Sprawdź także:
Warto włączyć zielone ogórki do swojego jadłospisu. Warzywa te doskonale sprawdzą się na diecie odchudzającej, są orzeźwiające, świetnie nawadniają oraz zawierają sporo witaminę C, witaminy z grupy B, a także substancje mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor czy żelazo. Pomagają również usunąć nadmiar wody z organizmu, dzięki czemu łagodzą opuchliznę oraz obrzęki. Mają działanie moczopędne oraz pomagają odkwasić. Ogórki są bardzo zdrowe, dlatego warto jeść je nawet codziennie. Szczególnie dobrze smakują w naszej, polskiej mizerii. Czy wiesz jednak, jak ją przygotować, aby nie była gorzka?
Dlaczego ogórki są gorzkie?
Za gorzkawy posmak ogórków odpowiada substancja zwana kukurbitacyną, najwięcej znajduję się jej pod skórką. Nieprzyjemną goryczkę można spotkać najczęściej w ogórkach gruntowych, związane jest to z ich sposobem uprawiania, dlatego do mizerii możesz wybrać inne rodzaje ogórków, np. te zielone, długie. Co zrobić, aby ogórki nie były gorzkie? Wystarczy obrać je od odpowiedniej strony, czyli tej jaśniejsze, w ten sposób nie rozprowadzimy kukurbitacyny po całym warzywie. Dodatkowo podczas obierania, po zdjęciu każdego kawałka skórki, nóż lub obieraczkę możesz wypłukać pod bieżącą wodą. Warto również na samym początku odciąć ciemniejszą końcówkę ogórka.
Mizeria - przepis babci
Jak zrobić mizerię? Sałatka ta jest bardzo prosta, oczywiście będziesz potrzebować do niej ogórków. Niektórzy dodają do niej jogurt, jednak w klasycznym przepisie naszych babć, zawsze musiała znaleźć się śmietana.
Składniki
- pół kg ogórków,
- 200 ml śmietany 18 proc.,
- garść świeżego koperku,
- odrobina soku z cytryny,
- szczypta cukru,
- sól i pieprz.