Spis treści:
Do deserów, które niegdyś bardzo często serwowano przedszkolakom oraz uczniom na stołówkach należały wszelkiego rodzaju mleczne kaszki, kleiki i budynie. Niestety wiele dzieci, zamiast pałaszować je ze smakiem, krzywiło się na samą myśl. Podczas gdy odpowiednio przyrządzona kasza lub kleik ryżowy mogą być nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Sprawdź, jak je gotować oraz jakie dodatki najlepiej smakują do tych dziecięcych deserów.
Sprawdź także: Jedni kochają ten warzywny duet. Inni uważają go za stołówkową zmorę
Najgorsze desery dzieciństwa
Dlaczego tak bardzo nie lubiliśmy kaszki manny? Dzieci narzekały przede wszystkim na jej konsystencję. Nieodpowiednio przygotowana kaszka stawała się twardą bryłą lub, co gorsza, powstawały w niej trudne do przełknięcia grudki, które stawały w gardle. To samo tyczyło się budyniu lub kleiku ryżowego. Dodatkowo do zajadania tych deserów nie zachęcał także smak, który często był mdły i nijaki.
Kolejnym problemem była przypalona kasza manna, nie tylko źle smakowała, stawała się gorzkawa, odstraszał również brązowawy kolor. Nasze redakcyjne koleżanki wspominają, że również kolorystyka kaszy manny z malinowym sokiem budziła w nich grozę. Wodnisty syrop, który rozlał się po kaszce, rozwarstwiał się, wpływał pod kaszkową bryłę, przez co wyglądał nie tylko nieestetycznie, ale i odbierał dzieciakom apetyt.
Jakie właściwości ma kasza manna?
Warto jednak mieć na uwadze, że kasza manna może być elementem zdrowej diety. Przede wszystkim jest lekkostrawna, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób, które mają problemy żołądkowe, takie jak: choroba wrzodowa, stany zapalne przewodu pokarmowego, czy dolegliwości trawienne. Kaszka polecana jest także rekonwalescentom po przebytych operacjach.
Co ciekawe, kasza manna może być dobrym pomysłem na posiłek na diecie odchudzającej, w porcji (ok. 50 g) jest jedynie 180 kcal. Wystarczy dodać do niej źródło białka, np. jogurt, a także owoce i orzechy i pyszny posiłek gotowy. W kaszy mannie obecne są także składniki mineralne, takie jak: miedź, fosfor i żelazo.
Jak zrobić dobrą kaszę mannę?
Obecnie kasza manna to podstawa wielu dietetycznych przepisów. W internecie możemy znaleźć mnóstwo zdrowych propozycji kaszkowych deserów, idealnych na śniadanie, drugie śniadanie lub deser. Podczas gotowania kaszy manny, kleiku lub budyniu ważne jest, aby cały czas mieszać danie. W razie potrzeby dolewając wody lub mleka, wówczas uzyskamy kremową konsystencję bez nieapetycznych grudek. Do mieszania warto używać trzepaczki.
Jak zrobić kaszę mannę? Do garnka wlej pół litra mleka lub napoju roślinnego, możesz także użyć wody, ograniczysz wówczas spożycie kalorii. Wsyp 40-50 g kaszy manny, dodaj łyżeczkę cukru lub słodzika (erytrytol, ksylitol) oraz szczyptę soli. Mieszaj kaszkę cały czas, aż zgęstnieje i zaczną pojawiać się bąbelki. Przełóż kaszkę do miseczki. Podawaj z dobrej jakości syropem malinowym, najlepiej tym domowy, lub mieszanką cukru i cynamonu.
Kasza manna może stanowić nie tylko deser, ale i pełnowartościowy posiłek. Dodaj ulubione owoce, np. truskawki, banany, maliny, jagody, czy borówki. Świetnie smakować będzie także z podprażonymi jabłkami z dodatkiem cynamonu. Warto uzupełnić danie o dodatek białka, świetnie sprawdzi się jogurt typu skyr lub kvarg. Świetnie pasować będą tu także orzechy, migdały lub masło orzechowe.
Sprawdź, jakie domowe desery przygotowali nasi użytkownicy.
1. Kasza manna z malinami
Zobacz przepisKasza manna z malinami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kasza manna z owocami
Zobacz przepisKasza manna z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Kasza manna z truskawkami
Zobacz przepisKasza manna z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Kokosowa kasza manna
Zobacz przepisKokosowa kasza manna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Domowy budyń czekoladowy
Zobacz przepisDomowy budyń czekoladowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Domowy budyń kokosowy
Zobacz przepisDomowy budyń kokosowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Domowy budyń w pucharkach z dodatkami
Zobacz przepisDomowy budyń w pucharkach z dodatkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »