Ewa_Gotuje

Oliwa szałwiowa – co to jest i z czym to się je?

Oliwa szałwiowa to produkt, który nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością, a szkoda, bo posiada mnóstwo cennych właściwości. Cierpisz na bezsenność lub szukasz niebanalnego dodatku do swoich potraw? Na ratunek przybywa ci oliwa szałwiowa. Co to jest i z czym to się je?

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Oliwa szałwiowa to niezwykle aromatyczna przyprawa, na którą można najczęściej natknąć się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jej ogromnym atutem jest nie tylko atrakcyjny zapach i smak, ale również szereg cennych właściwości, które zawdzięcza swojemu głównemu składnikowi, czyli szałwii.

Nie od dziś wiadomo, że roślina ta zajmuje ważne miejsce w branży kosmetycznej, medycznej i ziołolecznictwie. Jak dokładnie powstaje oliwa szałwiowa? Co to jest i jakie ma zastosowanie w kuchni? Poznaj najciekawsze informacje na temat tego wyjątkowego specyfiku!  

Szałwia i jej cudowne właściwości  

Trudno jest znaleźć drugi tak uniwersalny i prozdrowotny produkt jak oliwa szałwiowa. Na bezsenność, piękną skórę oraz jako dodatek do potraw – możliwości jej wykorzystania jest naprawdę wiele! Swoje cudowne właściwości zawdzięcza m.in. zawartości szałwii, która uznawana jest za jedną z najważniejszych roślin w medycynie naturalnej.  

Szałwia to roślina o działaniu bakteriobójczym, dlatego tak często występuje w składzie leków, zwłaszcza tych na ból gardła. Ponadto uważana jest za prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, witaminy A i E oraz wapnia, potasu, magnezu, żelaza i cynku. Warto wspomnieć również o flawonoidach, które wykazują silne działanie przeciwzapalne.  

Liście i pozostałe części szałwii są bardzo cenione w kosmetyce. Produkty z ich zawartością niwelują trądzik, odżywiają włosy, pielęgnują skórę, a nawet wspomagają łagodzenie objawów grzybicy i łuszczycy. Roślina ta zajmuje również ważne miejsce w gastronomii, o czym świadczy m.in. oliwa szałwiowa. Zastosowanie w kuchni to nie koniec jej wyjątkowych funkcji. Czego jeszcze można się po niej spodziewać?  

Sprawdź także: Jak zrobić kotlety drobiowe z szałwią?

Wszechstronne działanie oliwy z oliwek 

Jednym z kluczowych składników oliwy szałwiowej jest oliwa z oliwek. Nie bez powodu nazywana jest ona cudownym tłuszczem – produkt ten wykazuje tak wiele prozdrowotnych właściwości, że trudno wymienić je wszystkie. Z czego dokładnie słynie i jak działa na organizm?  

Oliwa z oliwek to tłuszcz ceniony zarówno przez dietetyków i lekarzy, jak i specjalistów medycyny naturalnej. Fakt ten nie powinien nikogo dziwić – zawarte w niej substancje odżywcze usprawniają liczne procesy zachodzące w organizmie i wspomagają leczenie niektórych schorzeń.  

Jakie witaminy i minerały kryją się w oliwie z oliwek? Wśród tych najważniejszych wymienić można witaminę D, K i A oraz witaminę E, która hamuje namnażanie się wolnych rodników. Nie brakuje w niej również jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz tak wyjątkowych związków, jak kwas oleinowy czy skwalen, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.  

Jeśli chodzi o oliwę szałwiową, przepis uwzględnia przede wszystkim użycie oliwy z oliwek extra virgin. To właśnie ona zawiera oleaceinę, która zmniejsza ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego – zapobiega rozpadowi blaszki miażdżycowej i tym samym chroni przed udarem mózgu i zawałem serca.  

Zobacz: Kremowy kurczak z brązowym ryżem

Oliwa szałwiowa na bezsenność  

Bezsenność to problem, który dotyczy wielu osób. Najczęściej wynika ona ze stresu, nadmiaru obowiązków, wewnętrznego napięcia oraz silnych emocji. Ty również należysz do tej grupy? Zanim sięgniesz po apteczne specyfiki, spróbuj naturalnych sposobów, zwłaszcza tych bazujących na szałwii.  

