Daktyle to bomba kaloryczna czy witaminowa? O tym możesz nie wiedzieć

Daktyle to doskonała przekąska między posiłkami, świetny dodatek do deserów i zastępnik cukru. Jest prawdziwą bombą! Ale jaką – kaloryczną, czy też witaminową? Daktyle, chociaż zawierają bardzo dużo cukru, nie są owocami, których powinniśmy unikać. Wręcz przeciwnie.

Fot. 123RF/Picsel

Daktyle to owoce uwielbiane przez sportowców, ale także osoby ceniące sobie zdrowe odżywianie się. Są pełne cukru, jednak nie tylko. W tej przekąsce znaleźć można także sporo witamin i minerałów. Tak, jedzenie daktyli nie jest tylko szybkim sposobem na dostarczenie organizmowi węglowodanów. To także po prostu zdrowy dodatek do naszej diety.

Daktyle - czy są zdrowe?

Daktyle to popularna przekąska, która zyskała jednak miano bardzo kalorycznej. Dlatego zajadają się nimi sportowcy, którzy potrzebują źródła energii, a zatem cukrów prostych. Jednak w daktylach znajdziecie znacznie więcej niż tylko słodycz. Jaką tajemnicę kryją daktyle? Czy są zdrowe? Odpowiedź jest prosta - tak, to jest zdrowa przekąska, choć jak ze wszystkimi przekąskami, nie należy przesadzać z jej spożyciem.

Nie zmienia to jednak faktu, że daktyle są bogate nie tylko w cukier, ale również w witaminy i minerały. Między innymi w potas, który chroni przed nadciśnieniem tętniczym. Dlatego właśnie daktyle uważane są za wartościowy dodatek do diety dla osób narażonych na ryzyko zachorowania na nadciśnienie, miażdżycę i zakrzepy.

Według badań daktyle poprawiają profil lipidowy, a zatem mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Daktyle charakteryzują się również właściwościami przeciwzapalnymi i przeciwzakrzepowymi. A to za sprawą naturalnych salicylanów. Tak, to brzmi znajomo. Kwas acetylosalicylowy to przecież...aspiryna.

W przeciwieństwie do niej, daktyle nie podrażniają żołądka. Poza tym daktyle polecane są osobom, które zmagają się z nadkwasotą. Dlaczego? Ponieważ charakteryzują się właściwościami alkalizującymi - zmniejszają kwasowość pH soku żołądkowego, a to zmniejsza dolegliwości takie jak zgaga czy refluks. Właśnie dlatego warto jeść daktyle. Właściwości tych owoców są nie do przecenienia.

Pamiętajcie jednak, że daktyle to prawdziwa bomba. Warto zadać więc sobie pytanie o daktyle - czy są kaloryczne?

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Daktyle - czy tuczą?

Chociaż pozytywnych właściwości daktyli nie da się nie zauważyć, o tych mniej pozytywnych także warto wspomnieć. Co złego kryją w sobie daktyle? Czy tuczą? Niestety odpowiedź brzmi: tak, ale tylko pod warunkiem, że zaczniemy zajadać je bez większego zastanowienia. Jak bardzo tuczą daktyle? Czy są kaloryczne?

W 100 gramach znajduje się aż 280 kcal. To naprawdę dużo, zważywszy na fakt, iż daktyle są także dość ciężkie. Nie zmienia to jednak faktu, że będą one dużo lepszym wyborem, niż zwykłe słodycze. Pamiętajcie przecież, co kryją w sobie daktyle. Właściwości tych owoców są dużo bardziej pozytywne niż właściwości cukierków czy chipsów.

Daktyle a odchudzanie

Ze względu na to, że daktyle nie należą do najlżejszych przekąsek, warto pamiętać o tym, by nie jadać ich zbyt wiele. Jak mają się daktyle a odchudzanie? Duża kaloryczność daktyli sprawia, że nie jest to najlepszy wybór na diecie, zwłaszcza redukcyjnej.

Mogą one jednak stanowić zastępnik słodyczy dla osób, które mają duży problem z całkowitym zrezygnowaniem z cukru. Cukierki, czekoladki mogą zostać zastąpione przez daktyle. Czy warto je jeść na diecie? Z całą pewnością tak, o ile oczywiście są one spożywane z umiarem.

Daktyle mogą być doskonałym dodatkiem do słodkich śniadań czy też domowych budyniów. Owoce te mogą także stanowić doskonałą przekąskę - również dla osób na diecie. Wystarczy zjeść kilka daktyli, by przez dłuższy czas odczuwać sytość dzięki zawartemu w owocach błonnikowi.

Daktyle - błonnik w owocach

Co jeszcze kryją w sobie daktyle? Błonnik! W 100 gramach suszonych daktyli znajduje się 8,7 gramów błonnika. Dzięki temu są one polecane osobom, które cierpią na częste zaparcia.

Mogą być na przykład dołączane do diety kobiet w ciąży - oczywiście w niewielkich ilościach, biorąc pod uwagę dużą ilość cukrów prostych znajdujących się w daktylach. Doskonałym pomysłem jest dodanie daktyli do kompotu, by jednocześnie przyswoić błonnik, a także wodę, która wspiera prawidłową perystaltykę jelit i rozluźnia zalegające w nich masy.

Dodatkowo błonnik zawarty w daktylach sprawia, że przez dłuższy czas czujemy sytość. A to jest jak najbardziej pożądane na diecie.

Daktyle a cukrzyca

Skoro daktyle są owocami o dużej zawartości węglowodanów prostych, warto zastanowić się nad pewną kwestią. Daktyle a cukrzyca, jak wygląda ta zależność? Niestety osoby chorujące na cukrzycę nie powinny uwzględniać w swojej diecie daktyli. Wszystko ze względu na to, iż owoce te znacząco podnoszą poziom cukru we krwi. Indeks glikemiczny daktyli to IG=103. Jest on zatem określany jako wysoki.

Zobacz: Pyszny daktylowy shake

Daktyle - czy uczulają?

Daktyle to niezwykle popularne owoce, które dostępne są właściwie w większości sklepów. Przede wszystkim znaleźć można je w formie suszonej, ale także świeżej. Czy wszyscy mogą jeść daktyle? Czy uczulają?

Alergia na daktyle na szczęście nie jest zbyt częsta. Może ona wystąpić przede wszystkim u osób, które posiadają wrodzone skłonności do alergii, na przykład na jabłka. Chociaż daktyle pochodzą z rodziny arekowatych, a jabłka z rodziny różowatych, daktyle mogą uczulać osoby, które posiadają alergię właśnie na jabłka.

Daktyle mogą okazać się uczulające także dla osób, które reagują alergicznie na lateks. Objawy mogą być różnorodne. Do charakterystycznych zalicza się nudności, świąd, kaszel czy duszności. Należy pamiętać o tym, że osoby uczulone na daktyle powinny całkowicie wykluczyć z diety te owoce, ale także wszystkie produkty, które zawierają daktyle w swoim składzie.

Daktyle a dna moczanowa

Daktyle a dna moczanowa - jak wygląda dieta przy dnie moczanowej i czy może zawierać daktyle? Wskazuje się, że przy dnie moczanowej powinno się wybierać te produkty, które charakteryzują się odczynem zasadowym.

Według badań, usuwanie kwasu moczowego gromadzącego się w organizmie przy dnie moczanowej, zachodzi dużo szybciej w sytuacji, w której mocz ma wyższe pH. Jest to możliwe do osiągnięcia właśnie dzięki odpowiedniej diecie.

Osoby z dną moczanową powinny zminimalizować spożycie produktów o charakterze kwasowym - to między innymi nasycone kwasy tłuszczowe, cukier rafinowany, biała mąka, jaja, alkohol czy ryż.

Z kolei produkty o charakterze zasadowym to marchew, kalafior, czosnek, cebula, seler, buraki, jabłka, brzoskwinie, gruszki, banany, suszone figi oraz daktyle. Według dietetyków stosunek żywności zasadowej do kwasowej musi wynosić trzy do jednego.

Daktyle w dnie moczanowej to z całą pewnością dobry pomysł. Są one jednymi z tych owoców, które mają charakter zasadowy i umożliwiają podwyższanie pH moczu.

Pomimo dużej zawartości cukrów prostych, daktyle to bardzo wartościowe owoce. Z całą pewnością warto włączyć je do swojej diety. Zainspiruj się przepisami naszych Smakerowiczów na słone i słodkie potrawy z użyciem daktyli:

1. Pasztet indyczy z daktylami

Pasztet indyczy z daktylami

Co zrobić z daktyli? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Sałatka warstwowa z daktylami

Sałatka z daktylami

Sałatka z daktylami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Placuszki z ricottą i daktylami

Placuszki z ricottą i daktylami

Placuszki z daktylami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Knedle z morelami i daktylami

Knedle z daktylami

Knedle z daktylami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Tagine z kurczaka z daktylami i miodem

Tagine z kurczaka z daktylami i miodem

Daktyle przepis na obiad / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Czekoladowe ciasto z daktylami

Czekoladowe ciasto z daktylami

Czekoladowe ciasto z daktylami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Kremowy deser z daktyli, chia i banana

Kremowy deser z daktyli

Deser z daktyli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Krem z daktyli

Krem z daktyli

Krem z daktyli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Trufle z maku i daktyli

Trufle z daktyli

Deser z daktyli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Migdały: Wysokokaloryczny produkt, który pomoże schudnąć »

Czym podkreślić smak kotletów mielonych? »

Pieprzówka, czyli nalewka z pieprzu. Na co pomaga? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 3845

60 min
42
Dodatki Smalec domowy z boczkiem wędzonym

Mój domowy smalec to prosty przepis na pyszne smarowanie, jest to słonina pok...

Odsłon: 83

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

0
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3
Informacje BIO Gotowanie

Karolina Kowalewska-Walas zaprasza do swojej kuchni, w której przygotuje propozycję zbilansowanego i zdrowego posiłku dla całej rodziny. Mowa o ows...

0