Ewa_Gotuje

Ciasto drożdżowe - najlepsze przepisy. Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło?

Ciasto drożdżowe jest uwielbiane przez wszystkich. Chętnie pałaszujemy je w formie placka, drożdżówek, makowców czy rogalików. Jak zrobić idealne ciasto drożdżowe jak u babci? Sprawdź najlepsze porady i przepisy na ten puszysty wypiek.

Dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie? Poznaj aż 7 prawdopodobnych powodów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Drożdżówki w różnej formie sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i na deser. To idealny przysmak dla dzieci czy jako prowiant w podróży. Idealne ciasto drożdżowe jest miękkie i rozpływa się w ustach, a dzięki dodatkom stanowi naprawdę wykwintny deser. Jego przygotowanie jest tak naprawdę łatwe, ale żeby dobrze wyrosło, warto poznać sprawdzone porady i przepisy. 

Sprawdź także:  Puszysta babka cytrynowa - najlepszy przepis na Wielkanoc

Ciasto drożdżowe jak u babci 

Wielu osobom ciasto drożdżowe kojarzy się z babciami. To właśnie one potrafią przygotować ten przysmak „na oko". Kiedyś przecież nie miały książek kucharskich czy przepisów w internecie. Potrafiły tak dobrać składniki i takie czynności wykonać, aby ciasto wyrosło idealnie, a po upieczeniu smakowało wręcz wybornie.

W dzisiejszych czasach mało kto pokusiłby się na zrobienie drożdżówki bez konkretnej receptury. Pewnie obawialibyśmy się, że ciasto nie będzie miało odpowiedniej konsystencji i przez to nie wyrośnie, a finalnie nie będzie też smakować. Rzeczywiście, nie ma co ryzykować. Lepiej sięgnąć po sprawdzone receptury, porady oraz oczywiście proporcje. 

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło? Podstawą jest mąka 

Zastanawiasz się, dlaczego ciasto drożdżowe nie wyrosło? Może się okazać, że użyłeś nieodpowiedniej mąki. Do ciasta drożdżowego najlepiej użyć mąki pszennej o jak największej zawartości glutenu (np. mąki typu 550 lub 650). Można też dodać nieco mąki żytniej lub pszennej razowej, co nada ciastu ciekawszy smak i strukturę. Oczywiście, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z przygotowaniem ciasta drożdżowego, to najlepiej zacząć od mąki pszennej. To właśnie zawarta w niej spora ilość glutenu, czyli białka sprawia, że surowe ciasto staje się bardzo plastyczne. Gdy wyrasta, można zauważyć na nim bąbelki. Ciasto wówczas też łatwo rozciągnąć. Im ciasto będzie bardziej plastyczne, tym bardziej zwiększy swoją objętość i nie pęknie. 

Dlaczego ciasto drożdżowe nie wyrosło? Sprawdź drożdże 

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyrosło? Koniecznie zadbaj o świeże drożdże. Jeżeli te, które posiadasz w domu, nie są pierwszej świeżości - kup nowe. Oczywiście, nie wspominając już o drożdżach, na których pojawiła się pleśń. Te kategorycznie musisz wyrzucić! Najlepiej zastosować te najświeższe. W ostateczności możesz zastosować drożdże instant. Te zresztą zawsze warto posiadać w domu, gdyż mają długi termin ważności. Drożdże instant stosuje się nieco inaczej niż te świeże i zazwyczaj nie wymagają nastawienia rozczynu. Należy kierować się informacjami zawartymi na opakowaniu. 

Najlepszy przepis na ciasto drożdżowe 

Oto najlepszy przepis na ciasto drożdżowe jak u babci. Sprawdź, co będzie ci potrzebne i jak zrobić je krok po kroku. 

Składniki

Składniki na zaczyn:

  • pół szklanki lekko ciepłego mleka,
  • pół szklanki mąki pszennej,
  • 60 g świeżych drożdży,
  • łyżeczka cukru.

Składniki na ciasto drożdżowe:

  • 4 pełne szklanki mąki pszennej,
  • szklanka mleka,
  • 7 żółtek jajek,
  • 3/4 szklanki cukru,
  • 3/4 kostki masła,
  • zaczyn.

Wykonanie: Pamiętaj, aby jajka miały temperaturę pokojową. Oddziel żółtka od białek. Oczywiście nie wyrzucaj białek - możesz z nich przygotować na przykład bezy czy kokosanki. Mleko lekko podgrzej, a masło w rondelku i zostaw do ostudzenia. 

Na sam początek przygotuj zaczyn do ciasta. Mleko, drożdże, mąkę oraz cukier daj do miski i rozetrzyj. Całość musi zostać dobrze wymieszana. Przykryj miskę ściereczką bawełnianą i odstaw w ciepłe miejsce na około 20-25 minut. Pamiętaj, że zaczyn na pewno urośnie, więc warto zadbać o to, aby umieścić go w większym naczyniu. Jeżeli w twoich pomieszczeniach panuje dość niska temperatura, to możesz użyć do tego etapu piekarnika. Po prostu nastaw go na niską temperaturę, na przykład 35 stopni i włóż naczynie z zaczynem. 

Czas na ciasto. Mleko podgrzej i przelej do większego naczynia. Do miski wsyp mąkę i cukier. Dorzuć żółtka i roztopione oraz przestudzone masło. Teraz dodaj jeszcze zaczyn i całość wymieszaj, na przykład drewnianą łyżką. Teraz ciasto wyrób mikserem z hakiem albo innym robotem kuchennym z trybem wyrabiania ciasta drożdżowego. Ciasto należy wyrabiać długo, minimum pięć minut. Powinniśmy dążyć do uzyskania jednolitej, dość luźnej oraz lepkiej konsystencji. To, że ciasto będzie przywierało do ścianek miski, jest normalne. Teraz zostaw ciasto do wyrośnięcia. Najlepiej na około godzinę znowu w ciepłym miejscu. Ponownie możesz zastosować do tego celu piekarnik. Wyrośnięte ciasto przełóż do formy wysmarowanej masłem albo wyłożonej papierem do pieczenia. Na cieście możesz rozłożyć kruszonkę czy owoce - wszystko w zależności od twoich potrzeb i preferencji. 

Jak piec ciasto drożdżowe? Warto pamiętać, że ciasto to nie lubi zmian temperatur, dlatego wymaga piekarnika wcześniej odpowiednio nagrzanego, najlepiej do temperatury 180-200 stopni Celsjusza. Pod żadnym pozorem w trakcie pieczenia nie można otwierać piekarnika, a po upieczeniu ciasto musi wystygnąć w formie na kratce, aby od spodu był dostęp powietrza. Niektórzy rozpoczynają proces studzenia w otwartym i wyłączonym piekarniku. 

Dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie? 

Wykonałeś wszystko wedle instrukcji i zastanawiasz się, dlaczego ciasto drożdżowe nie rośnie? Przyczyn może być wiele. Oto kilka z nich: 

  • drożdże są nieaktywne lub nieświeże (po terminie ważności). Upewnij się, że używasz świeżych i aktywnych drożdży, które rozpuszczasz w ciepłym mleku lub wodzie przed dodaniem do ciasta, 
  • temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska. Ciasto powinno rosnąć w ciepłym i wilgotnym miejscu, w temperaturze ok. 28-30 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może spowolnić proces fermentacji, 
  • za mało cukru lub soli. Drożdże potrzebują cukru do fermentacji, a sól pomaga regulować ich pracę, 
  • zbyt duża ilość tłuszczu. Ciasto drożdżowe ze zbyt dużą ilością tłuszczu może zwiększyć ilość powietrza, ale uniemożliwi wyrastanie ciasta, 
  • ciasto zostało przesadnie zagniecione. Zbyt intensywne zagniatanie ciasta może uszkodzić gluten i uniemożliwić wyrastanie ciasta, 
  • ciasto zostało przykryte zbyt szczelnie. Ciasto powinno być przykryte ściereczką, aby umożliwić mu swobodny wzrost, 
  • nieodpowiednie proporcje składników. Nieodpowiednie proporcje składników mogą również uniemożliwić wyrastanie ciasta. 

Jakie dodatki do ciasta drożdżowego? 

Dodatki do ciasta drożdżowego mogą być różne, w zależności od preferencji smakowych. Oto kilka popularnych opcji: 

  • rodzynki: dodają słodkości i nadają ciastu ciekawy smak, 
  • orzechy: posiekane orzechy laskowe, włoskie lub migdały mogą nadać ciastu chrupiącą konsystencję i orzechowy smak. 
  • skórka z cytryny lub pomarańczy (zest): doda ciastu delikatny, cytrusowy aromat, 
  • cynamon: dodaje ciastu przyjemnego, słodko-korzennego smaku, 
  • dżem, marmolada lub powidła: można je wykorzystać jako farsz do ciasta drożdżowego, tworząc np. drożdżówki z nadzieniem, 
  • cukier puder: posypanie ciasta cukrem pudrem po upieczeniu nada mu bardziej wyrazisty smak i zwiększy atrakcyjność wizualną, 
  • twaróg lub serek homogenizowany: dodają ciastu wilgoci i delikatnego smaku. 

Ciasto drożdżowe dobre na wszystko 

Jak widzisz - przygotowanie ciasta drożdżowego nie jest skomplikowane. By wyszło idealnie, należy zastosować się do wyżej opisanych zasad. Powodzenia i smacznego! 

1. Ciasto drożdżowe z kruszonką

 Ciasto drożdżowe z kruszonką Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Najlepszy przepis na ciasto drożdżowe

 Najlepszy przepis na ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe z kruszonką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ciasto drożdżowe

 Ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe sprawdzony przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ciasto drożdżowe

 Ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Puszyste ciasto drożdżowe

 Puszyste ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Puszyste ciasto drożdżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Ciasto drożdżowe na białkach

 Ciasto drożdżowe na białkach Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe na białkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Ciasto drożdżowe na śmietanie

 Ciasto drożdżowe na śmietanie Zobacz przepis

Ciasto drożdżowe na śmietanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Puszyste ciasto drożdżowe

 Puszyste ciasto drożdżowe Zobacz przepis

Puszyste ciasto drożdżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »

Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »

Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0