Co to jest fasola pinto? Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Fasola pinto jest uznawana za jedną z najpiękniejszych odmian tego gatunku ze względu na swój niebanalny wygląd. Jednak nie jest ona jedynie ozdobą talerza i ma o wiele więcej do zaoferowania. Co to jest fasola pinto i jakie ma właściwości? Przekonaj się, czytając artykuł!

Co to jest fasola pinto? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Na rynku dostępne są rozmaite gatunki fasoli i każda z nich oferuje moc wartości odżywczych, błonnik oraz solidną dawkę pełnowartościowego białka. Potrawy na jej bazie są zarówno smaczne, jak i sycące. W Polsce najczęściej wybieraną odmianą jest fasola biała i czerwona, ale coraz większą popularnością cieszy się również fasola pinto. Dlaczego warto włączyć ją do codziennej diety? 

Sprawdź także: Błędy podczas robienia kotletów schabowych. Psują cały smak!

Co to jest fasola pinto?

Jeśli uwielbiasz rośliny bobowate i zastanawiasz się, co to jest fasola pinto, wiedz, że przywędrowała ona do Polski aż z Ameryki Południowej. Na samym początku była domeną Peruwiańczyków, a z czasem rozprzestrzeniła się na cały kontynent i w XV wieku dotarła do Europy 

Fasola pinto charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem - ma ona beżową skórkę, którą pokrywają nieregularne bordowe plamki. Warzywo to wygląda zupełnie tak, jakby ktoś namalował na nim unikalne wzory i to właśnie stąd wzięła się jej nazwa - słowo pinto w języku hiszpańskim oznacza po prostu malować 

Jeśli szukasz sposobów na urozmaicenie swojej diety, fasola pinto to strzał w dziesiątkę. Jej delikatny aromat i słodkawy posmak sprawiają, że nadaje się ona zarówno do wytrawnych, jak i słodkich przekąsek. Można z niej wyczarować pasty na kanapki, nadzienia do naleśników, a także używać jako dodatek do pieczonych mięs i egzotycznych sosów.  

Fasola pinto - wartości odżywcze 

Co dokładnie kryje się w składniku, jakim jest fasola pinto? Wartości odżywcze tego warzywa zaskoczą niejednego - stanowi ono nie tylko wyśmienitą alternatywę dla mięsa, ale również bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka, co może zainteresować osoby starające się zbudować masę mięśniową. 

Co jeszcze można znaleźć w fasoli pinto? Spożywając tę roślinę, dostarczysz swojemu organizmowi liczne mikroelementy, tj. witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, potas, żelazo oraz wapń. Ten reprezentant bobowatych może pochwalić się także wysoką zawartością błonnika pokarmowego, który usprawnia perystaltykę jelit, zapobiega skokom cukru we krwi i zmniejsza wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim. 

Bogaty skład fasoli pinto sprawia, że warto włączyć ją do menu na stałe - wspiera ona pracę wielu układów, w tym nerwowego, mięśniowo-szkieletowego, krwionośnego oraz odpornościowego. Dzięki obecności magnezu fasola pinto to również naturalne remedium na poprawę koncentracji i pamięci. 

Zobacz: Włoska zupa z fasolą i serem

Co można zrobić z fasoli pinto? 

Fasola pinto może posłużyć jako doskonały zamiennik jej klasycznej odmiany. Składnik ten świetnie sprawdzi się w gulaszach, sosach, zupach, a nawet sałatkach. Te ostatnie wyeksponują jego unikalny wygląd. Jeśli z kolei lubisz ciekawe dodatki do kanapek, przygotuj wegetariański pasztet lub smarowidło. Wśród innych wartych spróbowania potraw znajdują się teksańskie i meksykańskie przysmaki, np. chili con carne lub burrito.

O czym należy pamiętać, przygotowując fasolę pinto? Produkt ten wymaga wcześniejszego namoczenia w wodzie. Najlepiej, jeśli zostawisz go w misce z wodą na całą noc lub na co najmniej siedem-osiem godzin przed rozpoczęciem gotowania - sama obróbka termiczna powinna zająć od jednej do dwóch godzin. 

Pikantna pasta kanapkowa 

Pikantna pasta kanapkowa z fasoli pinto to opcja dla osób, które uwielbiają ostre smaki i niewymagające przekąski. Do jej wykonania potrzebujesz tylko kilku składników, tj. cebuli, fasoli, czosnku, papryczki chili, oliwy, musztardy, majonezu oraz soli.  

