Spis treści:
- Ogórek zielony – wartości odżywcze
- Ogórek zielony – właściwości zdrowotne
- Dlaczego warto jeść ogórki zielone?
- Ogórek zielony – przeciwwskazania
- Ogórek zielony – zastosowanie w kuchni
Zielony ogórek to jedno z tych warzyw, które najczęściej kojarzą nam się z dietą redukcyjną. I słusznie, świetnie sprawdzi się podczas odchudzania, jednak odpowiednio przyrządzony może zyskać ciekawe walory smakowe, a dania z niego przygotowane na pewno nie będą mdłe i nudne. Jak jeść ogórki zielone? Oczywiście możemy dodać je do sałatki, położyć na kanapkach lub zrobić z nich mizerię. Jednak zastosowanie ogórka zielonego w kuchni jest dużo szersze. Sprawdź, dlaczego warto jeść ogórki zielone oraz jakie pyszne przepisy można z nich wyczarować.
Sprawdź także: Jaką wodą zalewać ogórki - zimną czy ciepłą?
Ogórek zielony – wartości odżywcze
Warzywa te przede wszystkim składają się z wody, która stanowi ponad 90 proc. ich masy, dzięki czemu jedzenie ogórków zielonych jest świetnym sposobem na nawodnienie organizmu. Warto włączyć je do diety w szczególności latem, kiedy temperatura idzie w górę, a my jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. W składzie ogórków zielonych znajduje się także witamina A, te z grupy B, C, E i K, a także substancje mineralne, takie jak magnez, wapń, fosfor, potas czy żelazo. Są także źródłem substancji zwanych flawonoidami i lignanami, które mają właściwości antyoksydacyjne. Ogórek zielony to jedno z tych warzyw, które na diecie możesz jeść w niemal nieograniczonych ilościach, w 100 g znajduje się tylko 14 kcal.
Ogórek zielony – właściwości zdrowotne
Jakie właściwości zdrowotne mają ogórki zielone? Oprócz tego, że świetnie nawadniają, mają także właściwości przeciwzapalne. Zawierają także antyoksydanty, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także opóźniają procesy starzenia oraz działają antynowotworowo, pomagają chronić organizm przed rakiem jajników czy piersi.
Co ciekawe, zawarty w ogórkach chlorofil ma właściwości oczyszczające organizm. Zielone ogórki wspierają usuwanie toksyn, przyspieszają metabolizm, a także odkwaszają organizm. Działają moczopędnie, wspierają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, dzięki czemu pomagają się pozbyć opuchlizny i obrzęków. Wpływają także na zachowanie pięknej i zdrowej cery, a także pomagają usuwać zmęczenie. Jedzenie ogórka zielonego to również skuteczny sposób na pozbycie się nieświeżego oddechu.
Dlaczego warto jeść ogórki zielone?
Ogórki powinny znaleźć się w diecie osób, które zmagają się ze zgagą, ponieważ pomagają redukować zwiększoną ilość kwasu w żołądku. Jeżeli borykasz się z cukrzycą lub insulinoopornością, również bez problemu możesz jeść ogórki. Mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Dodatkowo niska zawartość kalorii sprawia, że warzywa te są idealne na diecie redukcyjnej.
Dzięki zawartości potasu korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, chronią organizm przed chorobami serca. Jeżeli borykasz się z wysokim ciśnieniem krwi, również możesz sięgnąć po zielone ogórki, pomagają one regulować jego prawidłowy poziom. W ogórkach zielonych znajduje się także błonnik pokarmowy, który wraz z dużą ilością wody świetnie wpływa na pracę jelit, a także pomaga pozbyć się zaparć.
Ogórek zielony – przeciwwskazania
Warto pamiętać również o tym, że jedzenie ogórków może być niewskazane dla osób, u których występuje alergia pokarmowa na seler. Często mówi się także o tym, aby nie łączyć pomidorów z ogórkami, ponieważ zawiera askorbinazę enzym, który utlenia witaminę C. Jeżeli w twojej sałatce znajdą się zarówno ogórki, jak i pomidory, nie panikuj. W odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce, takie połączenie stosowane raz na jakiś czas nie będzie miało większego negatywnego wpływu na zdrowie. Co więcej, można skropić warzywa sokiem z cytryny, którego kwaśne pH działanie neutralizujące na enzym.
Ogórek zielony – zastosowanie w kuchni
Jak wykorzystać ogórka zielonego w kuchni? Przede wszystkim można dodać go do niemal każdej sałatki lub wytrawnej kanapki. Świetnie będzie smakować w klasycznej, polskiej mizerii, a także w greckich tzatzikach. Jeżeli podczas wieczornego oglądania filmów lubisz coś przekąsić, idealnym rozwiązaniem będą ogórki zielone pokrojone w słupki podane wraz z humusem lub ziołowo-jogurtowym sosem. Pysznie będzie smakował również dodany do wiosennego twarożku.
Z ogórków zielonych można także przyrządzić pyszny i orzeźwiający chłodnik. Innym sposobem na ochłodę w słoneczne dni, jest dodanie plasterków ogórka do wody, idealnie komponować będzie się z cytryną oraz listkami świeżej mięty.
Z ogórków pociętych na podłużne paski możesz również wyczarować pyszne roladki, które świetnie sprawdzą się, na każdej imprezie. Do środka możesz zapakować np. wędzonego łososia, serek śmietankowy i koperek.
Sprawdź, jakie dania z ogórkiem zielonym przygotowali nasi użytkownicy.
1. Sałatka " Zielony ogórek"
Zobacz przepisSałatka " Zielony ogórek" / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Ogórek, pieczarki i spółka
Zobacz przepisOgórek, pieczarki i spółka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zrolowany ogórek z twarożkiem i makrelą
Zobacz przepisZrolowany ogórek z twarożkiem i makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Lemoniada z ogórkiem zielonym, cytryną i miętą
Zobacz przepisLemoniada z ogórkiem zielonym, cytryną i miętą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka makaronowa z szynką i ogórkiem zielonym
Zobacz przepisSałatka makaronowa z szynką i ogórkiem zielonym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Zielona sałata z ogórkiem
Zobacz przepisZielona sałata z ogórkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z quinoa i ogórkiem
Zobacz przepisSałatka z quinoa i ogórkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Abdoogh Khiar. Chłodnik z ogórkiem, orzechami i rodzynkami z Iranu
Zobacz przepisAbdoogh Khiar. Chłodnik z ogórkiem, orzechami i rodzynkami z Iranu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »
Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »
Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »