Spis treści:
- Kuchnia belgijska – moules et frites i inne owoce morza
- Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej – przepisy
Królik duszony w piwie lub białym winie, ardeńska, gulasz wołowy, czy carbonade flamande to tylko kilka z wielu przysmaków, które królują w kuchni belgijskiej. Większość osób kojarzy ją głównie z goframi oraz frytkami, a tymczasem okazuje się, że ma nam ona znacznie więcej do zaoferowania, niż powszechnie się uważa. Jedno jest pewne – jest ona na tyle różnorodna, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Chciałbyś spróbować jej mniej lub bardziej popularnych specjałów? W niniejszym artykule znajdziesz kilka przepisów na ciekawe potrawy kuchni belgijskiej, które możesz przygotować samodzielnie w domu.
Sprawdź także: Przepisy na tani obiad. Zjesz smacznie, zdrowo i z pomysłem
Kuchnia belgijska – moules et frites i inne owoce morza
To właśnie one królują w jej potrawach. Ale nie tylko – równie dobrze można znaleźć w niej różne rodzaje ryb oraz mięs, w tym drób, wołowinę i baraninę. Charakteryzuje się ona dużą różnorodnością, gdyż niemal każdy jej region posiada swój własny specjał. Dla przykładu – Liège słynie z klopsików i pasztetów ardeńskich, Antwerpia z królika duszonego w piwie lub białym winie, natomiast Gandawa z waterzooi, czyli gęstej zupy z kurczaka lub ryb, warzyw oraz ziół. Będąc w Belgii, warto skosztować także słynnych gofrów, gulaszu wołowego, węgorza w zielonym sosie, ostryg oraz śledzi podawanych na wiele różnych sposobów.
Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej – przepisy
Chciałbyś spróbować przysmaków rodem z Belgii? Poniżej znajdziesz kilka przepisów na ciekawe potrawy kuchni belgijskiej, które możesz zrealizować samodzielnie w domu.
Waterzooi
Pierwszą propozycją belgijskiego specjału jest waterzooi, czyli zupa z kurczakiem lub rybą. Jeśli preferujesz tę z mięsem, zaopatrz się w pierś z kurczaka, ziemniaki, marchewkę, por, masło, gęstą śmietanę, świeży tymianek, natkę pietruszki, bulion z kurczaka, liście laurowe, jajko oraz pieprz i sól.
Rozpuść masło w rondelku i dodaj do niego posiekany por oraz pokrojoną w kostkę marchewkę i ziemniaki. Dopraw je solą oraz pieprzem i duś pod przykryciem przez pięć minut. Zwiąż tymianek, natkę pietruszki i liście laurowe w bukiecik i wrzuć je do rondelka. Wlej bulion i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem. Zmniejsz ogień i włóż kurczaka. Po 10 minutach wyjmij go z garnka i pokrój na kawałki. Połącz śmietanę z żółtkiem i kilkoma łyżkami zupy. Wlej miksturę do garnka i energicznie wymieszaj. Dodaj z powrotem kurczaka wraz z posiekaną natką pietruszki. Gotową zupę możesz podać ze świeżą bagietką.
Boulet à la liégeoise
Kolejnym przysmakiem, który zdecydowanie warto spróbować, jest boulet à la liégeoise, czyli klopsiki z Liège. Do ich przyrządzenia potrzebujesz mielonego mięsa wołowo-wieprzowego, mleka, białego pieczywa, natki pietruszki, jajka, mielonego ziela angielskiego, masła, mąki, suszonego majeranku oraz cebuli. Sos z kolei przygotujesz z cebuli, liścia laurowego, tymianku, mąki, majeranku, ciemnego piwa (najlepiej belgijskiego), masła oraz syropu z Liège.
Namocz pieczywo w letnim mleku. Połącz ze sobą wszystkie składniki na pulpety, poza masłem i mąką. Dopraw je solą oraz pieprzem i odstaw na bok na 15 minut, po czym uformuj z nich pulpety. Następnie obtocz je w mące i podsmaż na maśle. W kolejnym kroku zrób sos. W tym celu podsmaż cebulę. Dodaj do niej syrop z Liège, mąkę oraz piwo. Gdy sos się zagotuje, dopraw go solą, pieprzem i ziołami. Umieść w nim pulpety i gotuj je przez 30 minut bez przykrycia.
