Dania jednogarnkowe

Dynia to niewątpliwie jeden z kluczowych symboli jesieni. Warzywo to stanowi bazę wielu wyśmienitych dań i przekąsek, do których zaliczają się m.in. przetwory z dyni. Dżem, powidła, mus, sałatka czy kiszonki – opcji jest tak dużo, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Fot. 123RF/Picsel

Poza walorami smakowymi dynia może poszczycić się właściwościami, których na próżno szukać w innych warzywach. Uznawana za prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów, działa korzystnie na twój organizm i wspomaga mnóstwo zachodzących w nim procesów.

Dynia obfituje w cenne witaminy z grupy B, a także witaminę E, K i A. Nie brakuje w niej także najważniejszych mikro i makroelementów, w tym żelaza, cynku, potasu, magnezu oraz wapnia. Taka kumulacja substancji odżywczych sprawia, że spożywanie tego warzywa z pewnością wyjdzie ci na dobre.

Sięgając po dynię, nie tylko rozpieścisz swoje podniebienie, ale również wzmocnisz swój układ odpornościowy i sercowo-naczyniowy. Warto podkreślić, że zawarty w niej beta-karoten przeciwdziała rozwojowi niektórych nowotworów i wykazuje działanie przeciwzapalne.

Jednym z największych atutów dyni jest jej ogromna uniwersalność. Można wyczarować z niej niemal wszystko, począwszy od wytrawnych dań po słodkie desery. Przetwory z dyni, w tym dżem i kiszonki, to tylko kilka z wielu możliwości, jakie oferuje ci to niesamowite warzywo!

Dżem z dyni - promienie słońca zaklęte w słoiku

Szukasz przekąski, która przywołuje lato w chłodne jesienne dni? Nie zastanawiaj się długo i postaw na dżem z dyni! Przysmak ten zachwyca nie tylko swoim niepowtarzalnym aromatem, ale również pięknym pomarańczowym kolorem. Pozbawiony nadmiaru konserwantów, posłuży ci jako zdrowy deser i znakomity dodatek do rozmaitych dań.

Proces przygotowywania dżemu nie jest czasochłonny i nadmiernie skomplikowany. Nie musisz pamiętać o takich elementach, jak pasteryzacja czy stosowanie środków żelujących. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić jego smak, w swoim przepisie użyj kilku pomarańczy i odrobiny cynamonu. Pozostałe niezbędne składniki to cukier i cytryna.

Przetwory z dyni można przyrządzać m.in. z odmiany Hokkaido, która charakteryzuje się zwartym, soczystym miąższem i nie wymaga obierania ze skóry. Świetnie sprawdzi się tutaj również dynia prowansalska, czyli Muscat de Provence, charakteryzująca się lekko pikantnym zapachem i słodkim posmakiem melona.

Z czym najlepiej podawać dżem z dyni? Przysmak ten doskonale komponuje się ze świeżym pieczywem, babeczkami, racuchami i naleśnikami. Warto dodawać go również do ciast, owsianki, słodkich tostów czy domowych rogalików. Jeśli nie planujesz jeść go na bieżąco, przełóż masę do słoików i poddaj je procesowi pasteryzacji.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Kiszona dynia dla fanów niebanalnych smaków

Wiele mówi się o kiszonych ogórkach, kapuście czy burakach, ale nie każdy wie, że z dyni również można wyczarować smaczną i zdrową kiszonkę. Ten niezwykle uniwersalny przysmak sprawdzi się jako dodatek do surówek, sałatek, a nawet kanapek. Zastanawiasz się, jak przyrządzić kiszoną dynię? Poznaj idealną recepturę!

Podstawą pysznej kiszonki jest oczywiście jej zalewa. W przypadku dyni możesz przygotować ją na bazie takich składników, jak korzeń chrzanu, koper, czosnek, cynamon, goździki, gwiazdki anyżu, woda oraz sól kamienna. Przyda ci się również kawałek kiszonego ogórka lub odrobina gotowej zalewy, która przyspieszy proces fermentacji.

Jeśli dysponujesz dynią Hokkaido, wystarczy ją umyć i pokroić bez obierania ze skóry. Umieść jej kawałki wraz z przyprawami i dodatkami w słoiku, a następnie zalej zimną, osoloną wodą i dodaj wyżej wspomnianego ogórka. Dopilnuj, aby kawałki dyni znajdowały się pod powierzchnią wody - możesz docisnąć je talerzykiem, aby mieć pewność, że nie wypłyną na wierzch.

Dynia potrzebuje od trzech do pięciu dni, aby się odpowiednio ukisić. Gdy przekąska będzie gotowa, zakręć szczelnie słoik i wstaw go do lodówki. Jeśli planujesz zrobić większe zapasy, pamiętaj o procesie pasteryzacji, który przedłuży trwałość produktu. Kiszona dynia z pewnością urozmaici twoje posiłki, włączając w to śniadania, obiady, podwieczorki i kolacje.

Jeśli nie kiszona dynia, to może dynia w occie?

Dynia w occie to przysmak, który przyrządza się w ekspresowym tempie. Przygotowanie zalewy zajmuje zaledwie kilka minut, co szczególnie cenią sobie osoby stroniące od spędzania długich godzin przy kuchennym blacie. Podobnie jak jej poprzedniczka, dynia w occie uatrakcyjnia smak wielu potraw, zwłaszcza sałatek i obiadów na bazie mięsa.

Aby wyczarować wyśmienitą przekąskę, warto postawić na dynię prowansalską. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w swoim przepisie wykorzystać dynię piżmową, olbrzymią czy Hokkaido. W pierwszej kolejności należy ją umyć i obrać, a następnie usunąć z niej pestki i pokroić w kostkę. Kolejnym krokiem jest ugotowanie jej we wrzątku, najlepiej na dużym palniku.

Gotując dynię, dopilnuj, aby ta się nie rozgotowała. Gdy przetrzymasz ją za długo na ogniu, warzywo będzie zbyt miękkie i w konsekwencji zacznie się rozpadać. Koniecznie wyławiaj je łyżką cedzakową lub przelej do sitka umieszczonego nad zlewem. Na końcu przełóż ugotowane kawałki do starannie umytych słoików.

Jak już wiadomo, przetwory z dyni w dużym stopniu zawdzięczają swój niepowtarzalny smak dodatkom. W tym przypadku pierwsze skrzypce gra zalewa octowa, którą przyrządzisz z takich składników, jak woda, cukier, ziele angielskie, ocet oraz goździki. Każdy z nich należy umieścić w garnku w odpowiednich proporcjach i całość doprowadzić do wrzenia.

Zobacz: Koktajl z gruszką i ananasem

Przetwory z dyni na zimę w wielu odsłonach

Wyżej wymienione przetwory z dyni świetnie nadają się na zimę. I nie tylko! Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się jedynie do tych kilku opcji - dynia to tak uniwersalne warzywo, że wyczarujesz z niej mnóstwo potraw na każdą okazję. Jeśli nie masz ochoty na dżem czy kiszonkę, możesz przyrządzić dyniowe purée, które wykorzystasz w zupach, sosach, a nawet deserach.

Przetwory z dyni na zimę to nie tylko te o stałej konsystencji. Co powiesz na dyniowy napój? Jeśli chcesz zaserwować swoim bliskim nietypowy specjał, postaw na kompot z dyni do słoików. Szukasz pomysłu na przekąskę, która dostarczy twojemu organizmowi witamin w chłodne zimowe dni? Najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie sałatki z dynią, cebulą i czerwoną papryką.

Przetwory z dyni na słodko? Nie tylko dżemy i musy!

Dżemy i musy to tylko dwa z licznych pomysłów na przetwory z dyni na słodko. Opcji jest o wiele więcej i każda z nich zachwyca swoim smakiem. Jeśli chcesz wzbogacić swoją spiżarnię o przetwory z dyni w innych odsłonach, koniecznie przyrządź powidła lub marmoladę.

Podobnie jak w przypadku dżemu i purée, możesz spożywać je ze świeżym pieczywem lub dodawać do racuchów, naleśników, ciast, gofrów, drożdżówek, rogalików, owsianki, a nawet do wytrawnych dań. Daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować!

 

1. Dynia marynowana

Dynia marynowana

Dynia marynowana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Dynia marynowana na słodko

Dynia marynowana na słodko

Dynia marynowana na słodko / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Dynia kiszona

Dynia kiszona

Dynia kiszona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Dżem z dyni i jabłek

Dżem z dyni i jabłek

Dżem z dyni i jabłek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Kisiel z dyni

Kisiel z dyni

Kisiel z dyni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Oryginalne, jesienne dekoracje z dyni »

Zupa krem z marchewki - przepis »

Dlaczego warto jeść ziemniaki i co z nich zrobić? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
Pieczywo Chlebek korzenny

Chlebek korzenny łatwy i pyszny w przygotowaniu. Taki chleb piekę od kilku la...

Odsłon: 167

15 min
6
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1585

30 min
17
Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 326

15 min
10

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8