Spis treści:
- Skąd wziął się Popielec?
- Czy w Środę Popielcową obowiązuje post?
- Co zjeść na obiad w Środę Popielcową?
Środa Popielcowa ma szczególne miejsce w kalendarzu katolickim. To początek okresu Wielkiego Postu, który trwa 40 dni i poprzedza Święta Wielkanocne. Katolicy w tym okresie wstrzymują się od hucznego świętowania. Podczas Popielca stosują natomiast tzw. post ścisły. Podczas całego dnia mogą zjeść tylko jeden posiłek do syta, a dwa lekkie. Zakazane jest spożywanie dań mięsnych (podobnie jak w Wielki Piątek tuż przed samą Wielkanocą).
Skąd się wziął Popielec?
Środa Popielcowa podobno miała miejsce już w czasach starożytnych. Wtedy to, w związku z tradycją judaizmu, odbywano post i posypywano głowę popiołem. Do dzisiaj stanowi to symbol skruchy - dowód na to, że jesteśmy istotami marnymi i słabymi w obliczu Boga. Podkreślamy poprzez tę czynność własną śmiertelność oraz znikomość. Zwyczaj posypywania głowy popiołem pojawił się w kościele katolickim w XI wieku. Tradycję tę wprowadził papież Urban II. Popiół według tradycji pochodzi ze spalonych plam, które poprzedniego roku poświęcono z okazji Niedzieli Palmowej.
Środa Popielcowa - post
Kluczowy podczas przeżywania Środy Popielcowej jest ścisły post. Według Kościoła katolickiego polega na zjedzeniu tylko trzech bezmięsnych posiłków, w tym jednego do syta. Dwa z nich powinny być skromne. Reguła ta dotyczy wyłącznie osób w wieku od 18 do 60 roku życia.
Dzieci nie muszą trzymać się postu, chyba że przekroczyły już 14 lat, to wówczas powinny wstrzymać się od jedzenia mięsa. W roku liturgicznym występuje jeszcze jeden dzień, w którym obowiązuje tak ścisły post - jest to Wielki Piątek.
Co zrobić na obiad w Środę Popielcową?
Środa Popielcowa - co jeść? Jeśli post wydaje ci się nie do przejścia, to mamy dla ciebie szereg pomysłów, które sprawią, że bez problemu przetrwasz ten dzień, a wraz z tobą cała rodzina. Pamiętaj, że Środa Popielcowa to przecież zwykły dzień roboczy. Nie zabieraj się za przygotowanie nie wiadomo jak skomplikowanych potraw. Dlatego przedstawiamy ci tylko szybkie przepisy, które zrealizujesz dzień wcześniej albo w mig tuż po przyjściu z pracy. Oto nasze propozycje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny!
1. Klasyczny makaron z serem
To danie na pewno wielu osobom kojarzy się z Popielcem. Jest banalnie proste w przygotowaniu i pewnie co gospodyni domowa - to inna receptura na to wybitne danie. My mamy dla was wersję bardziej „odchudzoną". Jeżeli jednak wolicie tradycyjne rozwiązania, to też jest alternatywa!
Składniki
Składniki na dwie osoby:
- 300 g ulubionego makaronu, np. rurek (sprawdzi się też kukurydziany),
- 1 kostka białego sera (chudego, w wersji bardziej tradycyjnej tłustego),
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 1 opakowanie cukru waniliowego lub kilka kropel aromatu waniliowego,
- 5 łyżek ksylitolu lub cukru (dodaj ilość wedle uznania),
- Liście mięty do dekoracji.
Wykonanie:
Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Ostudź go, ale nie do końca. Wymieszaj z pokruszonym twarogiem (niedbale) i z cukrem. W międzyczasie dodaj sok z cytryny. Podawaj w głębokich lub płaskich talerzach ozdabiając listkami mięty.
2. Zupa rybna z łososia
Podczas Środy Popielcowej zabrania się jedzenia mięsa. Natomiast tego dnia z menu nie są wykluczone ryby. Śmiało możesz zatem przygotować danie z nimi w roli głównej. Co powiesz na zupę rybną z łososia?
Składniki
- pół kilograma łososia,
- 200 g włoszczyzny pokrojonej w słupki,
- pół papryki czerwonej,
- pół papryki żółtej.
- cebula,
- szklanka passaty pomidorowej,
- trochę oleju,
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny, papryka słodka, papryka ostra, sól, pieprz (świeżo mielony).
Wykonanie:
Do litra wrzątku wrzuć włoszczyznę i przyprawy oprócz papryki słodkiej. Gotuj około 10 minut. Następnie pokrojoną cebulę i papryki podsmaż na patelni na odrobinie oleju. Gdy te składniki się zeszklą, dorzuć je do garnka. Dodaj pokrojonego na kawałki łososia. Gotuj całość pięć minut. Dolej passatę i dosyp sporą ilość słodkiej papryki. To bardzo istotne, aby przyprawę tę dodać właśnie teraz. Zagotuj zupę i... podawaj z makaronem i posypaną natką pietruszki lub koperkiem. Świetnie będzie smakować także z listkami bazylii.
3. Omlet z pieczarkami
A może jeszcze szybsze, a zarazem pyszne danie? Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie omlet z pieczarkami i cebulą. Taka opcja sprawdzi się nie tylko na śniadanie.
Składniki
- 2 małe cebule,
- odrobina masła klarowanego,
- odrobina soli,
- 8 dużych pieczarek,
- pieprz,
- 5 jajek,
- 2 łyżki mleka,
- 4 łyżki startego parmezanu.
Wykonanie:
Cebulę pokrój w piórka i zeszklij ją na maśle klarowanym. Zdejmij z patelni i odłóż na bok. Pieczarki oczyść, pokrój w plastry i wrzuć na patelnię. Dopraw pieprzem i smaż, aż odparują (około pięciu minut). Odłóż je na talerz. Jajka roztrzep w misce widelcem, dodając mleko i ser. Wyłóż masę na rozgrzane masło na patelni. Ułóż grzyby oraz cebulę na lekko ściętym omlecie i dopraw solą. Smaż około dwóch, trzech minut aż całość się zetnie. Zdejmij z ognia, przekrój na dwie porcje i podawaj z grzankami.
4. Kotlety sojowe z gyrosem
Świetna opcja nie tylko na obiad podczas Popielca, ale też na co dzień. Pokochają go nie tylko wegetarianie. Jest pyszny, szybki i tani w przygotowaniu.
Składniki
Składniki na dwie osoby:
- 8 kotletów sojowych (małych, okrągłych),
- duża cebula,
- 2 łyżki przyprawy gyros,
- Kilka łyżek oleju,
- sól i pieprz do smaku,
- łyżka wegety,
- woda.
Wykonanie:
W garnku zagotuj wodę z wegetą. Dodaj kotlety sojowe i gotuj na małym ogniu przez ok. 10 minut. Odsącz kotlety i zostaw do lekkiego wystygnięcia. Następnie pokrój je w paski lub kostkę. Na patelni podsmaż pokrojoną w piórka cebulę, dodaj kotlety i gyros. Wszystko wymieszaj i smaż chwilę. Taki gyros możesz podawać z ziemniakami i surówką albo zawinąć w placek tortilli z warzywa i sosem sojowym. Smakuje po prostu wyśmienicie!
5. Gzik z ziemniakami
Pyszne i sycące danie, które świetnie sprawdzi się w Popielec. Zobacz, jak je przygotować.
Składniki
- 600 g twarogu półtłustego,
- 6 łyżek śmietany kwaśnej 18 proc.,
- Mała cebulka lub pęczek szczypiorku,
- 1 płaska łyżeczka soli, trochę pieprzu, szczypta cukru,
- opcjonalnie: jajka ugotowane na twardo, rzodkiewka, koperek.
Wykonanie:
Ziemniaki ugotuj w mundurkach z łyżeczką soli. W trakcie gotowania ziemniaków zrób gzik. Wymieszaj twaróg ze śmietaną, dodaj pęczek szczypiorku lub posiekaną cebulę. Wsyp podane w składnikach przyprawy. Ugnieć wszystko widelcem i połącz dobrze składniki. Jeżeli konsystencja jest za twarda, możesz dodać więcej śmietany. Możesz ją zastąpić też jogurtem (będzie bardziej dietetycznie).
Co można jeść w Środę Popielcową na kolację?
Jakiekolwiek danie wegetariańskie sprawdzi się też na kolację. Jeżeli nie masz już ochoty gotować, postaw na kanapki lub np. zapiekane ziemniaki. Wypróbuj bezmięsne i wegańskie przekąski na smaker.pl. Opcji jest wiele,a każda z nich może być przepyszna. Smacznego!
Zobacz także:
Na tym oleju lepiej nie smażyć. Ma prozdrowotne zastosowanie poza kuchnią »
Jak uratować twardą wątróbkę? Tylko te sposoby działają »
Takiego smalcu nie jedliście. Wymieniamy składniki i jest przepysznie »