Co można zrobić z ciasta parzonego?

Ten osiemnastowieczny wynalazek dosłownie zrewolucjonizował cukiernictwo. Bo czy ktokolwiek z nas jest w stanie wyobrazić sobie świat bez ptysiów, eklerków i karpatek?

Fot. 123RF/Picsel

Pierwsze wzmianki o cieście parzonym pochodzą z Francji, z połowy XVI wieku, jednak ówczesny przepis znacząco różnił się od współczesnego.

Ciasto ptysiowe w znanej nam obecnie wersji miał opracować w XVIII wieku francuski kucharz i cukiernik Marie-Antoine Carême, któremu przypisuje się również udoskonalenie receptury na eklery, suflety oraz majonez.

Wypiek ten szybko zdobył uznanie wśród francuskich arystokratów, stając się ulubionym deserem koronowanych głów. Nic więc dziwnego, iż cukiernicy zaczęli prześcigać się w wymyślaniu coraz to nowszych przepisów z wykorzystaniem tego rodzaju ciasta.

Ciasto parzone jest lekkie i chrupiące, a w czasie pieczenia w jego wnętrzu powstają charakterystyczne dziurki. Właśnie z tego względu nadaje się ono idealnie do  nadziewania - w ten sposób otrzymamy eklery, profiterole lub ptysie. Jeżeli masę rozsmarujemy dosyć cienko na blaszce, w czasie pieczenia mocno się pomarszczy, dzięki czemu uzyskamy idealne blaty do karpatki.

Jak zrobić ciasto parzone?

Przygotowanie ciasta parzonego nie jest trudne, jednak wymaga od nas nieco wyczucia i cierpliwości. Warto zwrócić uwagę na wykorzystywane przez nas składniki. Jest ich niewiele, dlatego powinny być możliwie jak najlepszej jakości. Mąkę przesiewamy przez drobne sitko, aby pozbyć się ewentualnych grudek, a następnie dodajemy ją do wrzącej wody, w której wcześniej rozpuściliśmy masło. Po kilku minutach mąka powinna być odpowiednio zaparzona. Pamiętajcie, aby masę cały czas mieszać, gdyż można ją łatwo przypalić. Następnym krokiem jest przestudzenie masy i dodanie do niej jajek. Zwróćcie uwagę, aby była ona naprawdę chłodna, gdyż w przeciwnym razie jajka zbyt szybko się zetną. Dopiero tak przygotowana masa jest gotowa do wypiekania.

Co można zrobić z ciasta parzonego?

Ciasto parzone ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystując je możemy przygotować nie tylko mnóstwo przeróżnych deserów, ale także całkiem sporo wytrawnych wypieków. Będzie ono wam niezbędne do przygotowania hiszpańskich churros, pączków wiedeńskich lub klasycznych, francuskich profiteroli. Jak je przygotować? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Zblżający się Tłusty Czwartek będzie doskonałą okazją, aby przetestować ich przepisy.

1. Pączki hiszpańskie

 Pączki hiszpańskie Zobacz przepis

Pączki hiszpańskie/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Churros

 Churros Zobacz przepis

Churros/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Ptysie

 Ptysie Zobacz przepis

Ptysie/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Karpatka

 Karpatka Zobacz przepis

Karpatka/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Eklery z budyniem i jabłkami w karmelu

 Eklery z budyniem i jabłkami w karmelu Zobacz przepis

Eklery z budyniem i jabłkami w karmelu/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Groszek ptysiowy

 Groszek ptysiowy Zobacz przepis

Groszek ptysiowy/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7

 7 Zobacz przepis

Pączki wiedeńskie/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Chouquettes

 Chouquettes Zobacz przepis

Chouquettes/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
Wędliny Szyneczka

Swojska wędlina - najlepsza. Aromatyczna i krucha. Marynata na 1,5kg mięsa (s...

Odsłon: 705

>60 min
3
30 min
14
60 min
4
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25