Fot. 123RF/Picsel
Czy jest drugi taki owoc, który w upalne dni równie dobrze gasi pragnienie, co arbuz? Ten wywodzący się z Afryki z owoc z rodziny dyniowatych, nazywany bywa kawonem lub „napojem pustyni". Istnieje około 1200 odmian arbuza o różnych kształtach i kolorach, które uprawia się aż w 96 krajach świata.
Czy arbuzy są zdrowe?
Arbuz zawiera dużo więcej likopenu niż surowe pomidory. W około szklance arbuza jest półtorej raza więcej tego antyoksydantu niż w dużym pomidorze. Pamiętajmy, że likopen to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, które wymiatają z organizmu wolne rodniki, tym samym opóźniając procesy starzenia się organizmu i zapobiegając rakowi.
Warto również wiedzieć, żehiszpańscy naukowcy w periodyku naukowym "Journal of Agricultural and Food Chemistry" w swoich badaniach wykryli, że sok z arbuza zmniejsza ból mięśni po zbyt forsownych ćwiczeniach. Badaniu zostali poddani sportowcy. Naukowcy podejrzewają, że korzystne działanie arbuza wynika z zawartości aminokwasu o nazwie cytrulina.
Dostarczenie do organizmu przeciwutleniaczy pomaga obniżyć ciśnienie w żyłach i tętnicach oraz hamuje powstawanie w naczyniach krwionośnych wolnych rodników. Sięganie po soczystego arbuza również służy urodzie, ponieważ antyoksydanty opóźniają proces starzenia się skóry.
Z pestkami czy bez?
Chociaż niewiele osób o tym wie, zaleca się spożywanie arbuza wraz z pestkami. Jak się okazuje, to samo zdrowie. W niewielkich pestkach arbuza znajdziemy dużą ilość białka, witamin z grupy B i minerałów. Mają również działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne. W przewodzie pokarmowym zachowują się podobnie jak błonnik - stymulują jego pracę.
Z czym łączyć arbuza?
Słodki, soczysty arbuz samodzielnie smakuje wyśmienicie. Jednakże doskonale nadaje się do wielu dań. Z dodatkiem arbuza można przygotować zielone sałatki lub owocowe chłodniki. Dobrze komponuje się z serami, wędlinami i owocami morza.
Arbuzy wykorzystuje się również do przygotowania lemoniad, koktajli, sorbetów oraz pączy. Sięgając po inne sezonowe owoce, można przygotować z użyciem arbuza owocowe sałatki lub kolorowe szaszłyki. Aby mieć pewność, że dany owoc jest dostatecznie dojrzały, należy go dokładnie ostukać. Głuchy dźwięk wydobywający się z owocu oznacza, że jest dojrzały i nadaje się do spożycia. Jeśli zdarzy się, że arbuz nie zostanie zjedzony w całości w ciągu jednego dnia, należy pamiętać aby nie przechowywać go zbyt długo w lodówce, gdyż może się szybko zepsuć.
Jeśli chcesz zaskoczyć bliskich ciekawymi daniami z wykorzystaniem arbuza, skorzystaj ze sprawdzonych przepisów naszych użytkowników. Oto niektóre z nich.
1. Torcik z arbuzową galaretką
Fot. Jolao na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sernik na zimno z orzeźwiającym arbuzem
Fot. Danutamagda-slugocka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. HabibiChi na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Justa-kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie