Chleb zmieniający życie. Jak zrobić chleb bez mąki, który bije rekordy popularności?

Jest bardzo zdrowy, pyszny, nie zawiera mąki, nie wymaga zrobienia zaczynu, ani specjalnego pieca, to właśnie chleb zmieniający życie. W prosty sposób możesz przygotować go w domu. To świetna opcja dla osób, które unikają jedzenia glutenu oraz drożdży. Sprawdź, jakie właściwości ma chleb zmieniający życie i jak zrobić go w domu.

Chleb zmieniający życie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Trudno wyobrazić sobie śniadanie bez chrupiących bułek lub kromki świeżego chleba. Coraz więcej mówi się jednak o tym, by zastępować białe pieczywo tym pełnoziarnistym. Ciekawą i bardzo zdrową opcją jest również chleb zmieniający życie. Sprawdź, co znajdziesz w jego składzie i kto powinien jeść chleb zmieniający życie?

Sprawdź także: Kisiel z siemienia lnianego na ból gardła. Niezawodny, domowy sposób

Chleb zmieniający życie – o co chodzi?

Pieczywo zwane chlebem zmieniającym życiem to nic innego jak wypiek na bazie ziaren, orzechów, nasion i pestek. Nie znajdziesz w nim glutenu, dlatego wpisze się on doskonale w jadłospis osób chorych na celiakię oraz tych, które po prostu unikają go w diecie. Taki chleb jest doskonałym źródłem witamin i minerałów, nie brakuje w nim także błonnika. Dlatego jedzenie go działa korzystnie na pracę układu pokarmowego. Co więcej, nie zawiera drożdży, jajek, ani zakwasu. Jak w takim razie się go robi?

Chleb zmieniający życie – skład

Do chleba zmieniającego życie najczęściej dodaje się: ziarna słonecznika, nasiona lnu, nasiona chia. Bazą tego pieczywa są również płatki owsiane, równie dobrze możesz dodać płatki jaglane oraz ryżowe. Świetnie sprawdzą się tu również twoje ulubione orzechy, np. laskowe, włoskie, pekan, migdały, a nawet pistacje. Bardzo ważnym składnikiem chleba zmieniającego życie są nasion babki płesznik, które dodaje się zamiast mąki. Dzięki nim chleb jest zwarty oraz ma odpowiednią konsystencję.

Do chleba dodaje się również słodzik, np. syrop klonowy, miód, stewię, ksylitol lub erytrytol. W składzie chleba zmieniającego życie można znaleźć również olej kokosowy, masło ghee oraz sól.

Chleb zmieniający życie – właściwości

To jakie właściwości będzie miał chleb zmieniający życie, tak naprawdę zależy od tego jakie płatki, nasiona, pestki i orzechy do niego dodasz. Na pewno jedzenie takiego chleba wpłynie korzystnie na układ pokarmowy oraz dostarczy ci wielu wartości odżywczych.

Jeśli do chleba zmieniającego dodasz nasiona słonecznika, dostarczysz sobie nienasyconych kwasów tłuszczowych, cennych aminokwasów, a także witamin A, D, tych z grupy B, a także wapnia, potasu, cynku i żelaza. Dodatkowo słonecznik zawiera fitosterole, które chronią organizm przed nowotworami.

Płatki owsiane są również świetnym źródłem błonnika, witaminy C, E, witamin z grupy B, magnezu, wapnia i żelaza. Mają działanie przeciwzapalne, antynowotworowe oraz wspierające układ odpornościowy. Pomagają obniżyć poziom „złego cholesterolu” oraz regulują poziom glukozy we krwi. Płatki owsiane świetnie wpływają również na układ nerwowy, pracę mózgu, pamięć i koncentrację.

Do chleba zmieniającego życie warto dorzucić również nasiona chia, są świetnym źródłem białka oraz  kwasów omega-3. Nie brakuje w nich również związków mineralnych takich jak magnez, żelazo, potas i wapń. Korzystnie wpływają na pracę serca oraz działają antyoksydacyjnie, przeciwdziałając procesom starzenia oraz działając przeciwnowotworowo. Jeżeli nie masz nasion chia, do chleba możesz wsypać siemię lniane, które wykazuje bardzo podobne właściwości.

Niezwykle zdrowym, aczkolwiek niepopularnym składnikiem, który znajduje się w chlebie zmieniającym życie, jest babka płesznik, doskonałe źródło błonnika pokarmowego. Świetnie działa na pracę układu pokarmowego, poprawia trawienie, oraz wspiera pracę jelit. Warto spożywać ją w momencie wystąpienia zaparć oraz biegunek. Do swojej diety powinny włączyć go również osoby, które mają zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Nasiona babki płesznik pomagają go obniżyć.