Stoofvlees
W zestawieniu pomysłów na ciekawe potrawy kuchni belgijskiej nie może zabraknąć stoofvlees, czyli gulaszu wołowego po flamandzku. Aby go wyczarować, na liście niezbędnych składników umieść mięso wołowe, czosnek, cebulę, liście laurowe, natkę pietruszki, goździk, ciemne piwo, kromkę razowego chleba, masło, ocet winny, ostrą musztardę, brązowy cukier oraz sól i pieprz.
Podziel mięso na kawałki. Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na maśle. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. Po dwóch minutach przełóż je do garnka wraz z podsmażonym wcześniej mięsem. Wlej na patelnię piwo, doprowadź je do wrzenia i przelej do garnka. Dodaj goździka, tymianek, liście laurowe, ocet winny oraz brązowy cukier. Duś całość pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Po ok. trzech godzinach umieść na wierzchu kromkę chleba posmarowaną musztardą i kontynuuj obróbkę termiczną przez 30 minut. Na koniec wszystko delikatnie wymieszaj i dopraw solą oraz pieprzem.
Duszony królik ze śliwkami
Masz ochotę na coś niebanalnego? W takim razie postaw na duszonego królika z suszonymi śliwkami. Poza mięsem i owocami w skład tego dania wchodzi cebula, jasne piwo, liście laurowe, tymianek, masło oraz sól i pieprz. Oprósz mięso solą i pieprzem, posyp mąką i podsmaż na maśle.
Umieść je w rondelku i dodaj do niego zeszkloną cebulę. Wlej piwo, dodaj zioła i duś całość pod przykryciem przez 40 minut. Po upływie tego czasu dorzuć śliwki i kontynuuj obróbkę termiczną przez 15 minut. Gotowy przysmak możesz podać z makaronem lub purée ziemniaczanym.
Węgorz w zielonym sosie
Kolejnym belgijskim specjałem, który warto przygotować w domu, jest węgorz w zielonym sosie. Poza rybą do jego przyrządzenia potrzebujesz białego wytrawnego wina, wywaru rybnego, szalotki, natki pietruszki, szpinaku, cząbru, szałwii, estragonu, tymianku, mięty, żółtka, cytryny oraz masła.
Podsmaż na maśle szalotkę i dodaj do niej rybę – duś ją pod przykryciem do momentu, aż zbieleje. Wlej wywar i wino – kontynuuj obróbkę termiczną przez 15 minut. Wyjmij rybę i zredukuj sos. Wrzuć posiekany szpinak, zioła, żółtko i dopraw całość solą oraz pieprzem. Po pięciu minutach dodaj węgorza i duś go pod przykryciem przez pięć minut. Przed podaniem skrop go sokiem z cytryny.
Broodpudding
Wśród pomysłów na ciekawe potrawy kuchni belgijskiej warto uwzględnić również broodpudding. Nie dość, że zachwyca on swoim smakiem, to jeszcze umożliwia wykorzystanie resztek z pieczywa, które często lądują w dużych ilościach w koszu na śmieci. Istnieje wiele różnych kombinacji tego przysmaku. Możesz wyczarować go np. z mleka, śmietany kremówki, jajek, rodzynek oraz cukru zwykłego i wanilinowego.
Podziel pieczywo na kawałki i umieść je w naczyniu do zapiekania. Połącz roztrzepane jajka z mlekiem, cukrem, rodzynkami i śmietaną. Gotową masą zalej pieczywo i piecz je przez 30 minut w temperaturze 160 stopni, najlepiej z funkcją termoobiegu.
Źródło: traveligo.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Surówka kopenhaska dobra na wszystko. Dostarczy witamin, pasuje do każdego obiadu »
Przepis na zapiekane naleśniki. Puszyste i kremowe jak najlepszy sernik »
Górują nad innymi orzechami. Dają uczucie sytości i chronią przed rozwojem miażdżycy »