Co zrobić z kaszy jaglanej?

Kasza jaglana coraz częściej jest podawana na naszych stołach. Wszystko dzięki jej dobremu wpływowi na cały organizm. Jej walory smakowe docenili użytkownicy Smakera. Poznaj wyjatkowe przepisy z kaszą jaglaną w roli głównej.

Fot. 123RF/Picsel

Właściwości kaszy jaglanej doceniono już w starożytności. Nic dziwnego, bo jest lekkostrawna i ma dobroczynny wpływ na włosy, skórę i paznokcie. Kasza to również świetne lekarstwo na katar, gdyż zmniejsza stan zapalny błon śluzowych oraz idealne kulinarne rozwiązanie dla osób chorych na celiakię, bo nie zawiera glutenu. Ten przysmak działa przeciwirusowo i ma właściwości wysuszające.

Kasza jaglana jest cennym źródłem, wspomagających pracę jelit, witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Włącz kaszę do swojej diety, jeśli chcesz wzmocnić pamięć. Tę właściwość zawdzięcza ona zawartej w niej lecytynie. Kasza jaglana, dzięki obecności witaminy E, pozytywnie wpływa na działanie wzroku. Co bardzo ważne, ma ona wiele kulinarnych zastosowań, dlatego bardzo łatwo jest ją uwzględnić w codziennym jadłospisie. Dobrze komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi dodatkami.

Jak ją przyrządzić?

Kasza jaglana, gdy jest dobrze przyrządzona, smakuje świetnie. Niestety, niepozbycie się gorzkiego smaku często powoduje, że potrawy przestają być apetyczne. Jak odpowiednio przygotować kaszę, aby nie miała goryczki? Zanim ją ugotujesz, przelej ją najpierw zimną, a potem gorącą wodą. Innym sposobem, jest wsypanie jej na chwilę do gotującej się wody, aby od razu ją odcedzić. Tak przygotowaną kaszę gotuj w nowo nalanej, czystej wodzie.
Masz ochotę na kaszę, która jest kleista? Wymieszaj ją z niewielką ilością mleka albo wody. Przygotowaną 1 szklankę mikstury gotuj w 3,5 szklanki wody przez 30 - 40 minut.
Aby otrzymać kaszę na sypko, gotuj ją w proporcjach: 1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody. Gotuj, aż do wchłonięcia wody przez kaszę. Po ugotowaniu, garnek owiń w koc i pozostaw na godzinę.

Kasza jaglana w roli głównej

Użytkownicy Smakera podzielili się z nami wielona propozycjami na dania z kaszą w roli głównej. Zapewniamy, nie będzie nudno, ale smacznie i kolorowo. Przekonajcie się sami.

Oto kilka przepisów, które zmienią twoje spojrzenie na kaszę jaglaną.

 

1. Kuleczki jaglane

Fot. Gosiak01 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


2. Kotlety z kaszy jaglanej

Fot. foodmania na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Pasztet z cukinii i kaszy jaglanej

Fot. foodmania na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Tabbouleh z kaszy jaglanej

Fot. Ellie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Bakłażany faszerowane kaszą jaglaną

Fot. Wiech_K na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Jaglana sałatka z awokado

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Kokosowy krem jaglany

Fot. Ellie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Jagielnik

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Rafaello z kaszy jaglanej

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Schab gyros

Schab gyros to pyszne i mocno aromatyczne mięso, które świetnie sprawdzi się...

Odsłon: 882

60 min
2
Przekąski Galareta z żeberek wieprzowych

Galaretę z wieprzowiny robi się przeważnie z nóżek lub golonek, ale nie każdy...

Odsłon: 96

30 min
4

Polecane artykuły

Informacje Zielono mi, czyli szpinak do makaronu. Te dania smakują nawet niejadkom

Szpinak to bardzo zdrowy produkt, który albo się kocha, albo nienawidzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawiera on mnóstwo cennych substancji. Ja...

0
Informacje Odkryj nowe jogurty pitne od Danio!

Wielka wiadomość dla fanów produktów Danio! Marka, która już zdobyła serca konsumentów dzięki swoim serkom homogenizowanym, teraz wprowadza zupełni...

0
Informacje Jak gotować groch bez namaczania? Zrób z niego brownie, nikt się nie zorientuje

Groch to bardzo wartościowy i sycący składnik, który sprawdza się w wielu różnych daniach. Aby dobrze smakował, należy go odpowiednio ugotować. W j...

4
Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

6