Fot. 123RF/Picsel
Kuchnia na duży głód
Kuchnia naszych sąsiadów to bogactwo wielu kultur - polskiej, tatarskiej, żydowskiej, litewskiej, ormiańskiej, mołdawskiej, a nawet rumuńskiej. Taka mieszanka wyczarowała dania tłuste, mączne, mięsne i pełne pieczywa. Oznacza to jedno! Z kuchnią ukraińską najesz się do syta!
W każdym rejonie Ukrainy słynne są inne dania. I tak oto na Krymie dominuje baranina i konina, ryż z mięsem i warzywami lub kołduny z gorącym bulionem. Ukraińskie danie Bukowiny to mamałyga - czyli gęsta kasza kukurydziana podawana z mięsem lub serem owczym i skwarkami, a we Lwowie zjesz flaki po lwowsku, czyli nasz rodzimy żurek.
Barszcz ukraiński
To zupa zaprawiana, w której skład wchodzą buraki, kapusta świeża oraz ziemniaki pokrojone w słupki. Może zawierać kawałki gotowanego mięsa wołowiny lub wieprzowiny. Na Ukrainie dodaje się do zupy czosnek i spożywa z małymi bułeczkami polanymi sosem czosnkowym. W Polsce barszcz ukraiński został zmodyfikowany poprzez fasolę. Jeśli chcesz się ogrzać w zimowe popołudnie, taka zupa zapewni Ci dużo ciepła!
Barszcz ukraiński / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Solianka
To pożywna tradycyjna zupa ukraińska. Solianka świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny! Gęstą i aromatyczną zupę gotuje się na wywarze mięsnym, rybnym lub grzybowym.
Przepis na soliankę z mięsem i ziemniakami
Solianka z mięsem i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Kutia
Jest jedną z 12 potraw tradycyjnie wchodzących w skład wschodniosłowiańskiej wieczerzy wigilijnej. Jada się ją głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zwyczajowo robiona jest z obtłuczonej pszenicy, ziaren maku, słodu, miodu, bakalii jak orzechy lub rodzynki. Słodka potrawa ma wielu swoich zwolenników, a jeśli uwielbiasz migdały, orzechy włoskie lub smażoną skórkę pomarańczową - to danie dla Ciebie!
Kutia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sękacz i kołacz
Wypiek cukierniczy z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, pieczonego nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka lub wydłużonego stożka. Sękacz przypomina pień drzewa z licznymi sękami, stąd nazwa tej słodkiej przekąski do kawy. Tradycyjnym ciastem ukraińskim jest także kołacz, czyli chleb weselny specjalnie wypieczony i udekorowany. Wypróbuj przepis na lekkie ciasto z serem!
Przepis na kołacze z serem i rodzynkami
Kołacz z serem i rodzynkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sękacz z kombiwara / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pierogi ukraińskie
Pierogi ukraińskie są wykonane z delikatnego i mięciutkiego ciasta, wypełnionego aromatycznym i przepysznym farszem. Niebo w ustach! Wypróbuj nasz przepis i zaskocz bliskich!
Przepis na pielmieni - ukraińskie pierogi z mięsem
Pielmieni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kuchnia ukraińska to głównie potrawy mączne, mięsne, kasze i warzywa. Nikogo też nie powinien zdziwić fakt, że dużą rolę gra tutaj tłuszcz w postaci słoniny, smalcu i boczku. Pożywne zupy, sycące dania ludowe, dania jednogarnkowe, farsze i liczne placuszki to charakterystyczne cechy dla kuchni ukraińskiej. Inne dania to m.in. chłodnik litewski, kapuśniak, bliny gryczane, chałwa ukraińska, ciasto pasha, zupa buraczkowa na żeberkach, gulasze czy azu, czyli duszona wołowina z ogórkami kiszonymi i ziemniakami. A napoje? Popularnym napojem bezalkoholowym jest kwas chlebowy. Obniża on poziom cholesterolu i poprawia odporność. U sąsiadów pija się również kompoty owocowe, z owoców świeżych i suszonych, zakwas żytni z jabłkami lub brzoskwiniami.
Promocje na wybrany sprzęt AGD znajdziesz w sklepie Neonet, a z takimi pomocnikami to sama przyjemność gotowania!