Fot 123RF/Picsel
Na początku lat 30. XX wieku amerykańscy naukowcy ogłosili, że szpinak ma bardzo dużą zawartość żelaza w świeżych liściach (aż 35 mg na 100 gramów). Od tej pory przez wiele lat dzieci były zmuszane do jedzenia szpinaku. Pod koniec XX wieku rozeszła się wiadomość o rzekomej pomyłce w zapisywaniu wyników dotyczących ilości żelaza w szpinaku i zielone listki odeszły do lamusa. W rzeczywistości szpinak w 100 g zawiera około 3,5 mg żelaza, i to żelaza pochodzenia roślinnego, które jest dużo trudniej przyswajalne niż żelazo pochodzenia zwierzęcego. Jednak pomimo tego, iż nie jest on tak cennym źródłem żelaza, jak możnaby przypuszczać, szpinak warto go spożywać ze względu na wiele innych właściwości.
Obniża ciśnienie
Szpinak jest bogaty w potas, dzięki czemu regularne spożywanie go pomoże obniżyć zbyt wysokie ciśnienie i usprawnić pracę serca. Szpinak dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy pomaga również zapobiegać miażdżycy.
Szpinak na wspak rakowi
Badania udowodniły, że szpinak zawiera betainę oraz cholinę, czyli związki chemiczne, które obniżają o 40 proc. zagrożenie zachorowania na raka płuc przez palaczy.
Dodatkowo, tak jak wszystkie zielone rośliny, szpinak zawiera przeciwutleniacze, takie tak beta-karoten, witamina C oraz luteina, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie komórek rakowych.
Na wzrok
Do prawidłowego funkcjonowania oczu potrzebne są karotenoidy, których źródłem są ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Regularne spożywanie szpinaku pomoże zapobiec takim chorobom jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.
Dla żyjących w stresie
Szpinak jest idealnym źródłem magnezu, który jest zalecany dla osób żyjących w stresie. Magnez wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego: obniża podatność na stres i ma właściwości uspakajające. Pomaga również w zapobieganiu bólom głowy.
Zobacz też: Dziewięć pomysłów na odchudzające zupy
Kto nie powinien jeść szpinaku?
Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego, który tworzy osady szczawianu wapnia i potasu powinien być ograniczony przez osoby cierpiące na choroby nerek, reumatyzm, zapalenia gastryczne i jelitowe.
Jak jeść szpinak?
Liście szpinaku można spożywać na surowo, dodając go do sałatek. Świetnie komponuje się z owocami takimi jak winogrona i truskawki. Można go również dodawać do mięs, ryb, albo wykonując z niego pastę do makaronu. Świetnie smakuje z kurczakiem i czosnkiem. Można go dodawać do zapiekanek i tostów.
Absolutnym hitem jest zupa szpinakowo-brokułowa, która jest pyszna i do tego zdrowa! Jedząc szpinak nie trzeba bać się kalorii, ponieważ jest warzywem niskokalorycznym, idealnym dla odchudzających się osób.
Aby liście szpinaku zachowały swój piękny, ciemnozielony kolor wystarczy, że się go zamoczy w zimnej wodzie. Po dokładnym odsączeniu i osuszeniu będzie zielony i chrupiący.
Jeśli chcesz włączyć szpinak do swojej diety, ale nie masz pomysłu na to, jak to zrobić, skorzystaj ze sprawdzonych pomysłów naszych użytkowników. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Oto niektóre z naszych propozycji.
Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. WioletoweKucharzenie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kawa-z-mlekiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Srk76 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Chleb ze szpinakiem i awokado
Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. SlodkoSlodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie