Ewa_Gotuje

Nie jest ulubioną rybą Polaków, a to duży błąd. Dlaczego powinniśmy jeść węgorza?

Prawdziwy skarb znad Bałtyku - choć niektórzy nawiązują do wysokiej ceny ryby, inni zachwycają się w ten sposób właściwościami węgorza. Nie musisz próbować go w restauracji - świetnie nadaje się do przyrządzenia we własnej kuchni. Jak pozbyć się śluzu z węgorza? Czy trzeba ściągać z niego skórę? Oto instrukcja dla ciebie.

Jakie właściwości ma węgorz? Powinni go jeść sercowcy i osoby z wadami wzroku | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Węgorz to przysmak pomorskiej kuchni. Każdy, kto wybiera się nad Bałtyk, na pewno będzie miał okazję zobaczyć budki i restauracje serwujące wędzonego węgorza turystom. W tej formie jest najbardziej popularny i najchętniej jedzony przez Polaków. Jeśli masz jednak ochotę przygotować świeżą rybę w zaciszu domowej kuchni, podpowiemy, jak pozbyć się śluzu z węgorza i czy trzeba z niego zdjąć skórę. Odkryj jego właściwości i przepisy, które krok po kroku wyjaśnią ci, jak przyrządzić nadmorski rarytas.

Sprawdź także: Jak przyrządzać ryby, żeby nie traciły właściwości odżywczych i witamin? Tylko w taki sposób

Węgorz - dziwna ryba

Wiele osób twierdzi, że węgorz to dziwna ryba, głównie ze względu na nietypowy kształt i podobieństwo do węży. Węgorz europejski to ryba z rodziny węgorzowatych, występująca w większości akwenów wodnych. Można go znaleźć we wszystkich europejskich morzach, w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego oraz w rzekach i jeziorach Europy Środkowej i Zachodniej.

Aktywny jest nocą, żyje przy dnie akwenów wodnych, wybierając miejsca ciepłe, muliste, najlepiej obficie porośnięte. Samice są zazwyczaj większe od samców i osiągają nawet do dwóch metrów długości oraz do dziewięciu kilogramów wagi. Dlaczego węgorz to dziwna ryba dla większości Polaków? Ze względu na wężowaty kształt, w przekroju prawie całkiem okrągły.

Co ciekawe, ciemnoszarozielona skóra węgorza pokryta jest śluzem i drobnymi łuskami. Nie ma on płetw brzusznych, a grzbietowa jest połączona z ogonową. Warto pamiętać, że krew węgorza zawiera trującą dla ssaków ichtiotoksynę. Substancja działa podobnie do jadu węży, powodując skurcze mięśni, zmniejszenie krzepliwości krwi i porażenie pracy płuc lub serca.

Od 2007 roku węgorz europejski chroniony jest jako gatunek zagrożony wyginięciem, a od 2010 roku w Polsce obowiązują specjalne zasady jego połowu. Należy jeść rybę pochodzącą ze sprawdzonych źródeł, ponieważ często zanieczyszczona jest związkami rtęci, mogącym zaszkodzić układowi nerwowemu małych dzieci. Właśnie dlatego nie zaleca się podawania go najmłodszym oraz kobietom w ciąży i karmiącym (szkodliwa substancja przenika do łożyska lub wraz z mlekiem matki).

Węgorz- witaminy i wartości odżywcze

Trzeba przyznać, że węgorz to jedna z najbardziej kalorycznych ryb - w 100 gramach znajduje się aż 236 kcal i 15 g tłuszczów. Warto więc wiedzieć, że zawiera znaczną ilość cholesterolu. Jest jednak wspaniałym źródłem pełnowartościowego białka i dostarcza aminokwasy egzogenne, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.

Wśród wartości odżywczych węgorza można jeszcze wymienić dostarczanie zdrowych kwasów tłuszczowych, w tym omega-3 i omega-6. W jego składzie znajduje się też wiele witamin i minerałów, m.in. witamina A, D i te z grupy B oraz fosfor, potas czy magnez.

Jakie właściwości ma węgorz?

W węgorzu kryje się duża dawka pełnowartościowego białka, dlatego stanowi rewelacyjny zamiennik dla mięsa. Świetnie uzupełnia też niedobory witamin i minerałów. Witamina D wzmacnia odporność oraz układ mięśniowy i kostny człowieka, a także chroni zdrowie serca. Jest również wykorzystywana w leczeniu chorób skóry, depresji i układu krążenia.

Wśród wartości odżywczych węgorza znajduje się też witamina A - silny antyoksydant, który nie tylko opóźnia starzenie się organizmu, ale też chroni przed rakiem i rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych. Odpowiada za prawidłową pracę narządu wzroku i zdrową kondycję skóry.

Jakie właściwości ma węgorz? Kolejną z nich jest pozytywny wpływ na układ nerwowy. Witaminy z grupy B pomagają również w produkcji czerwonych krwinek w szpiku kostnym, poprawie pracy mózgu i zwiększeniu koncentracji.

Co zrobić ze świeżego węgorza?

Kupiłeś rybę ze sprawdzonego źródła, a właściwości węgorza zachęciły cię do jego wypróbowania? Pozostaje tylko pytanie, co zrobić ze świeżego węgorza? Przepisów jest naprawdę wiele, od tych najprostszych, po skomplikowane. Pamiętaj jednak, że nie wolno jeść surowego węgorza, ponieważ ma właściwości trujące.

Surową rybę możesz gotować na parze, upiec, usmażyć lub dusić w wywarze. Świetnie sprawdzi się zarówno jako samodzielne danie (np. z sosem śmietanowym czy cytryną i koperkiem), jak i jako dodatek do jajecznicy lub przystawka w galaretce z warzywami. 

Poniżej sprawdzone i inspirujące przepisy na węgorza, którymi podzielili się nasi użytkownicy:

1. Jajecznica z wędzonym węgorzem

 Jajecznica z wędzonym węgorzem Zobacz przepis

Kaszubska jajecznica / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka ziemniaczana z węgorzem

 Sałatka ziemniaczana z węgorzem Zobacz przepis

Sałatka ziemniaczana z węgorzem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Smażony węgorz z ananasem i grzybami

 Smażony węgorz z ananasem i grzybami Zobacz przepis

Smażony węgorz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Grzanki z porem i wędzonym węgorzem

 Grzanki z porem i wędzonym węgorzem Zobacz przepis

Grzanki z porem i wędzonym węgorzem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak pozbyć się śluzu z węgorza?

Pamiętaj, że krew węgorza jest toksyczna, dlatego musisz ją całkowicie usunąć. Jeśli kupujesz rybę wstępnie obrobioną, dokładnie sprawdź, czy nie ma na sobie resztek krwi. Oprócz tego musisz jeszcze wiedzieć, jak pozbyć się śluzu z węgorza. Najlepiej zrobić to naturalnie. Wystarczy, że obsypiesz węgorza solą lub umieścisz go w misie z solą. Po około dwóch godzinach na rybie nie powinno być już wilgotnej powierzchni. 

Czy trzeba ściągać skórę z węgorza?

Ciemnoszarozielona skóra ryby, pokryta śluzem i drobnymi łuskami, nie nadaje się do spożycia. Jest zbyt twarda i po prostu niesmaczna. Czy trzeba ściągać skórę z węgorza? Zdecydowanie tak, jeśli zależy ci na właściwych kulinarnych doświadczeniach. Jak to prawidłowo zrobić?

Skórę ryby przetnij nożykiem dookoła przy głowie (tak, żeby nie odciąć głowy). Następnie głowę przytrzymaj kuchenną ścierką lub nabij na hak. Skórę zdejmij szczypcami, ciągnąc ją w dół. Po zsunięciu kilku jej centymetrów możesz przytrzymać skórę szmatką i pociągnąć, zrywając do końca i odsłaniając mięso węgorza. 

Źródło: Smaker.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, zywienie.medonet.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 95

30 min
7
15 min
7
Ciasta Ciasto malinowa fantazja bez pieczenia

Proste, pyszne ciasto budyniowe bez pieczenia, z malinami i galaretką wiśniow...

Odsłon: 195

30 min
5
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133322

15 min
144

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3