osteoporozy.

Co więcej, karob wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych - grypy, przeziębienia, astmy oraz alergii. Zawiera kwas galusowy, nadający mu właściwości przeciwbólowe oraz przeciwdrobnoustrojowe. Znajduje również zastosowanie w przypadku stanów zapalnych oraz niedokrwistości.

Reklama

Jak go stosować?

Proszek przypominający kakao doskonale sprawdza się w wypiekach, nadając im brązowy kolor. Można z niego przyrządzić wyśmienity napój. Karob jest słodszy oraz nie zawiera kwasu szczawiowego, utrudniającego przyswajanie wapnia oraz cynku.

Mączka karobowa sprawdza się jako zagęstnik lub zamiennik jajek. Na jej bazie przyrządza się desery a także ciasta. Melasę można używać jako dodatku do deserów, jogurtów, napojów zimnych i gorących lub spożywać samodzielnie.

Nie macie pomysłu na przemycenie karobu do codziennej diety? Nasi użytkownicy służą pomocą! Oto zestawienie najciekawszych propozycji.

 

1. Rafaello z kaszy jaglanej

Tort z lekkim kremem budyniowym

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

2. Ciemne naleśnikiTort Leśny mech

Fot. Kuchniamniam na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.


3. Domowa czekolada z daktyli

Torcik z czarną porzeczką

Fot. Kuchniakolorublond na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

4. Jaglany pudding

Tort z czereśniami i brzoskwiniami

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

5. Zdrowe ciastka bez cukru

Marmurkowy tort malinowy

Fot. Maciejmozejko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

6. Bułeczki z nadzieniem orzechowo-dyniowym

Tort czekoladowo - kokosowy z mascarpone

Fot. Koral na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

7. Chleb pokrzywowy z karobem i czarnuszką

Torcik serowo - porzeczkowy

Fot. Justa_kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

8. Pralinki z karobem

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

9. Kopiec kreta

Fot. Kuchniakolorublond na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
4
Desery Deserki waniliowo-malinowe

Te super delikatne i lekkie deserki waniliowo-malinowe sprawdzą się nie tylko...

Odsłon: 577

>60 min
8
Desery Deserek kokosowa krówka

Polecam Wam szybki deserek kokosowa krówka, który przygotujecie w 30 minut. D...

Odsłon: 1586

30 min
14

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2