Dania jednogarnkowe

Zatar to bliskowschodnia mieszanka przypraw, stosowana jeszcze w starożytnym Egipcie. Nie tylko pięknie pachnie, ale też cechuje się leczniczymi właściwościami. Odkryj, do czego stosować zatar i jak zrobić go w domu.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co to jest zatar?

Zatar to mieszanka przypraw, która zazwyczaj zawiera kilka rodzajów ziół (m.in. oregano, cząber i tymianek), prażone nasiona sezamu, suszony sumak i sól. Najczęściej stosowana jest na Bliskim Wschodzie, w regionie Morza Śródziemnego. Istnieją dowody na to, że zatar był znany i używany w starożytnym Egipcie - szczątki tymianku znaleziono nawet w grobie Tutanchamona. W II wieku n.e. pojawiają się natomiast pierwsze wzmianki o używaniu mieszanki ziół do gotowania.

Jaka jest historia zataru? W języku arabskim słowo „za'atar" odnosi się bezpośrednio do nazwy przyprawy, która w Europie nazywana jest hizopem. Z kolei ta nazwa to biblijne określenie na leczniczą roślinę, której właściwości oczyszczające organizm opisano już w Starym Testamencie. 

Wielu średniowiecznych uczonych zastanawiało się później, o jaki gatunek może chodzić. Według biblijnych przypowieści roślina, oprócz prozdrowotnych właściwości, miała też intensywny zapach. Badacze najczęściej wskazywali więc na oregano lub tymianek, które wchodzą w skład mieszanki.

Jak smakuje zatar? Ma charakterystyczny, lekko kwaskowy posmak, który zawdzięcza sumakowi. Ten przygotowany jest z suszonych i mielonych owoców, pochodzących z niepozornego śródziemnomorskiego krzewu.

Sprawdź także: Szybkie przekąski na imprezę. Goście będą zachwyceni!

Zatar - właściwości lecznicze

Zatar nazywany jest leczniczą mieszanką ziołową. Wzmacnia odporność organizmu, jednocześnie pomagając mu w zwalczaniu wirusów oraz bakterii. Jego spożywanie poleca się szczególnie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej, zatar wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne i antynowotworowe

Kto powinien stosować zatar? Wszyscy chcący uregulować pracę układu pokarmowego. Mieszanka działa na niego korzystnie, poprawiając jego funkcjonowanie i przyspieszając trawienie. Ponadto skutecznie reguluje też poziom cholesterolu. Zatar to cenne źródło przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się, pozytywnie wpływają na koncentrację i działają przeciwalergicznie.

Dzięki regularnemu korzystaniu z bliskowschodniej przyprawy dostarczysz organizmowi m.in. wapń, żelazo, magnez, mangan i miedź, które oczywiście zawarte są w poszczególnych ziołach. 

Jak zrobić zatar w domu?

Choć w sklepie znajdziesz gotową mieszankę przypraw, to możesz też stworzyć ją samodzielnie. Jak zrobić zatar w domu? Przygotuj moździerz oraz ziarna sezamu, suszony tymianek (lub oregano), sumak i sól. 

Na suchą patelnię wsyp sezam i suszony tymianek i podpraż przez chwilę. Tak przygotowane przełóż do moździerza i rozetrzyj na drobne kawałeczki. Dodaj jeszcze suszony sumak i grubą sól morską, a następnie krótko rozdrabniaj. Pamiętaj jednak, aby nie używać zbyt dużo siły - mieszanka przypraw nie ma stać się proszkiem. Zioła przechowuj w słoiku lub szczelnym pojemniku. 

Wypróbuj również przepis naszego użytkownika na zatar:

Zatar

 Zatar Zobacz przepis

Jak zrobić zatar? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Do czego stosuje się zatar?

Zatar świetnie sprawdzi się do przyprawiania mięs i ryb. Dzięki kwaskowatemu aromatowi może zastąpić marynaty z dodatkiem soku z cytryny. Mieszanka nadaje się też do wzbogacania smaku warzyw - dodaj ją do pieczonych ziemniaków, kalafiora, marchwi czy wieloskładnikowej sałatki.

Możesz też zastosować zatar do różnych smarowideł (np. pasty twarożkowej, labnehu czy hummusu) albo dodać do pieczywa. Często również wsypuje się go do oliwy lub oleju i macza w takiej miksturze chlebek naan lub pitę. 

Odkryj sprawdzone przepisy na dania z zatarem, które wypróbowali nasi użytkownicy:

1. Sałatka z indykiem w zatarze

 Sałatka z indykiem w zatarze Zobacz przepis

Sałatka z indykiem w zatarze / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Śledzie z zatarem

 Śledzie z zatarem Zobacz przepis

Śledzie po arabsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pieczone ziemniaki z zatarem

 Pieczone ziemniaki z zatarem Zobacz przepis

Pieczone ziemniaki z zatarem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Zapiekanka ziemniaczana z zatarem

 Zapiekanka ziemniaczana z zatarem Zobacz przepis

Zapiekanka z zatarem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

10 nietypowych objawów cukrzycy »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki ziemniaczane bez mąki

Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...

Odsłon: 544

30 min
0
Przekąski Rolki z tortilli

Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...

Odsłon: 2719

15 min
8
Desery Ciasteczka owsiane korzenne

Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...

Odsłon: 725

30 min
9
Ciasta Ciasto Merkucjo

Dzisiaj ciasto które przygotowałam według przepisu Smaker. Oto link do przepi...

Odsłon: 50840

60 min
71

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

1
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

1
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0