Tradycyjna kuchnia Ewy Wachowicz

Z początkiem marca na antenę telewizji Polsat powrócił program „Ewa gotuje”. W pierwszym odcinku nowego sezonu Ewa Wachowicz zaprezentowała typowo polskie potrawy. Na początek podała rozgrzewający żurek gotowany w kociołku. Następnie pokazała, jak zrobić regionalny, zawojski kołacz. Na deser upiekła pyszne, marchewkowe muffinki.

Zawojski kołacz Ewy Wachowicz | Fot. materiały prasowe/Polsat

Po zimowej przerwie Ewa Wachowicz przywitała widzów przed swoim domem w Zawoi. Choć pod koniec zimy temperatura za oknem nie rozpieszcza, gospodyni programu postanowiła pokazać, jak własnoręcznie zrobić deskę do krojenia, która idealnie przydaje się w kuchni.

Na początku 502. odcinka Ewa Wachowicz zapowiedziała również widzom, czego mogą się spodziewać w nowym sezonie. Oprócz klasycznych polskich potraw gospodyni zaplanowała prezentację smaków z różnych zakątków świata. Podczas gotowania będzie się starała połączyć rodzimą kuchnię ze smakami Japonii, Wietnamu, Tajlandii, a nawet Kambodży. Do przygotowania potraw użyje naszych rodzimych produktów, które można bez problemu kupić na miejscu.

Żurek w kociołku według Ewy Wachowicz

 Żurek w kociołku według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Żurek w kociołku według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Po pracy w ogrodzie gospodyni nabrała ochoty na gotowanie. Na pierwsze danie postanowiła zaserwować tradycyjną polską zupę, czyli żurek, który ugotowała w prawdziwym kociołku.

W pierwszej kolejności Ewa Wachowicz do kociołka wrzuciła pokrojony boczek i podsmażyła go na rumiany kolor. Na wytopiony tłuszcz przełożyła pokrojoną cebulę oraz kiełbaski frankfurterki. Dla podbicia smaku do zupy dodała leśne grzyby, które wcześniej namoczyła w wodzie. Składniki zalała butelką ciemnego piwa. Następnie do wywaru dodała kilka ząbków czosnku oraz dorzuciła ziemniaki pokrojone w kostkę, liście laurowe i ziele angielskie. Zupę podlała solidną porcją rosołu. Na koniec całość doprawiła solą, pieprzem i majerankiem. Żurek zaprawiła domowym zakwasem.

Ewa Wachowicz podpowiedziała widzom, co zrobić ze zbyt kwaśnym żurkiem. Jej sprawdzoną metodą jest dodanie do zupy łyżki miodu, która zneutralizuje smak. Dla podbicia ostrości do wywaru gospodyni dodała również odrobinę tartego chrzanu. Gorący żurek Ewa Wachowicz podała z jajkiem ugotowanym na twardo i kleksem kwaśnej śmietany.

Kołacz zawojski według Ewy Wachowicz

 Kołacz zawojski według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Kołacz zawojski według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na danie główne Ewa Wachowicz zaserwowała lokalny przysmak - kołacz zawojski. Nie dajcie się jednak zwieźć tej nazwie. Wbrew skojarzeniom zawojski kołacz w niczym nie przypomina deseru. Jest to wytrawny placek drożdżowy z serowym nadzieniem. Można upiec go w prostokątnej formie lub tak jak Ewa - w formie dużego, okrągłego placka. 

Pracę nad kołaczem zawojskim Ewa Wachowicz rozpoczęła od przygotowania zaczynu, który zrobiła na bazie świeżych drożdży, cukru, mąki krupczatki i ciepłego mleka.  

Następnie zabrała się za farsz do regionalnego przysmaku. Na patelni rozgrzała masło i podsmażyła na nim cebulę. Do miski przełożyła twaróg, rozgniotła go widelcem i połączyła z zarumienioną cebulką, surowym jajkiem, przyprawami oraz odrobiną skrobi ziemniaczanej. Składniki wymieszała do połączenia.

Po przygotowaniu farszu przystąpiła do zagniatania ciasta drożdżowego. Zaczyn połączyła z mąką krupczatką, dwoma jajkami i masłem. Ciasto wyrabiała rękoma na gładką, błyszczącą masę. Następnie miskę przykryła ściereczką i odstawiła w ciepłe miejsce na około godzinę do wyrośnięcia.

Po tym czasie ciasto drożdżowe przełożyła na blachę oprószoną mąką. Rozciągnęła je dłońmi na kształt okrągłego placka. Na górę wyłożyła serową masę. Zawojski kołacz wstawiła do pieca rozgrzanego do 180 stopni i upiekła na złoty kolor.

Deska masła z wędzonym pstrągiem według Ewy Wachowicz

 Deska masła z wędzonym pstrągiem według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Deska masła z wędzonym pstrągiem według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Po daniu głównym nadszedł czas na pyszną przekąskę. Ewa Wachowicz pokazała, jak zrobić efektowną deskę masła z zaledwie kilku składników, która doskonale sprawdzi się podczas spotkań ze znajomymi.

Miękkie masło gospodyni przełożyła do miski, ubiła je na puszystą masę i przełożyła łyżką na deskę do krojenia. Rozsmarowane masło oprószyła solą. Na górę wyłożyła kawałki wędzonego pstrąga, pokrojonego w kostkę ogórka kiszonego i cienkie krążki czerwonej cebuli. Całość oprószyła otartą skórką z cytryny i udekorowała konfiturą z żurawiny. Przystawkę podała z ćwiartkami pokrojonej cytryny, wędzonym serem, prażonymi orzechami, winogronem, koperkiem i świeżym chlebem.

Muffinki z marchewką i pestkami dyni według Ewy Wachowicz

 Muffinki z marchewką i pestkami dyni według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Muffinki z marchewką i pestkami dyni według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Podczas sobotniej uczty u Ewy Wachowicz nie zabrakło również deseru. Tym razem gospodyni programu zaprezentowała prościutki przepis na szybkie muffinki marchewkowe z pestkami dyni.

W pierwszej kolejności Ewa Wachowicz zmiksowała miękkie masło na puszystą masę, następnie dodała do niego kolejno: cukier trzcinowy, cukier z wanilią, jajka, cynamon, sodę oczyszczoną i mąkę. Na koniec do miski przełożyła startą na tarce marchewkę, skórkę otartą z pomarańczy i pestki dyni. Składniki wymieszała łopatką.

Gotowe ciasto przelała do sylikonowych foremek do 2/3 wysokości. Muffinki wstawiła do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na około 20-25 minut. Upieczone, przestudzone babeczki udekorowała polewą z gorzkiej czekolady

Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje
Są dostępne na PolsatBoxGo » 

Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 502. odcinek

Opracowała: Diana Polska-Pękala

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15024

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 154

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0