Spis treści:
- Solanka do mięsa. Co to takiego?
- Co daje solanka do mięsa?
- Jakie mięso nadaje się do solanki?
- Solanka do mięsa - jak ją przygotować?
Sprawdź też: Najzdrowsze rodzaje mięsa. Które z nich i dlaczego warto uwzględnić w swoim menu?
Nie da się ukryć, że sposób przygotowania mięsa znacząco wpływa nie tylko na jego finalny smak, ale i strukturę. Mimo wielu współczesnych trików na uzyskanie przyjemnej kruchości, wciąż chętnie sięgamy po tradycyjne przepisy, które były hitem naszych babć. Jednym z nich jest między innymi solanka do mięsa - dowiedz się, czym jest, na czym polega proces z jej użyciem oraz jak ją samodzielnie przygotować.
Solanka do mięsa. Co to takiego?
Jednym z najstarszych sposobów na przygotowanie mięsa o doskonałej teksturze i smaku jest zastosowanie solanki. Jest to nic innego, jak rodzaj marynaty, który znany i lubiany jest nie tylko w naszym kraju, ale i wielu innych zakątkach świata. Solanka do mięsa to po prostu sól rozpuszczona w wodzie, wszystko z zachowaniem odpowiednich proporcji. W powstałym roztworze zanurza się następnie mięso, które po zakończeniu marynowania wykorzystane zostanie do gotowania, pieczenia, smażenia, a nawet wędzenia. Ten prosty, lecz od dawna znany trik potrafi przynieść wiele korzyści, dzięki czemu każde danie z głównym udziałem tak przyrządzonego mięsa staje się jeszcze bardziej wyjątkowe.
Co daje solanka do mięsa?
Marynowanie mięsa w solance to jeden z najlepszych sposobów nie tylko na podniesienie jego walorów smakowych. Przede wszystkim, dzięki całemu procesowi mięso staje się wyjątkowo kruche i soczyste, tym samym dosłownie rozpieszczając kubki smakowe. Co istotne, to wcale nie koniec zalet solanki. Warto również zaznaczyć,że przygotowując mięso z jej udziałem można też przedłużyć jego świeżość - wynika to z działania soli, która stanowi naturalny konserwant. Zaletę tej marynaty stanowi też fakt, że często mięso zachowuje swój apetyczny kolor, przez co dodatkowo jeszcze przyjemniej prezentuje się na talerzu.
Sprawdź też: 6 marynat zmiękczających mięso. Najlepsze przepisy na marynaty do mięs do grilla
Jakie mięso nadaje się do solanki?
Chcąc przygotować posiłek z wykorzystaniem tego tradycyjnego sposobu marynowania warto wiedzieć, że solanka do mięsa świetnie sprawdzi się w przypadku większości jego rodzajów. Przede wszystkim, z powodzeniem możesz użyć jej do przygotowania drobiu, który dzięki temu stanie się wyjątkowo soczysty.
Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że solanka do mięsa nada wspaniałej kruchości dziczyźnie, wieprzowinie i wołowinie - zwłaszcza w drugim przypadku jest to istotne. Wołowina to mięso szczególnie wymagające odpowiedniego przygotowania, aby nie wyszła twarda bądź gumowata. Zamarynowana w solance zyska natomiast pożądaną miękkość, zachowując jednocześnie swój kolor i aromat.
Oprócz najpopularniejszych, wyżej wymienionych rodzajów mięsa, solanka idealnie nadaje się również do ryb, a dokładnie ich wędzenia. Szczególnie polecanymi rodzajami ryb do marynowania w solance są łosoś, tuńczyk, pstrąg i dorsz, jednak z powodzeniem można korzystać z jej właściwości również używając wielu innych gatunków. Tak przygotowane mięso będzie nie tylko delikatne, ale też niezwykle aromatyczne - chcąc jeszcze lepiej podkreślić smak konkretnego rodzaju ryby lub mięsa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić solankę o pasujące do nich zioła czy przyprawy.
Sprawdź też: Zobacz, które przyprawy poprawią smak każdego dania
Solanka do mięsa - jak ją przygotować?
Przy użyciu odpowiednich proporcji, solanka do mięsa stanowi uniwersalną marynatę /123rf/adatom
Zastanawiając się, jak zrobić solankę do mięsa należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednich proporcjach. Ile soli na litr wody należy zastosować? Optymalna ilość to 40 gramów peklosoli na każdy 1 litr wody. Taka ilość pozwoli właściwie zakonserwować marynowane mięso, zachowując również jego wilgotność, która odpowiada za soczystość gotowej potrawy.
Jak przygotować solankę do mięsa?
- W pierwszej kolejności wlej do garnka zimną wodę, dodaj do niej peklosól i gotując mieszaj roztwór do jej całkowitego rozpuszczenia. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji składników. Możesz też dodać ulubione przyprawy lub takie, które najlepiej będą współgrać z rodzajem marynowanego w solance mięsa.
- Zanim umieścisz mięso w solance, musi być ona dobrze schłodzona. Kiedy ostygnie, włóż wybrany kawałek mięsa lub rybę do marynaty w taki sposób, aby całkowicie znajdowała się w roztworze. Jeżeli chodzi o czas marynowania, duże znaczenie ma w tym przypadku rodzaj i wielkość mięsa. Zazwyczaj powinien on trwać nie mniej niż 12 godzin, ani dłużej niż 48 godzin.
- W końcowym kroku, po leżakowaniu w solance, dokładnie opłucz marynowane mięso w zimnej wodzie, co pozwoli usunąć nadmiar soli. Gotowe - teraz możesz przygotować je na ulubione sposoby, ciesząc się kruchością i aromatem mięsa.
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Opracowanie: Joanna Kosińska
Zobacz także:
Jak marynować mięso kurczaka? Po tych marynatach będzie miękkie i soczyste! >>
Jak zamarynować schab na kotlety schabowe? Będą kruche, soczyste i mięciutkie jak masełko >>