Realizację przepisu rozpocznij od umieszczenia pokrojonej cebuli na patelni z oliwą. Następnie dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, papryczkę chili, musztardę oraz szczyptę soli. Po podsmażeniu wrzuć wszystkie komponenty do blendera i zmiel je na gładką masę.  

Gotowa pasta może posłużyć jako uzupełnienie śniadania, a także jako nadzienie do naleśników lub dip do surowych warzyw. Jeśli lubisz te ostatnie, podawaj pastę z pokrojoną w słupki marchewką, papryką, rzodkiewkami lub selerem naciowym. 

Zupa z fasolą pinto 

Zupa na bazie fasoli pinto to doskonałe rozwiązanie na chłodne popołudnia, dlatego warto serwować ją w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli chcesz podać ją podczas rodzinnego spotkania, na liście zakupów umieść fasolę, cebulę, pomidory, czosnek, papryczkę chili, oliwę, liście laurowe oraz sól. Obecność ostrego akcentu sprawia, że zupa dobrze współgra z sokiem ze świeżej limonki lub cytryny.  

Przygotowanie zupy zacznij od namoczenia głównego składnika. Po upływie około dwóch godzin wymień wodę i dodaj do fasoli liść laurowy, a następnie gotuj całość przez około godzinę. Podsmaż cebulę na oliwie, dorzuć pokrojonego w kostkę pomidora i przeciśnięty przez praskę czosnek.

Przełóż zawartość patelni do garnka z zupą i dopraw przyprawami oraz solą do smaku. Na samym końcu wzbogać wywar o świeże pomidory i posiekane papryczki chili, a następnie gotuj przez 10 minut. Kropką nad i będzie posypka ze świeżej kolendry lub natki pietruszki. 

Pieczone kotlety z fasoli pinto 

Fasola pinto posłuży ci także jako główny składnik do dań obiadowych - możesz z niej wyczarować m.in. pieczone kotlety, które powstają na bazie kilku podstawowych produktów. Na jakie komponenty postawić? Zaopatrz się w fasolę, olej roślinny, mielony len, ulubione przyprawy oraz sól i pieprz.  

Pieczone kotlety z fasoli pinto to potrawa wegańska i bezglutenowa, dzięki czemu idealnie nadają się dla osób stroniących od pokarmów odzwierzęcych oraz tych zmagających się z alergią lub nadwrażliwością na gluten. Można je przyrządzać z rozmaitymi sosami i letnimi sałatkami - do wyboru, do koloru! 

Od czego zacząć proces gotowania? Namocz fasolę przez około osiem godzin poprzedniego dnia - możesz po prostu zostawić ją w misce z wodą na całą noc. Po ugotowaniu ostudź składnik, a następnie zblenduj go na gładką masę. Umieść pozostałe produkty w blenderze razem z fasolą i dokładnie je wymieszaj. 

Powstała masa powinna być bardzo gęsta. Jeżeli jest inaczej, dodaj odrobinę mielonego lnu lub dowolnej mąki. Uformuj z niej niewielkie kotleciki i rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni i piecz przysmak przez 20-30 minut. Pamiętaj, aby przewrócić kotlety na drugą stronę w połowie obróbki termicznej. Kotlety możesz podawać z dowolnymi dodatkami, np. brokułami gotowanymi na parze oraz kaszą kuskus. 

1. Rozgrzewająca zupa meksykańska

 Rozgrzewająca zupa meksykańska Zobacz przepis

Zupa z fasolą pinto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z fasolą pinto

 Sałatka z fasolą pinto Zobacz przepis

Sałatka z fasolą pinto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pieczone pierogi z pastą fasolową

 Pieczone pierogi z pastą fasolową Zobacz przepis

Pieczone pierogi z fasolą pinto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Perski gulasz

 Perski gulasz Zobacz przepis

Gulasz z fasolą pinto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Co na obiad w tym tygodniu? 7 przepisów dla całej rodziny »

"Choroba bogaczy" ma wiele nazw i jeden ważny objaw. Ból atakuje zwykle w nocy »

Swojska babka ziemniaczana. Sprawdzony przepis Magdy Gessler »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
15 min
0
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0