Nie od dziś wiadomo, że orzechy są bardzo zdrowe. Znajdziesz w nich witaminę E, witaminy z grupy B, magnez, cynk, potas, mangan, jod i fosfor. Jedzenie orzechów wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego, krwionośnego oraz poprawia wygląd i kondycję skóry. Orzechy zawierają również sporo białka.

Warto wspomnieć jednak, że chleb na bazie nasion i orzechów będzie dosyć kaloryczny, dlatego warto jeść go z umiarem.

Chleb zmieniający życie – przepis

Jak zrobić chleb zmieniający życie? Przepis jest bardzo prosty, poradzi z nim sobie nawet początkujący kucharz. Do jego przygotowania będzie potrzebna prostokątna, wąska forma – keksówka. Oprócz niej koniecznie zaopatrz się w zestaw nasion, orzechów i pestek. Możesz podmieniać składniki w zależności od tego, co akurat masz w kuchni.

Składniki

  • 145 g płatków owsianych górskich
  • 135 g ziaren słonecznika
  • 90 g siemienia lnianego
  • 65 g ulubionych orzechów, mogą być migdały lub orzechy laskowe
  • 4 łyżki nasion babki płesznik
  • 2 łyżki nasion chia
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka miodu
  • 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 1,5 szklanki wody

Do miski wsyp wszystkie ziarna i nasiona, dodaj posiekane orzechy, płatki owsiane oraz sól. W drugiej misce połącz ze sobą olej kokosowy i miód. Przelej płynne składniki do suchych i dokładnie wymieszaj, dodając w międzyczasie trochę wody. Formę posmaruj olejem kokosowym i wyłóż gotową masę. Łyżką wyrównaj składniki, wierzch keksówki zawiń folią i odstaw na około trzy godziny. Piecz w 180 stopniach przez około godzinę. Chleb jest gotowy, kiedy po postukaniu w niego, wyda głuchy odgłos. 

Zobacz, jakie przepisy na chleb zamieścili nasi użytkownicy. 

1. Chleb z ziarnami

 Chleb z ziarnami Zobacz przepis

Chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Chleb bez mąki - samo ziarno

 Chleb bez mąki - samo ziarno Zobacz przepis

Chleb bez mąki - samo ziarno / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chleb z ziarnami

 Chleb z ziarnami Zobacz przepis

Chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Domowy chleb z ziarnami

 Domowy chleb z ziarnami Zobacz przepis

Domowy chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Szybki chleb z ziarnami

 Szybki chleb z ziarnami Zobacz przepis

Szybki chleb z ziarnami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Chleb na maślance

 Chleb na maślance Zobacz przepis

Chleb na maślance / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chleb razowy z żytem

 Chleb razowy z żytem Zobacz przepis

Chleb razowy z żytem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Domowy chleb razowy

 Domowy chleb razowy Zobacz przepis

Domowy chleb razowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Chleb razowy z mąką kukurydzianą

 Chleb razowy z mąką kukurydzianą Zobacz przepis

Chleb razowy z mąką kukurydzianą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Chleb "samo ziarno" bez dodatku mąki i drożdży

 Chleb "samo ziarno" bez dodatku mąki i drożdży Zobacz przepis

Chleb "samo ziarno" bez dodatku mąki i drożdży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Włóż do chleba gałązkę tego warzywa. Pozostanie świeży przez trzy tygodnie »

Nie popełniaj tego kulinarnego błędu! Gulasz za każdym razem wyjdzie gorzki »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Napój kolagenowy to hit. W stawach przestanie trzeszczeć, skóra odzyska dawny blask

Regularne picie napojów kolagenowych odżywia skórę, włosy i paznokcie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu. Odkryj, jak działają t...

3
Informacje Dlaczego kotlety mielone rozpadają się podczas smażenia? Wystarczy zastosować prostą zasadę

Choć niemal we wszystkich polskich domach to często przyrządzana potrawa, nie każdy wie, jak smażyć mielone, żeby wyszły miękkie i soczyste. Dla ni...

0
Informacje Kruszarka do lodu dla zastosowań gastronomicznych – jaką wybrać?

Kruszarka do lodu to jedno z bardziej niepozornych urządzeń, które jednocześnie jest koniecznym wyposażeniem każdego profesjonalnego baru, restaura...

0
Informacje Jak przechowywać kawę świeżo paloną, by zachować jej aromat? Odkryj sprawdzone metody!

Niewiele jest rzeczy tak aromatycznych na tym świecie jak świeżo palona kawa. Pełna zapachów obiecujących wybitny smak w filiżance… Jak zachować te...

0