Z tego artykułu dowiesz się:
Za co wszyscy kochają kawę? Z pewnością za niepowtarzalny smak i wyjątkowe właściwości. Podawana z mlekiem lub bez niego, doskonale pobudza i dodaje energii do działania. Na uwagę zasługuje również jej ogromna uniwersalność – kawa świetnie komponuje się z rozmaitymi dodatkami, dlatego można stworzyć z niej pyszne desery i koktajle. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że napój ten usprawnia również proces redukcji wagi. Zastanawiasz się, jak powstaje kawa na odchudzanie? Poznaj pięć sprawdzonych przepisów i wyczaruj ją w zaciszu własnej kuchni!
Kawa – właściwości czarnego naparu
Z czego dokładnie słynie kawa? Właściwości czarnego naparu są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie! Okazuje się bowiem, że napój ten nie tylko pobudza i odchudza, ale również korzystnie wpływa na inne procesy zachodzące w organizmie.
Najcenniejszym składnikiem kawy jest kofeina, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za jej prozdrowotne działanie. Można znaleźć ją nawet w wielu aptecznych preparatach, w tym tych działających przeciwbólowo i przeciwmigrenowo. Kawa to obfite źródło przeciwutleniaczy, które wspomagają detoksykację organizmu i hamują namnażanie się wolnych rodników. Dzięki temu może zapobiegać powstawaniu niektórych nowotworów, zwłaszcza raka wątroby.
Wśród innych związków zawartych w kawie na szczególną uwagę zasługują teofilina i teobromina, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo – wraz z kofeiną – zmniejszają ryzyko występowania schorzeń neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i Parkinsona.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kawa znajduje zastosowanie w pielęgnacji – chętnie dodawana jest do kosmetyków przeciwstarzeniowych oraz tych poprawiających ogólną kondycję skóry. Ponadto składnik ten doskonale radzi sobie z cellulitem, cieniami pod oczami oraz wypadaniem włosów.
Czym jeszcze może poszczycić się uwielbiana przez wszystkich kawa? Właściwościami przeciwastmatycznymi i przeciwalergicznymi! Co więcej, jej regularne spożywanie może zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych.
Zobacz: Jak zrobić smakowe latte?
Kawa na odchudzanie – przepisy
1. Kawa kuloodporna
Kawa kuloodporna, czyli bulletproof coffee, może z powodzeniem zastąpić śniadanie, a to wszystko za sprawą wysokiej zawartości tłuszczów, które dają długotrwałe uczucie sytości. Największą popularnością cieszy się wśród osób stosujących dietę niskowęglowodanową i ketogeniczną, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uwzględnić ją również w standardowym menu.
Poza kawą, do przygotowania bulletproof coffee potrzebujesz dobrej jakości masła oraz oleju kokosowego. Realizację przepisu rozpocznij od zaparzenia kawy w taki sposób, jaki najbardziej lubisz. Przelej ją do wysokiego naczynia, dodaj masło i olej kokosowy, a następnie zmiksuj za pomocą blendera.
Gdy wszystkie składniki dokładnie się połączą, przelej zawartość naczynia do szklanki lub kubka. Pamiętaj, aby nie dodawać do niej cukru ani słodzików. Pyszna i aromatyczna kawa na odchudzanie gotowa!
Sprawdź także: Kawa kuloodporna - czym jest i czy może zastąpić śniadanie?
2. Mrożony koktajl kawowy z białkiem
Mrożony koktajl kawowy z białkiem to znakomita opcja na upalne dni i nie tylko! Świetnie sprawdzi się jako pierwszy posiłek dnia oraz szybka przekąska potreningowa. Jak przyrządzić go krok po kroku? Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne!
Kawa na odchudzanie w tym wydaniu powstaje ze świeżo zaparzonego espresso, masła orzechowego, napoju roślinnego (np. migdałowego), płatków owsianych oraz dowolnej odżywki białkowej. Aby ją wyczarować, wystarczy umieścić wszystkie produkty w jednym naczyniu i zblendować, aż do otrzymania gładkiej konsystencji.
Jeśli zależy ci na bardziej treściwym koktajlu, możesz dodać do niego inne składniki, w tym banany, jogurt grecki, nasiona chia, jagody goji, ekstrakt waniliowy oraz ulubione orzechy. Idealnym rozwiązaniem będzie również użycie kostek mrożonej kawy.
Koktajl kawowo - bananowy
Zobacz przepisKoktajl kawowo-bananowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Cold brew
Cold brew to nic innego jak kawa parzona na zimno. Proces jej przygotowania jest dość czasochłonny, jednak efekt zachwyca nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jak dokładnie powstaje kawa macerowana?
Aby zrobić smaczne cold brew, musisz zaopatrzyć się w specjalny zaparzacz lub szklane naczynie. Inne niezbędne akcesoria to waga kuchenna, łyżka, młynek do kawy oraz filtry, dzięki którym pozbędziesz się fusów.
Pierwszym krokiem w realizacji przepisu jest wsypanie do naczynia grubo zmielonej kawy i zalanie jej chłodną wodą. Zakryj szczelnie słoik, butelkę lub dzbanek, wstaw do lodówki na maksymalnie 24 godziny, a na koniec przepuść jego zawartość przez filtr. Jeśli zależy ci głównie na właściwościach odchudzających, podawaj napój bez dodatków, takich jak syrop, cukier czy bita śmietana.
4. Kawowe smoothie z bananem
Smoothie to rodzaj przekąski, za którą przepadają zarówno dzieci, jak i dorośli. Można przygotować ją na wiele różnych sposobów i zastąpić nią posiłek, gdy brakuje ci czasu na przyrządzenie czegoś bardziej treściwego. Jak ją wykonać?
Kawa na odchudzanie w tej wersji powstaje z płatków owsianych, espresso, kakao, syropu klonowego, napoju roślinnego, banana oraz masła migdałowego. Płatki owsiane należy zalać świeżo zaparzonym espresso i odstawić na ok. 15-20 minut. Po tym czasie możesz dodać pozostałe składki i dokładnie zblendować.
Podobnie jak w przypadku mrożonego koktajlu, w swoim przepisie na kawowe smoothie możesz uwzględnić wiele różnych składników i tworzyć własne kompozycje smakowe. Dobrym wyborem będzie kasza jaglana, cynamon, miód, jogurt naturalny oraz płatki migdałów.
Kawowo-bananowe smoothie
Zobacz przepisSmoothie kawowe - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kawa z orzechami nerkowca
Jak uatrakcyjnić smak i podkręcić działanie kawy? Właściwości prozdrowotne oraz walory smakowe naparu wzmocnisz, wzbogacając go o orzechy nerkowca. Zyska na tym również jego konsystencja, która stanie się niezwykle kremowa i aksamitna.
Aby wyczarować orzechową kawę na odchudzanie, musisz sięgnąć po orzechy nerkowca, sól himalajską, miód lub syrop klonowy oraz kawę. W razie potrzeby możesz dodać nieco napoju roślinnego, np. z orzechów.
Zaparz kawę, a następnie wlej ją do wysokiego naczynia. Dodaj pozostałe składniki i zmiksuj za pomocą blendera, aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Uwaga! Aby orzechy nerkowca dobrze połączyły się z naparem, warto je wcześniej namoczyć – zalecany czas w wodzie to co najmniej trzy godziny. Smacznego!
Kawa z masłem orzechowym i cynamonem
Zobacz przepisKawa z masłem orzechowym i cynamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Domowe lody bananowe - jak zrobić? »
Syrop z młodych pędów sosny - z myślą o jesienno-zimowych infekcjach »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »