Spis treści:
Warto wybierać dania, które smakują jeszcze lepiej na drugi dzień i dobrze znoszą przechowywanie, takie jak bigos, sycące leczo z dynią czy pożywny gulasz z ciecierzycą. Te potrawy nie tylko oszczędzą nam czasu, ale zapewnią pełnię smaku i wartości odżywczych przez kolejne dni.
Sprawdź także: Surówki do obiadu. TOP 7 surówek, które pasują do każdego dania
Obiad na dwa dni - co przygotować?
Niekiedy po prostu nie mamy czasu, by gotować nowe, ciekawe posiłki. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się obiad na dwa dni. Co przygotować, żeby wystarczyło na dłużej? W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka interesujących dań, których na pewno nie zdążycie zjeść w jeden dzień. Przygotowując większe porcje potraw, oszczędzamy czas na gotowaniu i sprzątaniu po każdym posiłku, co jest szczególnie przydatne w ciągu tygodnia, gdy brakuje wolnych chwil.
Wśród potraw, które idealnie sprawdzają się na dwa dni, znajdują się dania jednogarnkowe, takie jak gulasz z ciecierzycą, bigos czy leczo z dynią. Te dania charakteryzują się nie tylko sycącymi składnikami, ale i doskonałym smakiem, który często staje się bardziej intensywny po dłuższym przechowywaniu. Bigos, na przykład, zyskuje pełnię aromatów po kilkunastu godzinach, kiedy smaki kapusty, mięsa i przypraw łączą się w idealną całość. Leczo z dynią to zdrowe danie bogate w warzywa sezonowe, a dzięki dyni, papryce i pomidorom jest lekkie, sycące i pełne witamin. Gulasz z ciecierzycą natomiast dostarcza roślinnego białka i błonnika, co sprawia, że jest idealnym, pożywnym posiłkiem.
Planując posiłki na kilka dni, warto też pamiętać o wartości odżywczej przygotowywanych potraw. Dzięki wcześniejszemu przemyśleniu składników i ich proporcji możemy lepiej zbilansować dietę, dostarczając sobie niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo, planowanie jedzenia na dwa dni zmniejsza ilość marnowanego jedzenia, ponieważ jesteśmy bardziej świadomi tego, co i ile kupujemy. Gotując takie dania jak bigos, leczo z dynią i gulasz z ciecierzycą, inwestujemy czas i energię w zdrowe, pożywne posiłki, które będą nam służyć przez kilka dni, pozwalając na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i dając możliwość cieszenia się pysznymi smakami każdego dnia.
Obiad na dwa dni - propozycje dla zabieganych
Nic nie oszczędzi nam w trakcie dnia tyle czasu, co obiad na dwa dni. Propozycje dla zabieganych na najlepsze dania jednogarnkowe, które dla was przygotowaliśmy, na pewno nie zawiodą. Zarówno miłośnicy mięsa, jak i weganie, znajdą dla siebie pełnowartościowe posiłki, które dostarczą energii na cały dzień.
Leczo z dynią
Nagrzejcie dużą patelnię lub szeroki garnek i wlejcie łyżkę oleju. Pokrójcie cebulę w kostkę i zeszklijcie ją na rozgrzanym oleju. Następnie obierzcie kiełbasę ze skórki, pokrójcie w kostkę i dodajcie do cebuli. Smażcie przez 3–4 minuty, regularnie mieszając, aż kiełbasa się zarumieni.
Pokrójcie cukinię w kostkę i wrzućcie na patelnię. Po chwili dodajcie również pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę. Smażcie całość, mieszając co jakiś czas, przez kolejne 3–4 minuty. Teraz obierzcie dynię, pokrójcie w kosteczkę i dorzućcie do reszty składników na patelni. Podsmażajcie jeszcze przez minutę.
Przeciśnijcie przez praskę ząbek czosnku i dodajcie do garnka wraz z przyprawami: po łyżeczce słodkiej papryki i oregano oraz po pół łyżeczki kminu rzymskiego i wędzonej lub ostrej papryki. Doprawcie solą i świeżo zmielonym pieprzem, a następnie dobrze wymieszajcie wszystkie składniki. Jeśli chcecie, dodajcie teraz 4 łyżki białego wina i gotujcie przez chwilę, aż odparuje. Następnie wlejcie pół szklanki bulionu, wymieszajcie i zagotujcie. Gotujcie przez około 1–2 minuty.
Dodajcie pomidory z puszki (wcześniej posiekane) i ponownie wymieszajcie. Doprowadźcie do wrzenia, przykryjcie pokrywką i gotujcie całość przez około 10 minut, aż warzywa będą miękkie. Pod koniec gotowania dodajcie posiekaną natkę pietruszki lub bazylię i jeszcze raz wymieszajcie.
