Ewa_Gotuje

Fujarki, ruchanki, zemsta teściowej. Dziwne nazwy potraw: dowiedz się, skąd się wzięły

Dania regionalne i desery to dwie kategorie przekąsek, w których można znaleźć mnóstwo przykładów dziwnych nazw potraw. Pochodzenie jednych jest proste do odgadnięcia, innych natomiast bardzo enigmatyczne. Zemsta teściowej, ruchanki, fujarki pastusze – jaka jest geneza najpopularniejszych z nich?

Skąd wzięły się dziwne nazwy potraw? | Fot. Smaker

Spis treści: 

Dziwne nazwy potraw to cecha charakterystyczna zarówno wielu regionalnych frykasów, jak i popularnych dań deserowych. Ruchanki, fujarki pastusze, zemsta teściowej – jaka jest geneza ich nazw i jak się je przygotowuje? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć niejednego! 

 Sprawdź także: 

Zemsta teściowej 

Zemsta teściowej plasuje się wysoko na liście z dziwnymi nazwami potraw. Deser ten to połączenie delikatnej bezy, kremu na bazie serka mascarpone i wiśniowej galaretki, która idealnie balansuje smak słodkich komponentów. Kropką nad i jest tutaj kruszonka z płatków migdałowych.  

Jaka historia kryje się za nazwą zemsty teściowej? Otóż podobno jakaś teściowa chciała dokonać ,,słodkiej” wendety na swoim zięciu i do galaretki dodała niewydrylowane owoce, w nadziei, że krnąbrny mężczyzna złamie sobie na jednej z nich ząb. 

My do przygotowania tego przysmaku polecamy użyć wydrylowanych wiśni, ale ciasto będzie równie pyszne, jeżeli dasz ponieść się fantazji i wyczarujesz galaretkę malinową, truskawkową, a nawet jagodową. Migdały w oryginalnym przepisie można zastąpić innymi bakaliami, w tym orzechami brazylijskimi, nerkowcami, a nawet pistacjami. 

Zemsta teściowej

 Zemsta teściowej Zobacz przepis

Zemsta teściowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ruchanki 

Gdy pomyślisz o dziwnych nazwach potraw, na myśl przychodzą ci ruchanki? Trzeba przyznać, że nasi przodkowie byli dosyć pomysłowi, jeżeli chodzi o wymyślanie osobliwych nazw przekąsek. Jednak dla rodowitych Kaszubów – ponieważ to z ich kuchni wywodzi się to danie – nie ma w niej nic dziwnego. Nazwa placuszków w dialekcie kaszubskim oznacza po prostu proces, podczas którego ciasto rośnie i pęcznieje. 

Ruchanki kociewskie

 Ruchanki kociewskie Zobacz przepis

Ruchanki kociewskie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ruchanki wykonuje się z mąki pszennej, mleka, drożdży, jajek, masła, cukru oraz soli. Niektórzy wzbogacają je również o jabłka, dlatego niekiedy przypominają one swoim charakterem racuchy. Doskonałym zwieńczeniem delikatnego smaku ruchanek będzie sowita ilość cukru pudru. Jeśli jesteś spragniony letnich smaków, możesz dodatkowo przygotować owocowy mus, którym polejesz placuszki. 

Fujarki pastusze 

Innym regionalnym delikatesem o osobliwej nazwie są fujarki pastusze. Zostały one wpisane na listę produktów tradycyjnych w 2013 roku, a dziwna nazwa potrawy pochodzi z dawnych lat. W przeszłości były one najczęściej przyrządzane nad ogniskiem przez pasterzy pilnujących zwierząt. 

Dawniej fujarki składały się z pieczarek i bobu smażonego na patyku, dzisiaj mają kształt 10-centymetrowej rurki, nadziewanej farszem z warzyw i grzybów. Jest to wyrób charakterystyczny dla regionu podkarpackiego i można go znaleźć w większości lokalnych sklepów i restauracji. 

Pleśniak 

Mimo dziwnej nazwy potrawy, jaką jest pleśniak, gros osób uwielbia ją za prostotę wykonania oraz niepowtarzalny smak. Przekąskę przyrządza się na bazie klasycznego kruchego ciasta i uzupełnia o dżem lub marmoladę z agrestu, porzeczek lub śliwek. Zwieńczeniem deseru są ubite białka, które na końcu posypuje się kruszonką. 

Nazwa pleśniaka bierze się prawdopodobnie z jego wyglądu. Warstwa ubitych białek sprawia wrażenie, że ciasto pokryte jest białawą pleśnią – w połączeniu z agrestowym dżemem może rzeczywiście zadziałać na wyobraźnię. Co ciekawe, inna nazwa pleśniaka to skubaniec, ponieważ posypka z kruchego ciasta może być skubana zamiast tarta. 

Pijana wiśnia 

Geneza pijanej wiśni prawdopodobnie stanowi najprostszy orzech do zgryzienia spośród wszystkich dziwnych nazw potraw na naszej liście. Wypiek prezentuje się iście królewsko i równie wyśmienicie smakuje, więc nic dziwnego, że stał się popisowym deserem w wielu polskich domach. 

Najważniejszym krokiem w realizacji przepisu na pijaną wiśnię jest przygotowanie tytułowego składnika. Wiśnie zalewa się pół litra mocnego alkoholu i zasypuje sowitą ilością cukru. Owoce potrzebują około dwóch tygodni leżakowania. Po tym czasie można zabrać się za wyczarowanie ciemnego biszkoptu, który stanowi bazę ciasta. 

"Pijana Wiśnia" czyli murzynek z kremem śmietanowym i wiśniami

 "Pijana Wiśnia" czyli murzynek z kremem śmietanowym i wiśniami Zobacz przepis

"Pijana Wiśnia" czyli murzynek z kremem śmietanowym i wiśniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Shrek 

Shrek to nie tylko pocieszny bohater jednej z dziecięcych bajek, to również smaczny deser bez pieczenia. Receptura wypieku została wymyślona na cześć popularnego protagonisty. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w świecie kulinariów.  

Spód shreka wykonuje się z gotowych biszkoptów i zalewa masą budyniową zabarwioną sokiem przecierowym na bazie zielonych owoców. Kolejną warstwą ciasta jest masa śmietankowa z galaretką agrestową. Jeśli czujesz się na siłach, spód ciasta można upiec samodzielnie. 

Ciasto Shrek

 Ciasto Shrek Zobacz przepis

Ciasto Shrek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Leśny mech 

Leśny mech to wypiek, który swoim wyglądem przywodzi na myśl runo leśne i to właśnie jemu zawdzięcza swoją dziwną nazwę. Potrawa ta na szczęście w ogóle nie przypomina w smaku leśnego podłoża, szybko przenosząc cię w świat słodkiej rozkoszy.  

Czym jest ta przekąska? Leśny mech to nic innego jak ciasto szpinakowe, które przełożone jest kremowym serkiem, przyrządzanym ze śmietany lub serka mascarpone, galaretki agrestowej oraz czerwonych owoców – zazwyczaj pestek granatu – które mają wyglądać ja te porastające runo leśne. 

Leśny mech

 Leśny mech Zobacz przepis

Leśny mech / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Wodzionka 

Wodzionka to kolejna regionalna propozycja na naszej liście dań z dziwnymi nazwami. Rozwikłanie zagadki jej nazwy dla większości osób nie stanowi problemu. Nawiązuje ona do głównego składnika i konsystencji potrawy. 

Wodzionka jest najbardziej tradycyjną śląską zupą. Jest to gęsta zawiesina, która gotowana jest na bazie czerstwego chleba ze skwarkami. W najbardziej klasycznej odsłonie jej receptura uwzględnia skórkę słoniny, liść laurowy, kminek oraz włoszczyznę. Dzisiaj można również bardzo często spotkać ją w wersji z czosnkiem. 

Wodzionka - tradycyjna śląska zupa z czerstwego chleba

 Wodzionka - tradycyjna śląska zupa z czerstwego chleba Zobacz przepis

Wodzionka - tradycyjna śląska zupa z czerstwego chleba / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Lorneta z meduzą 

Lorneta z meduzą w pierwszej kolejności może skojarzyć się z owocami morza, jednak nic bardziej mylnego. Jest to warszawski przysmak pamiętający czasy PRL-u. Lorneta to nic innego jak kieliszek wódki, a co z meduzą? 

Meduza to nazwa wieprzowych nóżek w galarecie. Do dzisiaj stanowią one jedno z najbardziej tradycyjnych polskich dań. Ich przyrządzenie jest bajecznie proste – wystarczy gotować składnik do miękkości, a następnie zalać go wywarem warzywnym na bazie marchewki, pietruszki, selera oraz przypraw. Po oddzieleniu mięsa od kości zalewa się je jarzynową miksturą i odstawia w chłodne miejsce do ostygnięcia.

Galareta wieprzowa - zimne nóżki

 Galareta wieprzowa - zimne nóżki Zobacz przepis

Galareta wieprzowa - zimne nóżki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Chcesz wyczarować jeden z powyższych przysmaków w zaciszu własnej kuchni? Wiedz, że w naszym serwisie znajdziesz nie tylko przepisy na dziwnie brzmiące przekąski, ale również liczne kulinarne inspiracje na zupy, dania mięsne, desery, a także świąteczne przysmaki. Zapraszamy!

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0