Ewa_Gotuje

Jak jeść ziemniaki, żeby miały niski indeks glikemiczny. Potrawy z ziemniaków dla cukrzyków

Ziemniaki to jedne z tych warzyw, które najczęściej królują na polskich stołach. Kto potrafi wyobrazić sobie tradycyjnego schabowego bez pysznych ziemniaczków? Smakowite bulwy można przyrządzać na wiele sposobów. Dowiedz się, jaka metoda gwarantuje niski indeks glikemiczny.

Jak przyrządzać ziemniaki, żeby miały niski indeks glikemiczny? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Ziemniaki - wartości odżywcze i indeks glikemiczny

Ziemniaki to warzywa, które są jednym z najpowszechniejszych źródeł pożywienia w wielu krajach na całym świecie. Stanowią składnik potraw obecnych w rozmaitych kuchniach. Mowa tu między innymi o frytkach belgijskich, ziemniaczanym purée, kartoflance czy popularnych w Wielkopolsce pyrach z gzikiem. 

Pyszne bulwy charakteryzują się wysoką zawartością drogocennych wartości odżywczych, takich jak potas, sód, fosfor, magnez, witamina C czy witaminy z grupy B. W 100 g ziemniaków znajduje się 80 g wody, 2 g białka, 0,1 g tłuszczu oraz 17,5 g węglowodanów. Warzywa te nie są zbyt kaloryczne - 100 g ziemniaków ma jedynie 77 kcal. 

A jak wygląda sprawa z indeksem glikemicznym? Surowe ziemniaki charakteryzują się średnim IG na poziomie 60. Jednakże, przy spożyciu będzie on większy, ponieważ wraz z obróbką termiczną indeks glikemiczny może wzrosnąć.

Jak przyrządzać ziemniaki, żeby miały niski indeks glikemiczny?

Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie ziemniaków. Bulwy można ugotować w wodzie lub na parze, a także usmażyć, upiec czy ugrillować. Jednak która metoda jest najlepsza, by otrzymać posiłek z jak najniższym indeksem glikemicznym? 

Okazuje się, że najlepiej ugotować ziemniaki, przestudzić je przez parę godzin w lodówce, a następnie znowu podgrzać. Tego rodzaju procedura powoduje, że skrobia zawarta w warzywach staje się bardziej „oporna”, przez co układ trawienny będzie przyswajał ją przez dłuższy czas. Tym samym, cukier zawarty w produkcie wolniej trafia do krwiobiegu. Skrobia oporna dodatkowo przyczynia się do wzbogacenia flory bakteryjnej. 

3 przepisy na potrawy z ziemniaków, które mają niski indeks glikemiczny

Osoby chcące cieszyć się ziemniaczanymi potrawami z niskim indeksem glikemicznym powinny spróbować przede wszystkim sałatki z ziemniaków. Ugotowane, a następnie ostudzone ziemniaki będące składnikiem tego dania będą miały zdecydowanie mniejszy indeks glikemiczny niż świeżo ugotowane bulwy. 

1. Sałatka ziemniaczana

 Sałatka ziemniaczana Zobacz przepis

Sałatka ziemniaczana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie wegetariańskiej zupy ziemniaczanej. Warto jednak, podobnie jak w przypadku sałatki, ugotować ziemniaki wcześniej, ostudzić je i wrzucić do zupy pod koniec gotowania.

2. Zupa ziemniaczana

 Zupa ziemniaczana Zobacz przepis

Zupa ziemniaczana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Miłośnicy zup powinni spróbować również innych wariantów tych dań. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie zupy ziemniaczanej na karkówce. Podobnie jak wcześniej, ziemniaki warto ugotować, ostudzić i wrzucić do zupy w późniejszym etapie gotowania. 

3. Zupa ziemniaczana na karkówce

 Zupa ziemniaczana na karkówce Zobacz przepis

Zupa ziemniaczana na karkówce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kolejną potrawę z ziemniakami, która ma niski indeks glikemiczny, warto podać na sycący obiad. Soczysta pierś z indyka w towarzystwie bogatych w witaminy surówek oraz ugotowanych, wystudzonych i ponownie podgrzanych kartofli, będzie zdrową opcją. Co więcej, jeśli polejesz ziemniaki oliwą z oliwek, dodatkowo spowolnisz trawienie. Dodając do ziemniaków zdrowy tłuszcz, białko i błonnik, obniżysz wzrost poziomu cukru we krwi.

4. Soczysta pierś z indyka

 Soczysta pierś z indyka Zobacz przepis

Soczysta pierś z indyka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

A co powiesz na zdrowe frytki z pieca? Jeśli skropisz ziemniaki octem przed włożeniem do piekarnika, dodatkowo spowolnisz enzymy trawienne i przyswajanie cukru. W sezonie pamiętaj o wykorzystaniu młodych ziemniaków, mają niższy indeks glikemiczny.

5. Frytki z pieca

 Frytki z pieca Zobacz przepis

Domowe frytki z pieca / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tak zrobisz idealny dżem na zimę. Sekret tkwi w rodzaju owoców »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
20
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 673

30 min
10

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0