Gulasz z ciecierzycą
Rozgrzejcie w szerokim, dużym garnku łyżkę oliwy. Dodajcie pokrojoną w kostkę cebulę oraz obraną i pokrojoną marchewkę - najpierw przetnijcie ją wzdłuż na cztery części, a potem na plasterki. Smażcie przez około 3-4 minuty, co chwilę mieszając. Następnie dodajcie łyżkę masła (może być zwykłe lub roślinne) i smażcie jeszcze przez minutę. Dodajcie trzy starte ząbki czosnku oraz 300 gramów umytych i pokrojonych pieczarek. Smażcie, mieszając co chwilę, przez kolejne 3 minuty.
Dodajcie pokrojoną w kosteczkę czerwoną paprykę i smażcie całość przez około 2 minuty. W międzyczasie możecie dodać drobno posiekaną papryczkę chili (bez pestek). Doprawcie wszystko solą, pieprzem, łyżeczką mielonej papryki oraz łyżeczką oregano. Dodajcie około 500 gramów ugotowanej ciecierzycy (jeśli używacie gotowej z puszki lub słoika, dodajcie ją razem z zalewą), wymieszajcie i zagotujcie. Następnie dodajcie łyżkę koncentratu pomidorowego i ponownie dokładnie wymieszajcie. Dodajcie puszkę siekanych, obranych pomidorów, wymieszajcie i doprowadźcie do wrzenia. Spróbujcie, czy nie trzeba doprawić solą i pieprzem. Gotujcie całość pod uchyloną pokrywką przez około 10 minut. Przed podaniem posypcie danie łyżką posiekanej natki pietruszki.
Bigos
Zacznijcie od połamania 40 g suszonych grzybów i zalania ich szklanką ciepłej wody. Następnie odstawcie je, żeby nasiąkły wodą. Przygotujcie duży garnek z grubym dnem oraz dużą patelnię. Pokrójcie 200 g boczku w kosteczkę oraz 500 g łopatki wieprzowej i 500 g łopatki lub karczku wołowego na nieduże kawałki. Rozgrzejcie patelnię, wlejcie na nią łyżkę oleju i wrzućcie boczek. Smażcie go przez około 5 minut, często mieszając, a następnie przełóżcie do garnka.
Na patelnię dodajcie kolejną łyżkę oleju i obsmażcie przygotowane mięso partiami, po czym przełóżcie je do garnka z boczkiem. Postawcie garnek z obsmażonym mięsem na ogniu, wlejcie litr gorącego bulionu wołowego i zagotujcie. Gotujcie pod przykryciem przez około 45 minut.
W międzyczasie drobno poszatkujcie kilogram świeżej białej kapusty, pomijając głąb i dodajcie ją do garnka z mięsem. Wymieszajcie wszystko, przykryjcie i gotujcie przez około 30 minut. Do garnka z bigosem wrzućcie namoczone grzyby razem z wodą z moczenia, 500 g odciśniętej kapusty kiszonej, 100 g posiekanych suszonych śliwek oraz przyprawy: 3 liście laurowe, kilka kulek ziela angielskiego i jałowca, 1/2 łyżeczki kminku oraz szczyptę ostrej papryki lub płatków chili. Wymieszajcie dokładnie i gotujcie przez kolejne 30 minut.
W międzyczasie posiekajcie 2 cebule w kostkę i zeszklijcie je na patelni na łyżce oleju, a następnie przełóżcie do garnka z bigosem. Kiełbasę (ok. 250 g dobrej jakości, np. wiejskiej) obierzcie, pokrójcie w kostkę lub plasterki, podsmażcie na patelni i dodajcie do bigosu. Na koniec dodajcie do bigosu łyżkę koncentratu pomidorowego i dokładnie wymieszajcie. Przykryjcie garnek i gotujcie przez około godzinę, od czasu do czasu mieszając, aby bigos nie przywierał do dna. Na koniec doprawcie pieprzem oraz solą, jeśli to konieczne.
Obiad przygotowany na dwa dni to komfort, oszczędność i sposób na pełnowartościowy posiłek nawet przy napiętym harmonogramie. Dzięki potrawom, które zyskują na smaku z czasem, takim jak bigos, leczo z dynią czy gulasz z ciecierzycą, możemy cieszyć się zdrowym i pysznym jedzeniem bez konieczności codziennego gotowania. Jeśli macie zapełnione grafiki lub po prostu lubicie oszczędzać czas, te przepisy są dla was.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Surówka kopenhaska dobra na wszystko. Dostarczy witamin, pasuje do każdego obiadu »
Przepis na zapiekane naleśniki. Puszyste i kremowe jak najlepszy sernik »
Górują nad innymi orzechami. Dają uczucie sytości i chronią przed rozwojem miażdżycy »