Spis treści:
- Co to jest falafel?
- Właściwości falafela
- Jak smażyć falafela?
- Z czym jeść falafela?
- Dlaczego nie należy gotować ciecierzycy na falafel?
Jeżeli jeszcze nie jadłeś falafela, to koniecznie musisz to nadrobić. To naprawdę bardzo dobra przekąska, która pasuje także do obiadu. Można ją jeść na wiele sposobów i co ważne – jej przygotowanie jest naprawdę banalnie proste. W dodatku jest to bardzo tanie danie i składa się z łatwo dostępnych składników.
Sprawdź także: Makłowicz krytykuje leczo z cukinią. Zdradza swój przepis
Falafel - co to jest?
Choć zyskuje coraz większą popularność, nadal mało kto zna szczegóły na temat kotlecika o nazwie falafel. Co to dokładnie jest? Falafel to kotlecik składający się przede wszystkim z ciecierzycy i przypraw. Najczęściej przybiera formę spłaszczonych lub okrągłych kulek.
Falafela przede wszystkim się smaży, ale występuje także w formie pieczonej. Często podawany jest z hummusem, czyli pastą przyrządzoną z ciecierzycy. Falafel pochodzi z Egiptu. To właśnie w tym kraju oraz w państwach Azji Zachodniej podawany jest w lokalnych restauracjach fast-foodowych. W bardziej wykwintnych miejscach podaje się go jako małą przystawkę przed daniem głównym.
Co słowo falafel oznacza w języku arabskim? Przede wszystkim chodzi o pieprz. Trzeba jednak pamiętać, że to również przymiotnik określający rzeczy bardzo chrupiące i puszyste. Falafel to także nazwa jednego z rodzajów gotowanego ryżu. Określenie to odnosi się także do… kręconych włosów.
Zobacz: Wegetariańska sałatka z falafelami
Właściwości falafela
Falafel to świetne źródło białka. Warto, aby spożywały go osoby, których dieta jest dość uboga w te składniki. Należy także wspomnieć, że ciecierzyca, czyli podstawowy składnik falafeli, zawiera bardzo wiele cennych witamin oraz soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W falafelu znajdziemy sporo wapnia, potasu, kwasu foliowego, żelaza, fosforu, witamin z grupy B czy magnezu. Na tle innych dań fast-foodowych falafel wydaje się rozsądną opcją. Jest raczej niskokaloryczny i nie zawiera dużej ilości tłuszczów nasyconych, które odpowiadają za wysoki poziom cholesterolu.
W ciecierzycy znajduje się także błonnik, który reguluje rytm wypróżnień oraz wpływa na zmniejszenie apetytu, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. W falafelu nie znajduje się także wiele soli, co wpływa pozytywnie na utrzymanie niskiego ciśnienia krwi.
Jak smażyć falafela?
Przyrządzanie falafela jest tak naprawdę banalnie proste. Do jego przygotowania potrzebne będą następujące składniki:
Składniki
- sucha ciecierzyca, namoczona przez noc w zimnej wodzie,
- cebulka,
- czosnek,
- zielona pietruszka,
- kolendra,
- mielony kumin,
- zmielone ziarna kolendry,
- mielony kardamon,
- cynamon,
- soda oczyszczona,
- sól,
- olej do smażenia, np. rzepakowy lub słonecznikowy.
Ciecierzycę należy odcedzić, opłukać i zmielić w maszynce do mielenia razem z cebulą. Wszystko razem można zmiksować także dobrym blenderem lub mikserem. Masę najlepiej odstawić do lodówki na około pół godziny. Wystarczy formować kulki lub kotleciki. Jak smażyć falafela? Należy robić to na rozgrzanym oleju. Wystarczą dwie-trzy minuty dla każdej ze stron. Falafele dobrze jest odstawić na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by zostały odsączone z tłuszczu.
Z czym jeść falafela?
Wbrew pozorom te arabskie kotleciki to bardzo uniwersalne przekąski. Z czym będzie smakował najlepiej? Tak naprawdę tutaj ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia. Falafel doskonale nada się na obiad. Możesz podać go z pieczonymi ziemniakami i surówką, na przykład klasycznym colesławem czy surówką z kiszonej kapusty.
Falafel świetnie sprawdzi się także jako „mięsny” dodatek do sałatek. Doskonale będzie smakował z prażonymi nasionami, na przykład dyni czy słonecznika. Doskonale smakuje także tortilla z falafelem albo kebab z falafelem. Dodaj do tego sos czosnkowy, warzywa i masz naprawdę przepyszne danie, które zachwyci gości podczas weekendowej kolacji.
Falafel uwielbia się także z samymi warzywami. Możesz śmiało sięgnąć po ulubione surówki czy sałatki. Do falafela sprawdzą się także pieczone bataty czy klasyczne frytki. Pomyśl również o pieczonych warzywach lub tych przygotowanych na parze. Do tego hummus lub sos czosnkowy i masz obiad, który pokochasz. Sprawdź przykładowe przepisy na obiad z falafelem w roli głównej.
Tortilla z falafelem
Składniki
- 24 sztuki falafela,
- 8 sztuk tortilli,
- szklanka jogurtu naturalnego,
- 4 ząbki czosnku,
- kilka garści mieszanki sałat.
Falafele podgrzej podobnie jak tortille. Na każdym placku układaj po trzy sztuki kotlecików. Dodaj trochę sałaty, przyprawy. Przeciśnięty przez praskę czosnek i jogurt naturalny wymieszaj, tworząc sos. Polej środek placka. Zwiń w rulon albo złóż do boku. Zrób tak, jak umiesz i żeby było jak najwygodniej jeść.
Bowl z falafelem
Składniki
- pół szklanki suchej kaszy jaglanej,
- garść sałaty,
- pół czerwonej cebuli,
- pół zielonego ogórka,
- pomidor,
- kilka sztuk rzodkiewki,
- kilka falafeli,
- łyżeczka musztardy,
- łyżeczka miodu,
- pieprz,
- sól,
- kilka łyżeczek wody,
- łyżka syropu klonowego,
- natka pietruszki.
Z musztardy, miodu, wody, syropu klonowego i pokrojonej drobno natki pietruszki zrób dressing. Kaszę jaglaną ugotuj według przepisu na opakowaniu. Do dużej miski włóż składniki. Osobno garść sałaty, osobno pokrojonego ogórka, osobno pokrojonego pomidora, osobno pokrojone rzodkiewki, osobno pokrojoną czerwoną cebulę, osobno kasze i osobno falafle. Całość polej sosem, jedz jak ci wygodnie.
Sprawdź także: Naleśniki bez miksera. Prosty i pyszny przepis
Dlaczego nie należy gotować ciecierzycy na falafel?
Pamiętaj, aby nie gotować ciecierzycy przeznaczonej do przygotowania falafela. Wystarczy ją namaczać przez 12 godzin. Potem pozostanie już tylko dolanie wody i przepuszczenie ciecierzycy przez maszynkę do mięsa lub wrzucenie do dobrego miksera. Jeżeli przyrządzisz kotleciki z gotowanej ciecierzycy, to ciecierzyca rozpłynie się na patelni w czasie smażenia. Przez to falafele nie będą zwarte, puszyste i chrupiące. Z tego samego powodu do przygotowania falafeli nie należy stosować ciecierzycy z puszki.
Falafel to naprawdę pyszna i zdrowa przekąska, na którą warto zwrócić uwagę. Przygotowanie tych kotlecików z ciecierzycy nie zajmie ci wiele czasu. Na pewno pokochasz je ty i twoja rodzina. Jeżeli nie chcesz ich jeść w wersji smażonej, możesz sięgnąć po przepisy na falafele pieczone. Dodawaj do tych kotlecików swoje ulubione przyprawy, niekoniecznie indyjskie i ulubione dodatki. Sprawdzą się jako przekąska, ale także jako obiad. Pokochają je dorośli i dzieci. Udanego gotowania i smacznego.
1. Tortilla z falafelem
Zobacz przepisTortilla z falafelem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Falafele z ciecierzycy
Zobacz przepisFalafele z ciecierzycy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Falafele z sosem tzatziki
Zobacz przepisFalafele z sosem tzatziki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Falafel - egzotyczne kotleciki
Zobacz przepisFalafel - co to jest? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Falafel z tahini i chlebkiem
Zobacz przepisFalafel z tahini i chlebkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Falafel z kurczakiem i sosem tatziki na tortilli
Zobacz przepisJak zrobić falafela? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Reklama
Zobacz także:
Jaki poziom cholesterolu jest za wysoki? Tak odczytasz wyniki z krwi »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »