Dania jednogarnkowe

Czy wy też w dzieciństwie woleliście zajadać się kruszonką, zamiast ciastem? Nie jesteście jedyni. Idealnie zrobiona kruszonka może być lepsza od samego deseru. Z całą pewnością jest także jego doskonałym dopełnieniem. Jak ją jednak zrobić? Oto jest pytanie!

Fot. 123RF/Picsel

Kruszonka to tajemny składnik wielu ciast, który ze zwykłej drożdżówki potrafi zrobić prawdziwe dzieło sztuki. Każda kucharka i każdy cukiernik mają swój przepis na kruszonkę z wyważonymi składnikami. Czy zrobienie kruszonki jest trudne? Nie, ale trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać.

Kruszonka - w jakich ciastach się przyda?

Kruszonka to element wielu ciast. Przede wszystkim jednak jest obecna w wypiekach drożdżowych oraz tartach. Tu jednak warto zaznaczyć, że kruszonka kruszonce nierówna, a jedna nie będzie pasowała do każdego ciasta. Dla przykładu - na jabłeczniku zrobionym z ciasta kruchego najlepiej sprawdzi się kruszonka na bazie masła oraz mąki i cukru. W innych przypadkach kruszonkę można zrobić na bazie na przykład płatków owsianych. Przejdźmy w takim razie do dzieła.

Kruszonka - proporcje

Czym charakteryzuje się idealna kruszonka? Proporcje są w niej zawsze takie same, idealnie dobrane. Na szczęście są naprawdę bardzo proste do zapamiętania. Proporcje idealnej kruszonki to 100 gramów masła, 100 gramów cukru oraz 200 gramów mąki pszennej. Pamiętajcie jednak, że masło musi tutaj być dobrej jakości produktem. Nie zastępujcie jej niskotłuszczową kostką czy też niskiej jakości margaryną. Jeśli jesteście na diecie wegańskiej i nie jecie masła ani innych produktów odzwierzęcych, masło możecie zastąpić olejem. Powinien to być olej dobrej jakości, z pierwszego tłoczenia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak zrobić kruszonkę?

Robienie kruszonki jest bajecznie proste. Jeśli macie dobre składniki, wystarczy tylko, że je ze sobą połączycie. Jednak po kolei. Najpierw zajmijcie się masłem, do którego dorzućcie cukier - najlepiej cukier puder bądź drobny cukier - a później dosypujcie powoli mąkę. Ugniatajcie ciasto jedną ręką tak, jakbyście od razu chcieli je rozdrobnić.

Kruszonka ma mieć postać grudek, które są drobne, ale jednak zwarte. Jeśli początkowo trudno jest wam wyrabiać kruszonkę, możecie pozostawić ciasto w lodówce na około piętnaście minut. Schłodzoną masę łatwiej rozdrobnić. Taka kruszonka idealnie sprawdzi się na dużej blaszce ciasta, na przykład na drożdżówce. A skoro o tym mowa... wiecie już, jak zrobić kruszonkę. Teraz czas przejść do przygotowywania ciast.

Ciasto drożdżowe pod kruszonką

Ciasto drożdżowe pod kruszonką jest bardzo proste do przygotowania. Wystarczy tylko kilka składników. Zacznijcie od przygotowania rozczynu, który jest konieczny do upieczenia ciasta drożdżowego. Wlejcie pół szklanki mleka, do którego dodacie łyżeczkę cukru i 30 gramów drożdży. Mleko powinno być lekko ciepłe, może być w temperaturze pokojowej. Po 15 minutach rozczyn zwiększy swoją objętość. Teraz czas na całą resztę.

Do miski wsypcie pół kilograma mąki pszennej, 200 gramów cukru, kostkę masła oraz dwa jajka. Wlejcie także rozczyn oraz kolejne pół szklanki mleka. Zacznijcie wyrabiać ciasto energicznie, by jak najbardziej je napowietrzyć. Jeśli nadal trudno się je wyrabia, możecie dolać odrobiny mleka. Ugniatajcie je do czasu, aż zacznie gładko odchodzić od ręki. Teraz musicie zostawić je pod przykryciem przez godzinę.

Gdy będzie już wyrośnięte, wystarczy przełożyć je na blaszkę, a następnie posypać przygotowaną wcześniej kruszonką - zrobioną według powyższego przepisu. Ciasto drożdżowe pod kruszonką pieczcie przez 45 minut w temperaturze 180 stopni.

Szarlotka pod kruszonką

Szarlotka pod kruszonką to pyszne ciasto, które robi się bardzo szybko. Niektórzy jednak uciekają od niego, gdyż wymaga zrobienia kruchego ciasta. Nie ma się jednak czego bać - kruche ciasto można pokonać. Przygotujcie pół kilograma mąki pszennej, jedno jajko, kostkę masła i 100 gramów cukru drobnoziarnistego oraz szczyptę soli. Do miski wsypcie mąkę, dodajcie cukier i sól oraz jajko. Następnie wrzućcie tam także wyciągnięte z lodówki masło.

Teraz czas na ugniatanie. Róbcie to zdecydowanie, energicznymi ruchami, by jak najszybciej połączyć składniki. Ciasto powinno być sprężyste. Uformujcie z niego kulę i zawińcie w folię spożywczą. Włóżcie je na godzinę do lodówki. W tym czasie przygotujcie jabłka. Szarlotka pod kruszonką może być zrobiona ze świeżych jabłek, ale także z musu czy dżemu jabłkowego. Cokolwiek macie pod ręką. Świeże jabłka (kilogram) musicie obrać, a następnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Zasypcie je cukrem (dwie łyżki) oraz cynamonem (łyżka) i zostawcie, by odstały.

Kiedy ciasto kruche będzie gotowe, rozetnijcie je na dwie części. Jedną potnijcie na paski i zacznijcie układać na blaszce z papierem do pieczenia tak, by utworzyła jednolity spód. Na niego wysypcie przygotowane wcześniej jabłka. Teraz czas na kruszonkę. Możecie oczywiście przygotować ją tak, jak przy drożdżówce. Istnieje jednak inny, łatwiejszy sposób.

Wykorzystajcie do tego drugą część kruchego ciasta. Wystarczy zetrzeć je na tarce z dużymi oczkami i posypać nimi jabłka. Tak przygotowane ciasto pieczcie przez 50 minut w 180 stopniach.

Zobacz: Jogurtowe ciasto z brzoskwiniami pod kruszonką

Jabłka pod kruszonką

Jabłka pod kruszonką to deser, który swobodnie może zastąpić każde ciasto. Jest pyszny, lekko kwaskowaty i bardzo esencjonalny. Robi się go niezwykle prosto, dlatego coraz więcej osób stawia właśnie na taką słodycz. Jak go przyrządzić? Kruszonkę przygotujemy trochę inaczej niż tę wykorzystaną do ciasta. Zamiast mąki skorzystajcie z płatków owsianych, które możecie rozgnieść z zimnym masłem oraz 50 gramami cukru. Mniejsza ilość cukru pozwoli wydobyć naturalną kwasowość owoców.

Jeśli chcecie, płatki możecie odrobinę rozdrobnić w blenderze, tworząc z nich mąkę. W takiej sytuacji nie musicie dodawać do kruszonki mąki pszennej. Jeśli zostawiacie całe płatki, dodajcie do nich 150 gramów płatków i 50 gramów mąki pszennej. Ugniećcie wszystkie składniki w misce i zajmijcie się przygotowaniem owoców.

Obierzcie kilogram jabłek i pokrójcie je w większą kostkę. Wrzućcie je do naczynia żaroodpornego i skropcie sokiem z jednej cytryny. Do jabłek doskonale pasują także owoce leśne - jagody, jeżyny, czarna i czerwona porzeczka. Jeśli chcecie trochę urozmaicić swój deser, także wrzućcie je do naczynia żaroodpornego.

Posypcie całość łyżką cynamonu i zasypcie przygotowaną wcześniej kruszonką. Niektórzy decydują się na uprzednie smażenie jabłek na patelni, jednak nie jest to konieczne. Pod kruszonką zrobią się bardziej miękkie, ale nadal al dente. Pieczcie je przez 50 minut w temperaturze 180 stopni.

Jak zrobić kruszonkę, żeby nie była twarda?

Jeśli pomimo przepisu nadal zastanawiacie się, jak zrobić kruszonkę, żeby nie była twarda, pewnie coś w procesie pieczenia nie wyszło tak, jak powinno. Kruszonka zwykle jest zbyt twarda, gdy ma w sobie zbyt dużo mąki i za mało tłuszczu. Jeśli tak się stało, wystarczy odjąć odrobinę mąki z podanego przepisu. Możecie dodać także łyżkę mleka, które rozluźni konsystencję kruszonki.

Perfekcyjna kruszonka jest już tylko krok od was. Koniecznie zabierzcie się za pieczenie ciast, by wypróbować ten przepis i sprawdzić, czy deser jest tak dobry, jak w dzieciństwie.

 

1. Crumble

Crumble z jabłkami

Crumble z jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Owsiane crumble marchew-jabłko

Owsiane crumble

Owsiane crumble / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Kruszonka lasowiacka

Kruszonka lasowiacka

Kruszonka lasowiacka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Kruszonka z owocami

Kruszonka z owocami

Kruszonka z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Ciasto drożdżowe z kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką

Ciasto drożdżowe z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Ekspresowa kruszonka

Ekspresowa kruszonka

Ekspresowa kruszonka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Okiem eksperta: Jesienne zapachy »

Jak zrobić idealne ciasto na pyzy ziemniaczane? »

Co zrobić, by panierka była idealna? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Leszcz smażony na patelni

Dzisiaj leszcz którego dostałam w prezencie. Jak się dostało to trzeba było p...

Odsłon: 51

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0