Oliwa szałwiowa na bezsenność? Dlaczego nie! Mówi się, że produkt ten nie tylko pomaga szybciej zasnąć, ale również zapewnia spokojniejszą noc, bez częstych pobudek i natłoku myśli. Sięgnij po nią niedługo przed położeniem się do łóżka, a twój organizm zacznie się stopniowo wyciszać.  

Oliwa szałwiowa – zastosowanie w kuchni  

Oliwa szałwiowa nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo ma naprawdę dużo do zaoferowania. Z pewnością można uznać ją za nietypową przyprawę, która podkreśla smak potraw i nadaje im wyjątkowego charakteru.  

W jakich posiłkach najlepiej sprawdza się oliwa szałwiowa? Należą do nich sałatki oraz dania z dodatkiem ryżu, ziemniaków i makaronu. Ponadto świetnie nadaje się do pieczonych mięs oraz pasztetów, zwłaszcza tych na bazie wątróbki.  

Oliwa szałwiowa – przepis  

W jaki sposób powstaje oliwa szałwiowa? Przepis jest banalnie prosty, więc poradzą sobie z nim nawet najmniej doświadczeni kucharze. Jej podstawowa wersja składa się z zaledwie dwóch składników, tj. szałwii oraz oliwy z oliwek.  

Realizację przepisu rozpocznij od rozłożenia szałwii na gęstym sitku. Wlej wodę do garnka i zagotuj, a następnie przetrzymaj sitko nad gorącą parą do momentu, aż poczujesz specyficzny zapach ziela. Przełóż roślinę do słoika i zalej ją oliwą z oliwek. W razie potrzeby możesz dodać kilka ziarenek pieprzu.  

Wstaw słoik na kilka godzin do gorącej wody. Po wyjęciu odstaw go na bok i zaczekaj, aż jego zawartość wystygnie. Po przestudzeniu przelej olej przez sitko do butelki – najlepiej takiej z ciemnego szkła. Gotowy produkt przechowuj w chłodnym miejscu.  

Co zamiast oliwy szałwiowej? Przepis na odprężającą herbatę  

Nie jesteś fanem oliwy w żadnej postaci? A może zostało ci nieco szałwii po przyrządzeniu oliwy szałwiowej? Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj jej do kosza! Możesz wykorzystać ją na wiele różnych sposobów i cieszyć się jej dobrodziejstwem pod rozmaitymi postaciami.  

Warto podkreślić, że skutecznym remedium na problemy ze snem jest nie tylko oliwa szałwiowa. Na bezsenność stosuje się również herbatki i napary z dodatkiem szałwii, które są nie tylko smaczne, ale i niezwykle proste w przygotowaniu.  

Do wyczarowania herbatki w tej formie potrzebujesz dwóch składników: szałwii oraz wody. Wrzuć liście do szklanki i zalej je wrzącą wodą. Przykryj naczynie talerzykiem i odstaw na 15 minut, aby napój nabrał odpowiedniego smaku i aromatu. Gdy nieco ostygnie, możesz go wypić lub przepłukać nim jamę ustną w celu zniwelowania stanów zapalnych.  

Szałwia i jej różne oblicza – odkryj najciekawsze receptury!  

W jaki sposób powstaje oliwa szałwiowa? Co to jest i jakie ma zastosowanie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym serwisie. Czeka tutaj na ciebie nie tylko solidna dawka ciekawostek ze świata kulinariów, ale również mnóstwo inspirujących przepisów – także tych z zastosowaniem szałwii. Planujesz przyrządzić danie z dodatkiem tej rośliny? Purée z cukinii, domowa szynka czy wyśmienite brownie to tylko kilka z wielu opcji, jakie masz do dyspozycji!  

1. Puree z cukinii z szałwią

 Puree z cukinii z szałwią Zobacz przepis

Do jakiej potrawy dodać szałwię? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowa szynka z szałwią

 Domowa szynka z szałwią Zobacz przepis

Jak zrobić domową szynkę z szałwią? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Brownie z truskawkami, borówkami i liśćmi szałwii

 Brownie z truskawkami, borówkami i liśćmi szałwii Zobacz przepis

Jak zrobić brownie z szałwią? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Filet z ryby z szałwią

 Filet z ryby z szałwią Zobacz przepis

Jak zrobić rybę z szałwią? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Przekąska z bazylią i szałwią hiszpańską

 Przekąska z bazylią i szałwią hiszpańską Zobacz przepis

Przekąska z szałwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Canneloni: Czy trzeba gotować przed pieczeniem? Z czym podawać? »

Ostrożnie z kofeiną. Objawy przedawkowania »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 100

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 925

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1